- заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області
- заявник: Топорок Любов Павлівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №628/5018/21
Провадження №2-о/628/11/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2022 року Куп`янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Литвинова А.В.
за участю секретаря судового засідання Дюкової Г.Б.,
розглянувши у відритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп`янську Харківської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення факту належності правовстановлюючих документів,-
встановив:
Заявник, ОСОБА_1 , звернулася до Куп`янського міськрайонного суду Харківської області із заявою, в якій просить встановити факт належності їй трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповненої 05 березня 1977 року на її ім`я.
В обґрунтуванні заяви посилається на те, що під час оформлення пенсії в поданих нею документах, які підтверджує її пенсійний стаж у трудовій книжці є виправлення прізвища та не повністю вказана дата її народження, що в даний час перешкоджає заявнику оформити пенсію, а тому їй необхідно визнати факт належності вказаної трудової книжки.
Ухвалою Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 21.12.2021 р. заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.
У судове засідання заявниця не з`явилася, надавши заяву про розгляд справи за відсутності заявниці, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області також у судове засідання не з`явився, в матеріалах справи міститься письмова заява про розгляд справи без участі представника, проти задоволення заяви не заперечують.
Суд, дослідивши письмові докази справи, вважає за необхідне заяву задовольнити повністю, вимоги ОСОБА_1 законні та обґрунтовані.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 14 лютого 1961 (а.с.4) заявник зазначена як російською мовою - ОСОБА_1 .
05.03.1977 було виписано трудову книжку НОМЕР_1 (а.с.6) на ім`я ОСОБА_1 російською мовою.
Після укладення шлюбу вона змінила дівоче прізвище з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » а з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » (а.с.7), у зв`язку з чим було внесено зміни до трудової книжки заявниці на підставі свідоцтва про укладення шлюбу , а саме до її анкетних даних.
Згідно копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 виданого 23 травня 2002 року Шевченківським РВ УМВС України в Харківській області, повністю та правильне прізвище, ім`я і по батькові заявника є українською мовою - « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.5).
Невідповідність в документах сталася внаслідок того, що особа яка виписувала трудову книжку допустила помилку, яка не залежала від заявника.
На даний час внесення виправлень до правовстановлюючого документа неможливе.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року при розгляді справи про встановлення відповідно до п.6ст. 315 ЦПК України факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Згідно ч. 3 ст. 48 Кодексу законів про працю України працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після прийняття на роботу. Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після початку проходження стажування.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року № 301 «Про трудові книжки працівників» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
Суд вважає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у її трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17, де зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Заявник не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у його трудову книжку вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто ним, більше того, недоліки її заповнення не є підставою вважати про відсутність трудового стажу заявника за спірний період. Недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що факт належності правовстановлюючого документу знайшов своє підтвердження в матеріалах справи, будь-якого спору між заявником та заінтересованою особою не має, окрім того, встановлення юридичного фату для заявника має суттєве юридичне значення і необхідне для підтвердження стажу роботи та призначення пенсії за віком.
На підставі викладеного суд дійшов до переконання про обґрунтованість заяви, оскільки доведено належними і допустимими доказами, що трудова книжка серії НОМЕР_1 , заповненої 05 березня 1977 року належить ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 7 ст. 294ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. 4 12, 13, 81, 229, 247, 263, 264, 265, 273, 268, 294, 315, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення факту належності правовстановлюючих документів - задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповненої 05 березня 1977 року на її ім`я.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Куп`янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз`яснити сторонам, що на підставі пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» в редакції Закону України № 731-IX від 18.06.2020 під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою особи може продовжити процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Головуючий : А.В.Литвинов
- Номер: 2-о/628/184/21
- Опис: про встановлення факту належності правовстановлюючого документу
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 628/5018/21
- Суд: Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
- Суддя: Литвинов А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.12.2021
- Дата етапу: 16.12.2021