Судове рішення #13341550

Справа № 2a-414/09


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


25 травня 2009 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Плахотнюк К.Г. при секретарі Мащенко СП.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про усунення порушення при нарахуванні пенсії, -


ВСТАНОВИВ:


16.03.2009 року ОСОБА_1 3вернувся до адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві про усунення порушення при нарахуванні пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії.

В обгрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що він, полковник у відставці, був звільнений з військової служби у Збройних Силах у 1977р.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007р." з 1.04.2007р. дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір. На виконання цієї постанови Міністерство Оборони України видало наказ від 14.04.2007р. № 175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям", згідно якого введені граничні розміри премії у відсотках, виходячи з посадових окладів.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України № 24-45-1054 від 20.06.2007р. за результатами проведеної правової експертизи наказу встановлено, що він державній реєстрації в Міністерстві юстиції не підлягає. Вважає, що відсутність реєстрації не є підставою, щоб не виконувати вказаний наказ.

Коли він звернувся до відповідача з проханням зробити перерахунок його пенсії з 01.04.2007р., то листом від 14.08.2007р. йому відмовили в перерахунку пенсії, не дивлячись на те, що згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відмову відповідача вважає протиправною, оскільки при його окладі (з якого іде нарахування пенсії) 182 грн. та вислузі понад 25 років премія з 1 квітня 2007р. повинна нараховуватися і виплачуватися у розмірі 68 %, а фактично нараховано і сплачено 33, 3 %, а не донараховано та не сплачено премію у розмірі 34, 7 %, що є порушенням його прав. Просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням 68 % премії, починаючи з 1.04.2007р.

Представник відповідача позов не визнала. Пояснила, що згідно Постанови КМУ № 594 від 28.03.2007р. "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007р." Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 1 квітня 2007р., преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007р. При цьому внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу зазначеною постановою не передбачено.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи тимчасовий характер дії Постанови Кабінету Міністрів України № 594 від 28.03.2007р. та незмінність діючих норм законодавства в частині розміру фонду преміювання, а також, оскільки наказ Міністра Оборони України № 175 від 14.04.2007р. не є законодавчим актом, то підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу немає. В задоволенні позову просила відмовити.

Суд, заслухавши сторони та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 3 1977р. є військовим пенсіонером, у зв’язку з чим йому була призначена пенсія на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб."

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами та доповненнями) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 Постанови KM України від 17.07.1992р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), встановлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством, і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Зазначеними нормами визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця (надбавка за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), а також премії.

Отже, запроваджені нові щомісячні надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців є додатковим видом грошового забезпечення.

В Постанові Верховного Суду України від 1.11.2007р. зазначено, що відповідно до Постанови KM України № 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007р." від 28.03.2007р. Міністерству Оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв’язку, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, Службі Безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони було дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 1 квітня, преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007р.

Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

Постанова KM України від 28.03.2007р. № 594 не змінює діючі норми законодавства в частині розміру фонду преміювання і розмірів премій для обчислення пенсій військовослужбовців.

7.11.2007р. Кабінет Міністрів України скасував свою постанову № 594, на даний час вона втратила чинність.

14.04.2007р. Міністром Оборони України видано наказ № 175 "Про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних Сил України", відповідно до якого з 1.04.2007р. введені в дію збільшені граничні розміри премії, яка була виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби, пунктом 4 цього наказу передбачено, що граничні розміри військовослужбовцям затверджені з 1.04.2007р. у межах видатків на грошове забезпечення на 2007р.

Таким чином, оцінюючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що Постанова KM України № 594 від 28.03.2007р. та наказ Міністра Оборони України № 175 від 14.04.2007р. не можуть бути підставою для перерахунку пенсії у бік її збільшення, оскільки зазначена постанова не є чинною, а наказ носить тимчасовий характер.

За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 69-71, 99-103, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


ПОСТАНОВИВ:


В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про усунення порушення при нарахуванні пенсії та зобов»язання перерахувати розмір пенсії - відмовити.

Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва в наступному порядку.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду

апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація