Судове рішення #13344489

                                                                                                                                   Справа № 2а-1880 /2010

                                                                             П О С Т А Н О В А

                                                                     І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

10 листопада  2010 року        Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області  Семенюк І.М.

розглянувши   в порядку письмового провадження  адміністративну   справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп про визнання неправомірними  дій та зобов”язання провести перерахунок пенсії ,      

     

                                                                              В С Т А Н О В И В  :

Позивачка  ОСОБА_1  просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп та зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп перерахувати пенсію відповідно до норми Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” з 2 серпня  2010 року з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме з середнього заробітку по Україні за 2009 рік в сумі 1650 грн.43 коп. Свої вимоги мотивує тим, що вона з 2008 року одержує державну пенсію за віком, призначену УПФ України в м. Конотоп. Після призначення пенсії продовжувала працювати. 02.08.2010 р. вона написала заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надала всі необхідні документи. Однак, відповідач застосував середню заробітну плату по Україні за 2007 рік в сумі 1197 грн.91 коп. замість середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік в сумі 1650 грн.43 коп. , тобто значно зменшив їй суму пенсії за результатами перерахунку , чим порушив її права , закріплені законодавством. З метою захисту своїх прав вона звернулася до відповідача з письмовою заявою від 2.08.2010 р. з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм права, які регулюють пенсійне законодавство. Однак,  листом №8385/03 від 28.09.2010 р., відповідач відмовив в її проханні, обгрунтовуючи свою позицію тим, що  підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ  Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до  деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до статей 40 і 42 Закону України  « Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування»  та врегульовано питання застосування показника заробітної плати( доходу) в середньому на одну особу загалом по Україні, з  якої сплачено страхові внески, та  порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням  страхового стажу та заробітку, набутого після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії. Саме  цими змінами було передбачено застосування при перерахунку пенсії  показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік що передує року перерахунку пенсії. Враховуючи зазначене, перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі згідно її заяви від 02.08.2010 року проведений з  урахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік 1197 грн.91 коп. З такою  відповіддю   вона не згодна , тому вимушена    звернутися   до суду .  

Відповідач  Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп   надали пояснення по суті позову , в якому вказують, що одним з чинників, що визначає право на пенсію та її розмір є страховий стаж , тобто період, протягом якого особа підлягає загальнообов”язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок. За період з 01.07.2000 р. страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Неповний місяць роботи зараховується до страхового стажу як повний за умови сплати страхових внесків за цей місяць в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок. При недотриманні цієї умови стаж обчислюється за встановленою формулою. Частиною 4 Закону України  " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування " зі змінами, внесеними Законом  України  " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати( доходу)  в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії , що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до ст.40,42 Закону України  " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування " в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. У зв"язку з цим, перерахунки пенсії проводилися відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 " Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" . До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 ,2010 роках відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводиться із застосуванням показника заробітної плати( доходу)  в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.( 1197 грн.91 коп. ) Отже, перерахунок пенсії проведений відповідно до норм діючого пенсійного законодавства, позов вважають необгрунтованим , тому в задоволенні позову просять відмовити .

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню .

Позивачка ОСОБА_1  перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Конотоп з 08.07 2008 року і їй була призначена пенсія за віком довічно .

ОСОБА_1    продовжує працювати і після 2 років роботи звернулася за перерахунком пенсії до УПФ України в м. Конотоп , і відповідач повідомив, що перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі згідно заяви від 02.08.2010 р. проведений з урахуванням середньої заробітної плати за 2007 р. у розмірі 1197 грн.91 коп. ( а.с.9)

Відповідно до ч.1 ст. 64 Конституції України : Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України .

Згідно ч.4 ст. 42 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” в редакції, що діяла до внесення змін Законом України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VI і, яка діє в теперішній час, так як рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 рік внесені зміни визнані неконституційними , а для відновлення попередньої редакції не потрібно прийняття спеціального рішення :

У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу) , з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього закону.

Частина 1 ст. 69 Закону України “ Про пенсійне забезпечення” передбачає : Пенсіонерам, які працювали після призначення пенсій за віком або інвалідністю не менш як за два роки з більш високим заробітком , ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера повний розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії .

Відповідно до ч.2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності державою . Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов”язком держави.

Крім того в ч.3 ст. 22 Конституції України зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права - за ч.1 ст. 8 Конституції України.

Тому , суд вважає, що посилання Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року , який не є нормативно-правовим актом, яким керувались при перерахунку пенсії , є безпідставними і незаконними .

Позивач не просить суд стягнути на його користь судовий збір в сумі 3 грн.40 коп.

Керуючись ст. 3,8,22 Конституції України, ст.ст. 40 ,42 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року № 1058 -IV , Законом України ” Про пенсійне забезпечення ” від 6 грудня 1991 року , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 рік, ст.ст. 3, 6-14,69-71,158-163 КАС України,-

                                                                            П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги  ОСОБА_1   задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп Сумської області  

Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 і відповідно ч.4 ст. 42 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ в редакції , що діяла до внесення змін Законом України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік “ і продовжує діяти після визнання неконституційними цих змін рішенням Конституційного суду Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, з урахуванням  середнього заробітку по Україні за 2009 рік в сумі 1650 грн.43 коп.  починаючи з 2 серпня 2010 року.

Постанова  може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня складання постанови  в  повному  обсязі .  

Суддя : підпис.

З оригіналом згідно. Суддя                                 І.М.Семенюк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація