Справа № 2-а-36 2011 рік
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2011 року смт. Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Березанському районі Миколаївської області про зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а :
Позивач ОСОБА_1 17.01.2011 року звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку через відсутність первинних документів, які б підтверджували його участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає відмову відповідача незаконною та протиправною і просить суд зобов’язати відповідача призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку, нарахувати та виплатити пенсію, починаючи з 17.07.2010 року.
31.01.2011 року на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача, в яких відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відсутністю у позивача права на пенсію із зниженням пенсійного віку, передбаченого ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», через відсутність первинних документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, вважаю, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 2, що підтверджено ксерокопією посвідчення серії НОМЕР_1 від 20 квітня 1993 року (а.с.7), та має право на пільги та компенсації, передбачені Законом УРСР «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках.
Посилання позивача підтверджено також копіями довідок Філії «Березанський райавтодор» від 01.11.2010 року № 098 про посаду, заробітну плату та відрядження позивача для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.5), копією довідки Березанського РайДУ від 23.07.1997 року про відрядження позивача до третьої зони ліквідації аварії на ЧАЕС з 04.08.1986 року по 01.09.1986 року (а.с.6), довідкою УПСЗН Березанської райдержадміністрації від 29.12.2010 року № 4030 про перебування позивача на обліку як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.4), копією трудової книжки позивача (а.с.15-17).
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 N 1261, основними завданнями Пенсійного фонду є керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Відповідно до зазначених завдань Пенсійний фонд України, зокрема, організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; проведення правильності призначення (перерахунку) і виплати пенсій та інших виплат; здійснює в межах своїх повноважень контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України, інших коштів, призначених для виплати пенсій.
Згідно з пунктом 15 зазначеного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже, є відповідачем у даній справі.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії та її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Згідно зі ст. 65 зазначеного Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
У відповідності до ч.1 ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менш 5 календарних днів, надаються пенсії із зменшенням 60-річного пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Відповідно до пп. «г» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566\11846, до заяви про призначення пенсії надаються документи, що посвідчують особливий статус особи : посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою,
затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та
соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової
частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків
аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні
документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи
об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків
аварії на ЧАЕС (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Таким чином позивач ОСОБА_1, отримавши посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, набув такий статус, внаслідок чого має право на користування пільгами, встановленими для осіб такої категорії вищевказаним Законом.
При зверненні до відповідача за призначенням пенсії ним було надано відповідні документи, в яких зазначено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Тому відмова відповідача у призначенні позивачеві пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірною.
Крім того, посилання відповідача на необхідність надання документів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 « Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у запереченнях відповідача помилково зазначено як «Постанова Кабінету Міністрів УРСР від 20 січня 1987 року № 51»), є неправомірними, оскільки вказаний нормативний акт застосовується, як вказано у п.1 цього Порядку, при видачі посвідчень учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС; тому вимоги відповідача про надання передбачених цим порядком документів є перевищенням своїх повноважень.
На підставі ст.94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача сплачені ним судові витрати.
Керуючись ст.ст.10, 11, 86, 158-163, 183-2 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Березанському районі Миколаївської області про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Березанському районі Миколаївської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на підставі ст..55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, з 17 липня 2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Березанському районі Миколаївської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії з 17 липня 2010 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок в рахунок сплаченого судового збору.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя :