Судове рішення #13359897


  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01025,  м. Київ,  вул. Десятинна,  4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

 05 листопада 2010 року           14:46           № 2а-15832/10/2670


Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого судді –Добрівської Н.А.,

при секретарі – Щерблюк А.І.,

за участю:

представника позивача –Сови Т.О., (довіреність від 07.09.2010р. № 001-916),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу


за позовомКиївської міської державної адміністрації  

доКомуністичної партії України,

Всеукраїнського об’єднання «Свобода»

прообмеження права на мирні зібрання, -


В С Т А Н О В И В:

04 листопада 2010 року Київська міська державна адміністрація звернулась до суду з позовом до Комуністичної партії України в особі Комнацького О.Л., Всеукраїнського об’єднання «Свобода»в особі Іллєнка А.Ю. про обмеження права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони проведення заходів 06 та 07 листопада 2010 року на Майдані Незалежності в місті Києві.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що до Київської міської державної адміністрації надійшли повідомлення від відповідачів про намір провести акції у центральній частині м. Києва: Комуністичної партії України –06 та 07 листопада 2010 року та Всеукраїнського об’єднання «Свобода»07 листопада 2010 року.

Оскільки 06 та 07 листопада 2010 року в центральній частині столиці планується проведення масових громадських заходів та акцій з нагоди святкування 67-ї річниці визволення міста-героя Києва та 93-ї річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції, участь у яких можуть прийняти представники політичних партій, об’єднань та громадських організацій з різними політичними поглядами щодо зазначених свят, що може призвести до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в столиці та створити перешкоди функціонування державних органів влади, позивач просив встановити обмеження щодо проведення запланованих відповідачами на 06 та 07 листопада 2010 року заходів на Майдані Незалежності у м. Києві з метою уникнення будь-яких сутичок між представниками різних політичних партій та забезпечення прав і свобод громадян.

Розгляд справи здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених статтею 182 КАС України. Оскільки провадження у справі відкрито менш як за три дні до проведення відповідних заходів, справа вирішується невідкладно. Сторони повідомлені у порядку передбаченому ст.38 КАС України.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. В обґрунтування позову представник посилається на лист Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві від 03 листопада 2010 року № 1/6049, відповідно до якого існує реальна загроза виникнення заворушень, загрози здоров’ю населення, правам та свободам інших людей, оскільки про свій намір провести громадські заходи в центральній частині міста Києва 06 та 07 листопада 2010 року повідомили політичні партії, об’єднання та громадські організації з різнополярними поглядами щодо відзначення річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції, що зумовлює велику вірогідність виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між учасниками, порушення громадського порядку.

До того ж, представник позивача зазначила, що на 06 та 07 листопада 2010 року в центральній частині міста, зокрема, на Майдані Незалежності заплановано святкування 67-ї річниці визволення міста-героя Києва та 93-ї річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції і проведення двох зазначених заходів може призвести до виникнення заворушень.

Представник Комуністичної партії України та представник Всеукраїнського об’єднання «Свобода»в судове засідання не з’явились про день та час розгляду справи повідомлені у відповідності до ч.1 ст.38 КАС України.

Відповідно до частини 2 статті 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

У зв’язку з неявкою представників відповідачів та ненаданням ними письмових пояснень по суті позову та інших доказів, керуючись вимогами ч.6 ст.71 КАС України, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та проаналізувавши надані ним докази у їх сукупності, судом встановлено, що 01.11.2010 року до Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення від Комуністичної партії України про намір провести 06 та 07 листопада 2010 року громадські заходи присвячені 67-й річниці визволення міста-героя Києва та 93-ї річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції. Термін проведення запланованих заходів з 18 год. 00 хв. 06 листопада 2010 року до 24 год. 00 хв. 07 листопада 2010 року. На 18-00 год. 06.11.2010 року партією заплановано зведення сцени на Майдані Незалежності у м. Києві. Орієнтована кількість учасників –5000 осіб.

03.11.2010 року Київська міська державна адміністрація отримала повідомлення від Всеукраїнського об’єднання «Свобода»про намір організації провести 07 листопада 2010 року з 8 год. 00 хв. до 22 год. 00 хв. на Майдані Незалежності у м. Києві акцію пам’яті жертв московсько-більшовицького режиму. Орієнтовна кількість учасників акції –1000 осіб.

Статтею 39 Конституції України гарантовано право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку –з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до статті 11 Конвенції про захист прав людини і основних свобод кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об’єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам. Для охорони здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Наявність зазначених умов є підставою для встановлення судом обмежень в реалізації громадянами вказаних прав.

Поняття національної безпеки визначається в статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»як захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси –життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

Стаття 3 цього Закону визначає, що об’єктами національної безпеки є людина і громадянин –їхні конституційні права і свободи; суспільство; держава. Згідно статей 25, 27 Конституції України кожен має право захищати своє життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань; кожен має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей.

Вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров’я людей згідно положень статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»покладено на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію).

При цьому, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяють Київську міську державну адміністрацію повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.

Порядок проведення громадських заходів у м. Києві встановлено рішенням Київської міської ради від 24 червня 1999 р. «Про визначення порядку організації та проведення у Києві недержавних масових громадських заходів політичного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру»і додатком до цього рішення (далі по тексту –Порядок).

Відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку в центральній частині міста Києва проводяться тільки загальнодержавні та загальноміські заходи. Зазначені обмеження встановлені з метою дотримання громадського порядку, законності, збереження культурно-історичної спадщини та забезпечення нормальної діяльності органів законодавчої, виконавчої та судової влади.

В своєму листі від 03 листопада 2010 року за № 1/6049 Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві просить Київського міського голову доручити відповідним службам Київської міської державної адміністрації звернутися до судових органів про обмеження права на зібрання у зв’язку з великою вірогідністю виникнення протистояння та конфліктних ситуацій у разі їх проведення між учасниками громадських заходів, а також із нарядами міліції, які можуть призвести до різкого загострення політичної ситуації.

Управлінням Служби безпеки України у місті Києві 04.11.2010 року було направлено лист за №51/9/1-50913 до першого заступника голови Київської міської державної адміністрації, в якому зазначається про доцільність передбачити заходи, в тому числі шляхом ініціювання розгляду у суді щодо територіального та часового розмежування місць збору та маршрутів слідування представників ідеологічно різнополярних об’єднань з метою недопущення переростання можливих локальних сутичок між опонентами у відкрите конфліктне протистояння із залученням значної кількості людей, що може призвести до масових заворушень. Своє звернення начальник Управління СБУ у м. Києві мотивує тим, що наявна в управління інформація в цілому свідчить про можливість ескалації конфлікту між представниками політизованих структур різного ідеологічного спрямування та виникнення фізичних сутичок між ними.

В своїх поясненнях представник Київської міської державної адміністрації також зазначила, що відповідно до розпорядження Голови Київської міської державної адміністрації Л. Черновецького заплановано проведення масових громадських заходів та акцій з нагоди святкування 67-й річниці визволення міста-героя Києва та 93-ї річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції.

Одночасно з цим, слід зазначити, що суд не вправі визначити пріоритетне право будь-якої політичної партії чи громадської організації провести масові заходи, оскільки об’єднання громадян користуються рівним правом на проведення таких заходів (зборів, мітингів, демонстрацій тощо) відповідно до ст.20 Закону України «Про об’єднання громадян».

Враховуючи встановлені у справі обставини та зважаючи на масовість запланованих відповідачами заходів (орієнтована кількість учасників від Комуністичної партії України –5000 осіб, від Всеукраїнського об’єднання «Свобода»–1000 осіб), а також беручи до уваги ту обставину, що вказані акції мають протилежне ідеологічне спрямування та збігаються у місці і часі, суд приходить до висновку про те, що проведення зазначених мирних зібрань 06 та 07 листопада 2010 року на Майдані Незалежності може призвести до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у столиці України та створення перешкод функціонуванню державних органів влади.

За таких обставин, суд визнає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з метою захисту національних інтересів в частині встановлення обмеження відповідачам права на мирні зібрання.

Обмеження встановлюються з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчинення злочинів, охорони здоров’я населення, захисту прав і свобод мешканців Києва, забезпечення нормального функціонування підприємств та установ, які розташовані на Майдані Незалежності.

Постанова суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання відповідно до пункту 6 частини першої статті 256 КАС України підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва –

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Київської міської державної адміністрації задовольнити.          

2. Встановити обмеження права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони Комуністичній партії України проводити заходи 06 та 07 листопада 2010 року на Майдані Незалежності у місті Києві.

3. Встановити обмеження права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони Всеукраїнському об’єднанню «Свобода»проводити заходи 07 листопада 2010 року на Майдані Незалежності у місті Києві.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського окружного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.


Суддя          Н.А. Добрівська











Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація