Справа № 2а-2343/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Свячена Ю.Б., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі про зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по день винесення судом рішення, включно. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням її права як дитини війни на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Крім того, позивач просила поновити їй строк звернення до суду, як пропущений з поважних причин.
До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі, про що постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку скороченого провадження.
Від представника відповідача до суду надійшло заперечення на позов, в якому зазначив, що вимоги позивача щодо стягнення невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період, зазначений позивачем в позовній заяві, є безпідставними, оскільки стаття 110 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» встановлювала, що пільги дітям війни передбаченні статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. У 2006 році урядом не був розроблений порядок надання пільг на законодавчому рівні, тому протягом 2006 року відсутні законні підстави для проведення щомісячних доплат дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» призупинена дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», крім того, згідно ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з”ясувавши обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Згідно положень ст. 1 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року N 2195-IV дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
У судовому засіданні встановлено, що позивач належить до соціальної групи дітей війни, що підтверджується паспортом громадянина та посвідченням.
Виходячи із того, що позивач має правовий статус дитини війни, то на неї розповсюджуються всі пільги та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року N 2195-IV.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не нарахована та не виплачена позивачу надбавка дітям війни.
Спірні правовідносини регулюються ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-IV від 18.11.2004 року, якою встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При цьому ч.3 ст.28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Враховуючи викладене, в контексті положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає за можливе застосувати для визначення розміру щомісячної доплати до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановила розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Пунктом 17 ст.77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» було зупинено на 2006 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 19 січня 2006 року № 3367-ІV пункт 17 статті 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» був виключений та ст.110 вказаного Закону викладено у новій редакції, якою встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Разом з тим, протягом 2006 року Кабінетом Міністрів України вказаний порядок запровадження та виплати пільг дітям війни, які передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визначений не був, Кабінет Міністрів України не погоджував з Комітетом Верховної ради України з питань бюджету розмір підвищення до пенсії та не визначав розмір підвищення за результатами виконання бюджету у першому півріччі 2006 року. Таким чином, фінансування виплат підвищення пенсії дітям війни з державного бюджету у 2006 році не проводились.
Пунктом 12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням ст.11 цього закону, якою визначено певні умови отримання підвищення пенсії інвалідам.
Проте, згідно положень ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» серед яких : ст.111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» за якою підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни, та п.12 ст.71 яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст.111 цього Закону. Отже, з цього часу відновлено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в повному обсязі.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, ст.111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», на яку посилається представник відповідача у своїх запереченнях та якою керувався відповідач у 2007 році, втратила чинність саме 09.07.2007 року.
Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного суду України, Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси вказані надбавки позивачу не виплачувало і не сплачено до цього часу.
Не може бути підставою для відмови у позові і відсутність коштів для забезпечення виплат доплати до пенсії, оскільки відсутність коштів не є підставою невиконання зобов'язань, покладених на УПФ законодавством, оскільки судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги, відповідно до вимог частини 2 статті 3 Конституції України, за якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
За таких обставин, суд вважає, що право позивача порушено, вона має право на підвищення пенсії в розмірі визначеному Законом України «Про соціальний захист дітей війни», таким чином нарахування та підвищення має бути вчинено з дня ухвалення рішення Конституційним судом України №6-рп/2007, тобто з 09.07.2007 року.
Відповідачем не надано доказів, щодо вжиття заходів для здійснення підвищення пенсії позивачу, починаючи з 2007 року, після прийняття рішення Конституційним судом України від 09.07.2007 року.
Також, відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року (п. 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України») викладена в новій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ ІІ цього Закону, яким, зокрема, внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», набирає чинності з 01.01.2008 року.
За таких обставин, підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції до 01 січня 2008 року), підлягало виплаті у період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року.
Рішенням Конституційного суду України по справі N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.
При цьому у п.6 Конституційний Суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Виходячи з того, що редакція ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивачки на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений в 2008 році у розмірі: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(у редакції від 18.11.2004 р., чинній у 2009 та 2010 рр.) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Зазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенси за віком.
За таких обставин, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 52 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня -695гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня -734гривень.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни з урахуванням щомісячного підвищення пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по день винесення судом рішення, тобто до 29.11.2010 року, включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку про задоволення вимоги позивача про поновлення строку звернення до суду, так як на думку суду, він пропущений з поважної причини, бо позивач є малозабезпеченою особою та має похилий вік і сподівалась на добровільне врегулювання спору, що не сталося з вини відповідача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року N 2195-IV, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 183-2, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни задовольнити.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату БорисовійЄвгенії Олександрівні - недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни з урахуванням щомісячного підвищення пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року та з 01 січня по 29 листопада 2010 року /день винесення судом рішення/, включно.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ю.Б.Свячена
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2343/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Свячена Юлія Борисівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2016
- Дата етапу: 22.02.2016
- Номер:
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2343/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Свячена Юлія Борисівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.10.2010
- Дата етапу: 27.10.2010