ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2011 р. Справа № 2а/0470/1103/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В.
при секретаріКошлі А.О.
за участю:
представника позивача
представника відповідача Пруднікова Н.В.
Лєнкова І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства Завода "Дніпропластмасс" до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дій незаконними, -
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2011 року Закрите акціонерне товариство Завод «Дніпропластмас» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дій відповідача по включенню стажу працівника ОСОБА_5, ОСОБА_6 за період до 11.03.1994 року при здійсненні розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій за період 2010 рік, призначених на пільгових умовах, що підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Закритого акціонерного товариства «Дніпропластмас» незаконними.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено обов’язок підприємств з коштів, призначених на оплату праці, вносити до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Оскільки в Україні такі списки № 1 та № 2 професій та посад лише вперше були затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року, то відповідач безпідставно та незаконно врахував при обчислені сум, які належать до відшкодування ВАТ Завод «Дніпропластмас», стаж роботи працівників за період до 11.03.1994 року.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці - за списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 162, і за результатами атестації робочих місць. Оскільки, відповідно до Закону України «Про збір не обов’язкове пенсійне страхування», відшкодуванню Пенсійному Фонду України підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ЗАТ Завод «Дніпропластмас» зобов’язано вносити кошти для відшкодування.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши докази у справі, встановив.
Закрите акціонерне товариство завод «Дніпропластмас» 19.02.1991 року зареєстровано як платник страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська за реєстраційним номером 04060404746, що підтверджується дублікатом повідомленням про реєстрацію платника страхових внесків від 12.03.2004 року.
Позивачем були видані довідки, уточнюючі особливий характер роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгових пенсій, а саме: ОСОБА_7 – довідка № 97/04 е. д. від 03.07.2006 року; ОСОБА_6 – довідка № 66 від 14.07.2008 року.
14 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська складено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2010 рік.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який визначає принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення та перерахунку пенсій, надання соціальних послуг с коштів Пенсійного фонду України.
За правилами, визначеними п. 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» цього Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно п. а) ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, якою встановлений порядок витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Виходячи з аналізу наведених вище норм, суд дійшов до висновку, що позивач зобов’язаний в установленому порядку вносити до Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки відповідачем був складений відповідний розрахунок фактичних витрат (№ 178/02-39 від 14.01.2010 року) саме на підставі довідок (№ 97/04 е. д. від 03.07.2006 року та № 66 від 14.07.2008 року), уточнюючих особливий характер роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгових пенсій, виданих відносно ОСОБА_7 та ОСОБА_6 безпосередньо позивачем.
На підставі викладеного, суд вважає, що підстави для задоволення позову підсутні.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства Завод «Дніпропластмас» до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дій незаконними - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 04.02.2011 року.
Суддя
В.В. Горбалінський