Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133610127


Справа № 419/1574/21

Провадження № 2-о/419/3/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


13 січня 2022 року Новоайдарський районний суд Луганської області


у складі: головуючого судді - Іванової О. М.,

при секретарі - Московченко О. В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоайдар Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Щастинська міська військово-цивільна адміністрація Щастинського району Луганської області, -


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до Новоайдарського районного суду Луганської області з даною заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Щастинська міська військово-цивільна адміністрація Щастинського району Луганської області.

В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначив, що після смерті його бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилося спадкове майно, яке вона за життя заповідала заявнику ОСОБА_1 . Проте, в написанні прізвища заявника та прізвища його бабусі по лінії батька ОСОБА_2 є розбіжності, а саме прізвище заявника в його паспорті вказане як « ОСОБА_3 », а прізвище бабусі в її документах - « ОСОБА_4 », що виключає факт родинних відносин між заявником та його бабусею та становить перешкоду в оформленні заявником спадкових прав після смерті ОСОБА_2 . Тому заявник вимушений звернутись до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту родинних відносин між ним та ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Новоайдарського районного суду Луганської області від 16.07.2021 р. прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та у справі призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Новоайдарського районного суду Луганської області від 15.09.2021 р. підготовче судове засідання закрите, справу призначено до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Заявник - ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечень проти заявлених вимог до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст. 3, 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся заявника ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.4). Після її смерті відкрилась спадщина. За життя ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_1 склала заповіт (а.с.12). Проте, заявник не може реалізувати своїх спадкових майнових прав та прийняти спадщину, оскільки згідно паспорту заявника його прізвище вказано як « ОСОБА_3 », прізвище його батька, згідно з паспортом, також « ОСОБА_3 », тоді як прізвище бабусі заявника в паспорті та в свідоцтві про смерть вказане як « ОСОБА_4 », що становить заявнику перешкоду в оформленні спадкових прав після смерті його бабусі.

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується копією свідоцтва про народження заявника, складеного російською мовою, в якому батьком вказаний « ОСОБА_5 » (а.с.9), копією свідоцтва про народження батька заявника, складеного російською мовою, в якому матір`ю вказана « ОСОБА_6 » (а.с.11).

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У відповідності до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.

Проаналізувавши зміст вищенаведених статей можна відокремити такі умови, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення: факт, який потребує встановлення, має породжувати юридичні наслідки, тобто від нього повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; встановлення відповідного факту не пов`язане з наявністю спору про право; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення такого факту або заявник не має можливості одержати (відновити) загублений (знищений) документ, який посвідчує необхідний факт; встановлення факту потрібно заявникові для конкретної мети.

У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути, зокрема, спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом, для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки.

Таким чином, під юридичними фактами слід розуміти обставини, з наявністю чи відсутністю яких діюче законодавство пов`язує певні правові наслідки, виникнення, зміну та припинення особистих немайнових, а також майнових прав фізичних осіб.

З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, дослідивши надані заявником докази, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, оскільки відповідно до наданих доказів достовірно встановлено, що заявник ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , при цьому розбіжність в написанні прізвища виникла у зв`язку з його невірним перекладом з російської мови на українську під час оформлення документів, встановлення факту родинних відносин має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне йому для належного оформлення спадкових прав.

У відповідності до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Висновки суду підтверджуються письмовими доказами, дослідженими у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 258, 263-265, 315, 318 ЦПК України, суд, -


ВИРІШИВ:


Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Щастинська міська військово-цивільна адміністрація Щастинського району Луганської області - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.


Головуючий О. М. Іванова





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація