- заінтересована особа: Орган опіки та піклування Копачівської сільської ради
- заявник: Лагнюк Олена Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 167/530/21
Номер провадження 2-о/167/1/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2022 року місто Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Шептицької Н.В.,
присяжних - С.М. Вінніка, Н.А. Демчук,
з участю секретаря судового засідання О.В. Давидюк,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 недієздатною, заінтересовані особи: орган опіки і піклування - Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, ОСОБА_2 ,
з участю:
заявниці ОСОБА_1 ,
в с т а н о в и в:
08.07.2021 року ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 недієздатною, заінтересована особа: орган опіки і піклування Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, мотивуючи свою заяву тим, що ОСОБА_2 , її мамі, у зв`язку з тяжким психічним захворюванням та потребою постійого стороннього догляду, встановлена 2-га група інвалідності. Її мама є тяжко психічно хворою, не в повній мірі усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними, а тому ОСОБА_2 необхідно визнати недієздатною та призначити опікуна.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 09.07.2021 року заява ОСОБА_1 прийнята до розгляду Рожищенським районним судом Волинської області та відкрито провадження у справі, до участі у справі було залучено як заінтересовану особу ОСОБА_2 .
Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 09.08.2021 року провадження у справі було зупинено на час проведення судово-психіатричної експертизи.
13.12.2021 року до суду надійшов висновок експерта № 327 від 15.11.2021 року.
Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 11.01.2022 року провадження по справі поновлено і призначено судове засідання.
ОСОБА_1 у судовому засіданні заяву підтримала з підстав, наведених у ній, яку просила задовольнити у повному обсязі.
Представник органу опіки і піклування - Копачівської сільської ради Луцького району Волинської області у судове засідання не з`явився, хоча були вчасно і належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду справи. 11.01.2022 року подали заяву про розгляд справи у їх відсутності, просять заяву ОСОБА_1 задовольнити ( ас 68, 69).
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не викликалася, оскільки згідно висновку експерта № 327 від 15.11.2021 року ОСОБА_2 в силу свого психічого стану не може брати особисто участь у розгляді цивільної справи ( ас 60-61).
Заслухавши думку ОСОБА_1 , суд ухвалив розглядати справу у відсутності заінтересованих осіб.
Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд встановив наступне.
Заявниця ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2 , у якої розлади зі сторони психіки позбавляють її можливості розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Дані обставини підтверджуються паспортом заявниці ( ас 4), паспортом ОСОБА_2 ( ас 6-7), Свідоцтвом про народження від 25.07.1959 року ( ас 8), Свідоцтвом про народження від 17.04.1984 року ( ас 9), Свідоцтвом про розірвання шлюбу від 08.10.2020 року ( ас 10), Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану ( ас 11), довідкою про склад сім`ї від 11.05.2021 року ( ас 12), Витягом з Акту огляду у МСЕК від 28.09.1992 року ( ас 13-14), Свідоцтвом про шлюб від 29.01.2006 року ( ас 15).
Відповідно до статті 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Згідно частини 1 статті 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» (далі - Закон) кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 вказаного Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов`язаних зі станом її психічного здоров`я (частина 1 статті 7 Закону).
Статтею 299 ЦПК України визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з висновком судово-психіатричного експерта № 327 від 15.11.2021 року ОСОБА_2 виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді параноїдної шизофренії, безперервно-прогредієнтного перебігу, афективно-параноїдного синдрому з явищами емоційно-вольового зниження. Наявний психічний розлад позбавляє ОСОБА_2 здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до частини шостої статті 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до частини 1 статті 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку, що оскільки ОСОБА_2 внаслідок психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, то наявні підстави для визнання її недієздатною.
Щодо вимоги заявниці про призначення ОСОБА_2 опікуна, то суд зазначає таке.
Правилами статті 41 ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
Відповідно до частини 1 статті 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно статті 41 ЦК України над недієздатною особою встановлюється опіка.
У відповідності до частини 1 статті 55 Цивільного Кодексу України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Статтею 58 ЦК України визначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до частини 1 статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно частини 4 статті 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Судом встановлено, що до Копачівської сільської ради, як органу опіки та піклування, звернулась ОСОБА_1 із заявою про підготовку подання до суду про призначення її опікуном над матір`ю ОСОБА_2 .
Вивчивши подані документи, сімейні обставини, умови проживання заявниці, орган опіки та піклування дійшов висновку про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .
Так, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на диспансерному наркологічному обліку та під диспансерним, консультативним наглядом у лікаря-психіатра не перебуває, до кримінальної відповідальності не притягувалась, не знятою чи непогашеної судимості не має та за станом здоров`я може бути опікуном. ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є дочкою та матір`ю, спільно проживають.
Дані обставини підтверджуються Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ( ас 16), Висновком органу опіки та піклування від 18.05.2021 року ( ас 17), довідкою з КП « Рожищенська багатопрофільна лікарня» від 14.05.2021 року ( ас 18), довідкою з КП « Рожищенська багатопрофільна лікарня» від 14.05.2021 року ( ас 19),
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, з урахуванням інтересів ОСОБА_2 , перешкод для встановлення опіки та призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , відповідно до статті 64 ЦК України, судом не встановлено.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до статті 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення такого строку. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Керуючись статтями 4, 5, 13, 89, 259, 263-265, 299, 300 ЦПК України, статтями 30, 39, 40, 41, 58, 60, 62, 63 ЦК України, статтею 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» , суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 недієздатною, заінтересовані особи: орган опіки і піклування - Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатною строком на 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 ( п`ятнадцять) днів до закінчення строку визначеного судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: орган опіки і піклування - Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, місце знаходження: 45150, село Копачівка Луцького району Волинської області, вулиця Першотравнева, 46, код ЄДРПОУ: 04334755.
Дата складення повного тексту рішення 17.01.2022 року.
Головуючий суддя Н.В. Шептицька
Присяжний С.М. Віннік
Присяжний Н.А. Демчук
- Номер: 2-о/167/51/21
- Опис: про визнання фізичної особи недієздатною
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 167/530/21
- Суд: Рожищенський районний суд Волинської області
- Суддя: Шептицька Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.07.2021
- Дата етапу: 28.07.2021