Судове рішення #13354101

Справа №  2-а-0117-2343/11


ПОСТАНОВА

Іменем України

  "31" січня 2011 р.                                                                                                                м. Саки


             Суддя Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим Щербіна Д.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Саки Автономної Республіки Крим про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, -

ВСТАНОВИВ:

             У січні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Саки Автономної Республіки Крим про визнання протиправними дій Відповідача щодо перерахунку пенсії з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік зобов'язання провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером за віком, але з часу призначення пенсії постійно працював у Сакському ТЕЦ. При зверненні до відповідача для перерахунку пенсії, відповідач зробив перерахунок пенсії з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Вважаючи, що відповідач своїми діями порушив її права, про які він дізнався з відповіді відповідача від 11.01.2011р. № 2/К на його звернення, позивач звернувся до суду та просив позов задовольнити.

Позивач та представник відповідача, у судове засідання не з’явилися, про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, подали до суду письмові заяви, в яких просили суд розглянути справу у їх відсутність.

На підставі частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, оскільки всі особи, яки беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

Представник відповідача подав письмові заперечення, в яких пояснив, що перерахунок проведений відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. і п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у строки, передбачені п. 4 ст. 45 Закону, із застосуванням показників середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197 грн 91 коп. Частиною 4 ст. 42 Закону із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. № 107-VI, було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, після її призначення (попереднього перерахунку) і заробітної плати за періоди, передбачені ч. 1 ст. 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. були визнані неконституційними окремі положення Закону України № 107-VI, зокрема, зміни, які були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону, в частині визначення показника середньої заробітної плати і порядку проведення перерахунку пенсій.

Разом з тим, рішення про відновлення дії вказаних норм в попередній редакції Закону, Верховною Радою України не приймалося, унаслідок чого, порядок перерахунку пенсій в 2008 році залишився неврегульованим і здійснювався відповідно до підпункту 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.08 № 530 (далі - Ухвала) із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197 грн 91 коп. Таким чином, до законодавчого врегулювання питання визначення показника середньої заробітної плати, перерахунки пенсій в 2010 році проводяться органами Пенсійного фонду України відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік і провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, законних підстав – не має.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи позовної заяви та заперечень відповідачки, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Саки, як отримувач пенсії за віком, розрахованої по нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV.

У січні 2011р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки з часу досягнення пенсійного віку до дійсного часу постійно працює. Відповідачем був здійснений перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік – 1197,91 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р., у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін в деякі законодавчі акти України» були внесені зміни в ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані, яким було передбачено, що у випадку якщо береться заробітна плата за періоди страхового стажу, визначені в часті першої статті 40 Закону, застосовується показник середньої заробітної плати в Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. зміни внесені в статтю 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були визнані неконституційними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2008р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» врегульовані деякі питання нарахування пенсій. Підпунктом 3 пункту 11 зазначеної постанови передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, визначені в часті першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналізуючи зміст ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2008р. № 530, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з рахунком заробітної плати за період стажу у відповідності з ч. 1 ст. 40 Закону, необхідно застосовувати середню заробітну плату в Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Суд вважає, що, затверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, і однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.   

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняти (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливої дискримінації.

Суд вважає, що прийняте відповідачем рішення про застосування при перерахунку пенсії в 2011 році у відповідності з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91 грн) необґрунтовано, не відповідає соціальному значенню перерахунку пенсії з метою її збільшення у зв'язку із збільшенням заробітної плати.

Відповідно до листа Управління пенсійного фонду України у м. Саки від 11.01.2011р. № 2/К позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 04.01.2010р., а перерахунок відповідачем зроблений з 04.01.2010р. з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Підпунктом 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться виключно за бажанням пенсіонера.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Саки здійснити перерахунок пенсії позивачу з 04.01.2010р. із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2010 рік.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючі наведене, на підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. і п.п. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», керуючись статтями 70, 71, 122, 160 – 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,   

ПОСТАНОВИВ:

             Позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати протиправними дії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Саки АР Крим щодо перерахунку пенсії  ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Саки здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 04.01.2010р. із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2010 рік.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Сакський міськрайонний суд АР Крим протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

              



Суддя                                                                                                          Щербіна  Д. С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація