Справа № 2-0117-439/11
РІШЕННЯ
Іменем України
"01" лютого 2011 р. м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Щербіни Д.С.,
при секретарі Новогребелець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення права спільної сумісної власності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про встановлення права спільної сумісної власності позивачки та відповідача на незавершений будівництвом дачний будинок з верандою та іншими господарськими спорудами, що розташовані на земельній ділянці № 212 площею 0,0504 га у садово-городньому кооперативі «Орбіта» на території Уютненської сільської ради АР Крим, посилаючись на те, що позивачка з відповідачем проживає без реєстрації шлюбу з 1988 року, ведуть спільне господарство. У 2003 році вони спільно вирішили придбати ділянку для будівництва дачного будинку на території садово-городнього кооперативу «Орбіта» у с. Уютне Сакського району. Відповідач ОСОБА_2 вступив у члени СГК «Орбіта». При вступі ОСОБА_2 у члени кооперативу, із загальних коштів, були сплачені вступний внесок, сплачена частина витрат на водовод та електричну енергію. У 2006 році земельна ділянка № 212 в СГК «Орбіта» була приватизована на ім'я ОСОБА_2, у зв'язку з тим, що він був членом СГК. Позивачка не заперечувала проти цього, тому що вже 20 років проживали разом та не було підстав йому не довіряти. У продовж 2004-2007р.р. на земельної ділянці вони збудували дачний будинок. Дачний будинок практично закінчений будівництвом але частково не оштукатурений. Забудова и благоустрій дачної ділянки йшло за спільні кошти. Дачний будинок використовується ними постійно, на ділянці збирається врожай, робиться консервація, приїздять діти та онуки. У 2009 р. коли позивачка узнала про постанову Кабінету Міністрів України, згідно якої можна увести в експлуатацію дачные будинки, яки зведені без документів, звернулась до Уютненської сільської Ради за роз'ясненням. Згідно наданих роз'яснень – необхідно завершити будівництво дачі та звернутися до сільської Ради за отриманням згоди на ввід в експлуатацію. Крім того, з такою заявою мав звернутись саме власник земельної ділянки, тобто відповідач ОСОБА_2 Однак відповідач, у зв'язку с похилим віком та супутніми йому хворобами, перестав цікавиться дачею, ні яки документи не хоче оформлювати. Усі прохання позивачки до нього по даному поводу він ігнорує. Внаслідок бездіяльності відповідача позивачка не має можливості замовити в БТІ роботу з інвентаризації дачного будинку, оформити документи на ввід до експлуатації дачі, що порушує її права, адже в створенні вказаного нерухомого майна нею було вкладено значні грошові кошти, але оформити право власності на належну їй по праву 1/2 частку загального майна не можливо. З огляду на викладене, позивачка просить позову задовольнити, визнавши об’єктом права спільної сумісної власності незавершений будівництвом дачний будинок у садово-городньому кооперативі «Орбіта».
У попередньому судовому засіданні за клопотанням позивачки судом було призначено судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої були поставлені питання про ринкову вартість дачного будинку, розташованого на земельній ділянці № 212 площею 0,0504 га у садово-городньому кооперативі «Орбіта» на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим на час проведення експертизи та про відсоток готовності будинку.
Відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 79 від 14.12.2010р., виконаного експертом Приватного підприємства «Юг-Експерт», риночка вартість дачного будинку, який складається з: дачний будинок з верандою площею забудівлі 55,12 м2; літня кухня площею забудівлі 14,94 м2; вбиральня площею забудівлі 1,95 м2; душ площею забудівлі 1,56 м2, розташованого на земельній ділянці № 212 площею 0,0504 га у садово-городньому кооперативі «Орбіта» на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим, складає 181445 грн, а ступінь готовності дачного будинку складає 91%.
Відповідно до вказаного висновку експертизи уточнила позовні вимоги та просила визнати об’єктом права спільної сумісної власності незавершений будівництвом дачний будинок, який складається з: дачний будинок з верандою площею забудівлі 55,12 м2; літня кухня площею забудівлі 14,94 м2; вбиральня площею забудівлі 1,95 м2; душ площею забудівлі 1,56 м2, розташованого на земельній ділянці № 212 площею 0,0504 га у садово-городньому кооперативі «Орбіта» на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим.
Представники позивачки у судовому засіданні уточнений позов підтримали, просили суд його задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи або розгляд справи у його відсутність відповідач суду не надав.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статті 224 Цивільного процесуального кодексу України.
Допитані у якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 пояснили суду, що позивачка та відповідач, проживаючи разом без реєстрації шлюбу, років 7-8 тому придбали земельну ділянку для будівництва дачного будинку у СГК «Орбіта». Будували дачний будинок, господарські споруди та збирали врожай разом. Пригощали фруктами з дачі. Допомагали по утриманні дачі сторонам син позивачки та її дружина.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з таких підстав:
Сторони проживають без реєстрації шлюбу з 1988 року, ведуть спільне господарство. У 2003 році вони спільно вирішили придбати ділянку для будівництва дачного будинку на території садово-городнього кооперативу «Орбіта» у с. Уютне Сакського району. Відповідач ОСОБА_2 вступив у члени СГК «Орбіта». При вступі ОСОБА_2 у члени кооперативу, із загальних коштів, були сплачені вступний внесок, сплачена частина витрат на водовод та електричну енергію. Дачний будинок практично закінчений будівництвом. Забудова и благоустрій дачної ділянки йшло за спільні кошти. Дачний будинок використовується ними постійно, на ділянці збирається врожай, робиться консервація, приїздять діти та онуки.
Розпорядженням Сакської районної Державної адміністрації АР Крим № 848-р від 27.10.2006р. «Про затвердження технічної документації по землеустрою та передачі безоплатно у приватну власність земельних ділянок громадянам України для ведення садівництва на території Уютненської, Суворовської та Молочненської сільських рад Сакського району» ОСОБА_2 передано безоплатно в приватну власність земельна ділянка для ведення садівництва з землекористування садово-городнього кооперативу «Орбіта» розміром 0,0504 га.
Відповідно до ст. 74 Сімейного кодексу України якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.
Тобто, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу) (ст. 60 СК України).
Вважається, що кожна річ, придбана за час шлюбу, крім речей індивідуального користування є об’єктом права сумісно власності подружжя.
Згідно до ч. 1 ст. 70 СК України у разі поділу майна, яке є об’єктом права сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 355 ЦК України майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Згідно до ч. 3 ст. 368 ЦК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Статтею 191 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.
Підпунктом 1 пункту 3 Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1035 від 9 вересня 2009р., який встановлює механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених забудовниками - фізичними особами (далі - забудовник) у період з 5 серпня 1992 р. до 1 січня 2008 р. без дозволу на виконання будівельних робіт (далі - приватні будівлі), на підставі заяви про прийняття в експлуатацію, яку подано до 31 грудня 2010 року, встановлено, що для одержання сертифіката забудовник разом із заявою за встановленою формою подає інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 200 кв. метрів включно, кількість надземних поверхів яких не перевищує двох, з господарськими спорудами і будівлями:
- довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
- технічний паспорт приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації.
Розділом ІV Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.07.2010р. № 1692/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002р. за № 157/6445, передбачено, що державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться реєстратором БТІ відповідно до вимог Положення та з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. У разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва, для будівництва якого не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, затверджена проектна документація на будівництво об'єкта містобудування, їх копії, копія документа, що відповідно до законодавства засвідчує факт повідомлення заявником (заявниками) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про початок виконання будівельних робіт, на які не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Як було з’ясовано під час судового розгляду та висновком експерта відсоток готовності дачного будинку складає 91%.
Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Відповідно до ст. 61 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Враховуючи, що позивачкою не доведено суду підстав для задоволення позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись ч. 2 ст. 355, ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 369 ЦК України, ст.ст. 60, 70, 74 СК України, статтями 10, 60, 61, 88, 208, 209, 212 – 215, 224 - 226 Цивільного процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Щербіна Д. С.