Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133154903

Копія

                                                                                                                        Справа № 326/2333/21

Провадження № 2/326/492/2021


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року м. Приморськ

Приморський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Каряки Д.О.,

при секретарі Кузякіної К.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області, третя особа - приватний нотаріус Фіщин Валентин Валентинович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,


ВСТАНОВИВ:


Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після її смерті залишилася спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті матері він звернувся до приватного нотаріуса Фіщина В.В. для прийняття спадщини, але йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Інших відомих спадкоємців матері за законом чи за заповітом не має. Причину пропуску строку для прийняття спадщини вважає поважною, оскільки у період з 01.02.2021 по 30.11.2021 він працював за контрактом у Російській Федерації, і фізично не мав можливості прийняти заходів до оформлення спадщини.        

В судове засідання сторони не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи за їх відсутності, позивач на позовних вимогах наполягає та просить задовольнити їх в повному обсязі (а.с.21); відповідач та третя особа не заперечують проти позову (а.с.19,20).

Відповідно до ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.

Тому суд може розглянути справу без участі сторін, і на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювати фіксацію судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з свідоцтвом про смерть, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Приморськ Приморського району Запорізької області, про що складено відповідний актовий запис № 50 (а.с.8).

Згідно з свідоцтвом про народження, яке видано повторно 24 березня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Каховка Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Каховка Херсонської області, його батьками є: батько – ОСОБА_3 , мати – ОСОБА_2 (а.с.10).

У довідці виданої виконавчим комітетом Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 20.07.2021 вказано, що ОСОБА_2 постійно мешкала та була зареєстрована по день смерті – ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).

27 березня 2014 року приватним нотаріусом Приморського районного нотаріального округу Запорізької області Фіщиним В.В. було видано свідоцтво про право на спадщину за законом спадкодавця ОСОБА_3 , 1942 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , його дружині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з урахуванням ј частки, від якої відмовився син спадкодавця ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається з: житлового будинку з належними до нього будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 (а.с.11). На підставі даного свідоцтва про право на спадщину за законом право власності на вищевказаний житловий будинок зареєстровано за ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.12-13).

Листом приватного нотаріуса Бердянського районного нотаріального округу Запорізької області Фіщина В.В. від 07.12.2021 повідомлено ОСОБА_1 про неможливість завести спадкову справу після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.14).

Згідно з довідкою ТОВ «Євросеть-Ритейл» (м. Москва, Український бульвар, буд.6/3) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 в період з 01 лютого 2021 року по 30 листопада 2021 року працював за контрактом (а.с.15).

Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно з ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.ст. 1217,1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач зазначає, що причиною пропуску строку на прийняття спадщини є те, що він своєчасно не звернувся до нотаріуса, оскільки у період з 01.02.2021 по 30.11.2021 він працював за контрактом у Російській Федерації, і фізично не мав можливості прийняти заходів до оформлення спадщини.

Судом встановлено, що позивач звернулася до нотаріуса в грудні 2021 року, листом нотаріуса йому повідомлено про неможливість завести спадкову справу після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском ним строку на прийняття спадщини, згідно зі ст. 1272 ЦК України.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

Враховуючи, наведене, а також, що спадщина ніким не прийнята, інші спадкоємці відсутні, відповідач не надав заперечень за позовом, позивач навів поважні причини пропуску строку на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті його матері, без надання йому додаткового строку для прийняття спадщини, він не може оформити свої спадкові права в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 19, 81, 200, 206, 263-265, 272, 353, 354 ЦПК України, суд -


ВИРІШИВ:


Позовну заяву ОСОБА_1 до Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області, третя особа - приватний нотаріус Фіщин Валентин Валентинович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ) додатковий строк у три місяці для подання ним заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Копію рішення надіслати сторонам в порядку, передбаченому ст. 272 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання.




Суддя: Д.О. Каряка

Згідно з оригіналом: суддя Д.О. Каряка


































































































24.12.21


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація