Судове рішення #13359865


  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01025,  м. Київ,  вул. Десятинна,  4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

 26 жовтня 2010 року                     № 2а-14078/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого судді –Добрівської Н.А.,

при секретарі – Щерблюк А.І.,

за участю:

представника позивача –ОСОБА_1 (довіреність від 30.09.2010р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу


за позовомОСОБА_2

доВідділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві

прозобов’язання внести зміни до актових записів цивільного стану -


В С Т А Н О В И В:

04 жовтня 2010 року гр. ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві про зобов’язання внести зміни до актових записів цивільного стану.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що під час здійснення запису у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 виданому 06.05.1951 року виконкомом Клебанської сільради Тульчинського району Вінницької області на «ОСОБА_2»дата народження цифрами була зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 года»в той час, як прописом була зазначена дата народження «ІНФОРМАЦІЯ_1».

Правильною є дата зазначена прописом, що підтверджується довідкою № 1 виданою 24.04.2010 року Клебанською дільничною лікарнею Тульчинського району Вінницької області, згідно з якою ОСОБА_2 народився у пологовому будинку с. Клебань Тульчинського району Вінницької області ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

У свідоцтві про шлюб серія НОМЕР_2 виданого 07 травня 1977 року виконкомом Іржавецької сільської ради Ічнянського району Чернігівської області також було помилково зазначено дата народження «ІНФОРМАЦІЯ_1 року».

У квітні 2010 року позивач звернувся до Відділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві із заявою, в якій просив внести виправлення до актового запису про його народження № 31 від 06.05.1951 року, складеного виконкомом Клебанської сільської ради Тульчинського району Вінницької області на ОСОБА_2, а саме: доповнити по-батькові дитини «ОСОБА_2, доповнити місце народження дитини «с. Клебань Тульчинського району Вінницької області»та виправити дату народження дитини вказану цифрами «ІНФОРМАЦІЯ_1 року»на «ІНФОРМАЦІЯ_1 року».

31 липня 2010 року позивач отримав від відповідача висновок за № 147 від 27.07.2010 року про відмову у задоволені його заяви.

Не погоджуючись з відмовою суб’єкта владних повноважень та вважаючи її необґрунтованою ОСОБА_2 звернувся до суду із даним позовом, яким просив зобов’язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві внести виправлення в записи актів цивільного стану та зобов’язати відповідача видати повторне свідоцтво про народження та свідоцтво про шлюб.

26 жовтня 2010 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Відповідач у судові засідання 19 жовтня 2010 року та 26 жовтня 2010 року не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до вимог ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України. 20 жовтня 2010 року судом отримано клопотання відповідача про розгляд справи у відсутність їх представника.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.

Законом, що регулює відносини, пов’язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України від 01.07.2010р. № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», що набрав законної сили 27.07.2010 року.

Згідно ст.ст.6, 8 вказаного Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану, діяльність яких ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Державна реєстрація актів цивільного стану, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.9 зазначеного Закону проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

В частині 1 статті 49 Цивільного кодексу України та в статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» акти цивільного стану визначаються як події та дії, які нерозривно пов’язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків.

Згідно із визначенням, наведеним в ч.3 ст.9 цього Закону, актовий запис цивільного стану –це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно до ч.4 ст.49 ЦК України реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.

Відповідно до положень ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. № 86/5 затверджено Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану (далі по тексту –Положення).

Згідно п.1.1 вказаних Положень (у редакції наказу Міністерства юстиції України
від 10 грудня 2007 р. № 1227/5) унесення змін, доповнень (далі –зміни) до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних
управлінь юстиції (далі –відділи реєстрації актів цивільного стану).

За наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану провадяться на підставі судового рішення.

Перелік підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану наведено в пункті 2.9 Положень, яким визнано однією із підстав рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни і доповнення розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства.

Згідно ч.1 ст.234 ЦПК України, окреме провадження –це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Так, Главою 6 Розділу IV ЦПК України визначено порядок розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім’ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Зі змісту ст.259 ЦПК України вбачається, що підставою для одержання документів, що видаються органами державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в зазначених органах, із зазначенням відомостей про факт, встановлений судом, мети його встановлення, а також доказів, на підставі яких судом установлено цей факт.

З матеріалів справи вбачається, що при розгляді заяви про внесення змін та доповнень до актового запису про народження № 31 від 06.05.1951 року, складеного виконкомом Клебанської сільської ради Тульчинського району Вінницької області на ОСОБА_2  Відділом реєстрації актів цивільного стану Деснянського РУЮ у м. Києві було досліджено надані заявником та зібрані відділом документи (витяг із паспорту заявника НОМЕР_3, виданого Деснянським РУГУ МВС України від 10.04.2003 року, копія свідоцтва про народження заявника НОМЕР_1 від 06.05.1951 року, копія свідоцтва про шлюб заявника НОМЕР_2 від 07.05.1977 року, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника від 27.07.2010 року НОМЕР_4 повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб заявника від 27.07.2010 року НОМЕР_5 та копії актових записів про народження, шлюб заявника), на підставі яких відповідач дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення заяви ОСОБА_2 у зв’язку з тим, що вказані документи свідчать про правильність здійсненого в свідоцтві про народження ОСОБА_2 запису щодо дати народження позивача саме ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Згідно ч.1 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Суд визнає обґрунтованим висновок Відділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського РУЮ у м. Києві № 147 від 27.07.2010 року про відмову у задоволені заяви ОСОБА_2 на момент його складання, оскільки на день звернення до відповідача із заявою про внесення змін та доповнень до актів цивільного стану позивачем не було надано підтверджень наявності хоча б однієї з підстав, із визначених в пункті 2.9 Положень про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану. Відсутні такі підстави і на день постановлення судом рішення.

Довідка № 1 від 24.04.2010 року, видана Клебанською дільничною лікарнею Тульчинського району Вінницької області, згідно якої ОСОБА_2 народився в пологовому будинку с. Клебань Тульчинського району Вінницької області саме ІНФОРМАЦІЯ_1 року може бути доказом у справі про встановлення факту, що має юридичне значення, яка підлягає розгляду в окремому провадження в порядку цивільного судочинства.

З огляду на те, що захист прав позивача у спірних правовідносинах можливий лише за умови встановлення факту, що має юридичне значення щодо дійсної дати народження ОСОБА_2, а також враховуючи, що встановлення такого факту не належить до компетенції адміністративного суду, суд приходить до висновку про відмову в задоволені вимог позивача про зобов’язання Відділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві внести виправлення в записи актів цивільного стану та зобов’язання відповідача видати повторне свідоцтво про народження та свідоцтво про шлюб.

Керуючись ст.ст.69-71, 94, 136, 112, ст.ст.158-163, ст.167, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

1.          У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 та може бути оскаржена до Київського окружного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя                                                                                                Н.А. Добрівська


Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови –27 жовтня 2010 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація