Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133300929


Михайлівський районний суд Запорізької області


Справа № 321/1848/21

Провадження № 1-кс/321/339/2021


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2021 року смт. Михайлівка


Слідчий суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Олійник М.Ю., за участю: секретаря судового засідання Засько О.А., заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність заступника начальника - начальника СВ відділення поліції № 3 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області Цаплі Олександра Сергійовича, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,


В С Т А Н О В И В:


До Михайлівського районного суду Запорізької області надійшла скарга ОСОБА_1 на бездіяльність заступника начальника начальника СВ відділення поліції № 3 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області Цаплі Олександра Сергійовича яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,

В скарзі зазначено, що 20 грудня 2021 року заявник звернувся до відділення поліції із заявою про те, що ОСОБА_2 будучі головним державним санітарним лікарем України, вчинив кримінальне правопорушення, а саме: складав та видавав завідомо неправдиві офіційні документи, вносив до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, робив підроблення офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки для українського народу. Однак, в передбачені законом строки відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не були. У зв`язку з викладеним, заявник просить суд зобов`язати заступника начальника - начальника СВ відділення поліції № 3 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області Цаплю Олександра Сергійовича внести відомості до ЄРДР за ч. 2 ст. 366 КК України у відношення ОСОБА_2 .

В судовому засіданні заявник заявлені вимоги підтримав, посилаючись на те, що вони законні й обґрунтовані, у КПК України відсутні будь-які інші дії після отримання заяви про кримінальне правопорушення ніж внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тому просив суд скаргу задовольнити в повному обсязі.

Слідчий суддя, вислухавши пояснення заявника, дослідивши скаргу та додані матеріали, прийшов до таких висновків.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування регламентовано Главою 26 КПК.

Згідно з п.1 ч.1 ст.303 КПК на досудовому провадженні може бути оскаржені такі рішення, зокрема бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Відповідно до положень частини першої ст.214 КПК слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Зміст зазначеної статті містить конкретне та однозначне положення для регулювання певних процесуальних відносин, а саме дій слідчого, прокурора на початку досудового розслідування після подання особою заяви про повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, які вони зобов`язані зробити - невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви про вчинення кримінального правопорушення.

Частиною 4 статті 214 КПК визначено, що слідчий прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Відповідно до п.1.2 розділу ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п`ятої статті 214 КПК, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Так, частиною 5 статті 214 КПК визначено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про, зокрема, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.

Отже, сама норма кримінального процесуального закону опосередковано містить вимогу наявності у заяві, повідомленні відомостей про кримінальне правопорушення, а саме наявність ознак кримінального правопорушення. Для початку досудового розслідування достатньою є мінімально необхідна кількість таких ознак: суспільна небезпечність і протиправність (ознаки правопорушення) та об`єкт і об`єктивна сторона (ознаки складу правопорушення). Разом з тим, відомостями про кримінальне правопорушення можна вважати інформацію про подію, яка може бути предметом кримінально-правової оцінки, або про діяння, яке виглядає як суспільно-небезпечне і протиправне.

Таким чином, суд вважає, що певне звернення особи можна розглядати саме як заяву чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, якщо воно містить реальні об`єктивні дані (а не суто гіпотетичні, надумані чи уявні), які вказують на можливий факт вчинення певного діяння, яке має ознаки кримінального правопорушення. При цьому навіть якщо заявник прямо назве певне діяння злочином, то це не означатиме автоматично, що подія злочину насправді мала місце та наявний склад кримінального правопорушення, оскільки заявник може помилятися в юридичній оцінці відповідних фактів. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Так, заява ОСОБА_1 від 20 грудня 2021 року, на думку суду, не містить саме фактичних даних, що вказують на ознаки складу злочину, передбаченого ч.2 ст.366 КК України, нібито вчиненого Головним державним санітарним лікарем України ОСОБА_2 . Тому правових підстав для зобов`язання слідчого внести відомості до ЄРДР відсутні.

Аналіз положень статті 214 КПК дає підстави для висновку, що внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають відомості із заяв, в яких міститься виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а не із заяв чи повідомлень про події, у яких немає достатньої інформації, що вказує на вчинення кримінального правопорушення.

Крім того, розгляд скарги на бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, обумовлює необхідність дослідження слідчим суддею самого повідомлення (заяви) про вчинення кримінального правопорушення на предмет того, чи може воно бути підставою для порушення кримінального провадження.

Виходячи зі змісту поданої ОСОБА_1 заяви, а також аналізуючи чинне законодавство України, суд вважає, що посадові особи Відділення № 3 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області діяли згідно з вимогами кримінального процесуального законодавства, отримавши заяву ОСОБА_1 , яка у разі виявлення відомостей, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, підлягала внесенню слідчим до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а у разі відсутності таких відомостей – реєстрації в журналі єдиного обліку для розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян».

На підставі вищевикладеного, оскільки положення ч. 1 ст. 214 КПК України зобов`язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування тільки таку заяву або повідомлення, які містять ознаки кримінального правопорушення, а не будь-які інші, беручи до уваги, що жодних обґрунтованих доводів про скоєння кримінального правопорушення не зазначено, слідчій суддя приходить до висновку, що в задоволенні скарги необхідно відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 214, 303 – 307, 309 КПК України,


У Х В А Л И В:


В задоволенні скарги ОСОБА_1 на бездіяльність заступника начальника - начальника СВ відділення поліції № 3 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області Цаплі Олександра Сергійовича, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення- відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.




Слідчий суддя

Михайлівського районного суду

Запорізької області         М.Ю.Олійник



  • Номер: 11-сс/807/141/22
  • Опис:
  • Тип справи: кримінальне провадження з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 321/1848/21
  • Суд: Запорізький апеляційний суд
  • Суддя: Олійник М.Ю.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.01.2022
  • Дата етапу: 06.01.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація