- Третя особа: Служба У справах дітей Каховської районної державної адміністрації
- Представник позивача: Сальник Наталія Анатоліївна
- відповідач: Підгурський Станіслав Миколайович
- позивач: Пирогова Олександра Яківна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Рішення набрало чинності "___"_________20____р. Справа № 665/1627/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2022 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді - Березнікова О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Собчук М.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чаплинка, Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Служба у справах дітей Каховської районної державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що відповідач ОСОБА_3 є батьком неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір дитини та дочка позивача - ОСОБА_5 . Після смерті дочки, дівчинка залишилася проживати разом з позивачем. У свою чергу відповідач, як батько дитини не виконує своїх батьківських обов`язків щодо виховання дочки, матеріально її не утримує, веде аморальний спосіб життя зловживає спиртними напоями. На даний час позивач, як бабуся дитини, має намір встановити над нею опіку, для подальшого супроводу дитини, однак наявність у відповідача батьківських прав відносно дівчинки, якими він свідомо нехтує, перешкоджає позивачу у встановленому порядку оформити опікунство над дитиною, тому звернулася до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 повністю підтримала позовні вимоги, просила суд їх задовольнити, та позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки він не приймає участі у вихованні дитини, не надає допомоги на її утримання, не бажає піклуватися про розвиток дитини, та фактично самоусунувся від виховання дитини.
Представник третьої особи, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідач ОСОБА_3 , в судове засідання не з`явився, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, завчасно. Зі згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_4 та її батьками зазначено ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , відповідно.
Відповідно до судового наказу Чаплинського районного суду Херсонської області від 27 грудня 2019 року за №665/2218/19 з ОСОБА_3 стягнуто на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в розмірі ј частина всіх видів заробітку(доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 18 грудня 2019 року і до її повноліття.
Згідно копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого Чаплинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 10.12.2020 року, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як встановлено судом, після смерті матері, дівчинка залишилася проживати разом з бабусею ОСОБА_2 , а батько дитини ОСОБА_3 , після смерті матері життям дитини не цікавиться, від обов`язку щодо утримання дитини та її виховання усунувся та не бажає опікуватися своєю дитиною.
З висновку органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Асканія-Нова селищної ради від 19 серпня 2021 року слідує, що рада опіки та піклування при виконавчому комітеті Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням виконавчого комітету Асканія-Нова селищної ради від 31.08.2021 року №97 затверджено висновок органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Асканія-Нова селищної ради від 19 серпня 2021 року про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, відповідно до ч.2 ст.3 Конвенції про права дитини, що діє на Україні з 27 вересня 1991 року вказано: «Держави-учасники зобов`язуються забезпечити дитині такий захист та опіку, які необхідні їй для її злагоди, приймаючи до уваги права та обов`язки її батьків, опікунів та інших осіб, котрі відповідають за неї по закону і з цією метою приймають всі відповідні законодавчі та адміністративні заходи».
Відповідно до ст.. 8 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року №2402, кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно статті 12 вищезазначеного Закону вказано, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ст.ст. 150, 164, 166 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; є хронічними алкоголіками або наркоманами.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Постановою Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 року №»3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено судам, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожний окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Цією ж Постановою визначено, що позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 не виконує свої батьківські обов`язки щодо свого малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами та наданими поясненнями позивача, а також висновком органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Аскаіня-Нова селищної ради. Відповідач участі у вихованні дитини не приймає, аліменти на її утримання не сплачує.
Відповідно до відомостей органів національної поліції від 22.10.2021 року за №6-43, ОСОБА_3 протягом 2019-2021 років неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
Згідно громадської характеристики, ОСОБА_3 за місцем проживання характеризується негативно, офіційно не працевлаштований, проживає за рахунок сезонних заробітків, зловживає спиртними напоями, веде антисоціальний спосіб життя.
Відповідно до відомостей Чаплинського відділу ДВС у Каховському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відповідачем з часу присудження аліментів, жодного разу не сплачено аліменти на утримання дочки та станом на 07.12.2020 року заборгованість зі сплати аліментів становить 18268 гривень.
Вирішуючи спір про позбавлення батьківських прав, судом приймається до уваги те, що відповідачем не вчиняється будь-яких дій щодо виховання та утримання своєї малолітньої дитини. Він не піклується про її фізичний і духовний розвиток, взагалі не цікавиться її життям.
Досліджені в судовому засіданні докази, як у своїй сукупності так і кожен окремо підтверджують винну поведінку відповідача при виконанні ним своїх батьківських обов`язків, а також свідчать про нехтування ним загальноприйнятими нормами суспільної моралі в процесі виховання дитини.
Суд приходить до переконливого висновку, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дитини, а тому його доцільно позбавити батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Частиною 3 ст. 166 СК України визначено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
У свою чергу, як встановлено судом, за судовим наказом Чаплинського районного суду Херсонської області від 27 грудня 2019 року за №665/2218/19 з ОСОБА_3 стягнуто на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в розмірі ј частина всіх видів заробітку(доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 18 грудня 2019 року і до її повноліття..
Тобто вказаним рішенням суду захищено насамперед інтереси дитини, та з відповідача обраховуються аліменти і відповідному відділі ДВС за місцем його проживання.
В даному випадку, враховуючи зміну особи, яка здійснює виховання та догляд неповнолітньої ОСОБА_4 , вирішення питання стягнення аліментів необхідно вирішувати в порядку процесуального законодавства, в тому числі й шляхом звернення до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.162-164, 243, 244 СК України, ст..ст.12, 19, 76-81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 батьківських прав, відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач ГУК у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, код платежу 22030106, призначення платежу / «Судовий збір», відповідно до З.У. «Про судовий збір».
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі якщо повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, строк на подання заяви про його перегляд може бути поновлено, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом до апеляційного суду Херсонської області
Суддя О.В. Березніков
- Номер: 2/665/619/21
- Опис: про позбавлення батьківських прав
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 665/1627/21
- Суд: Чаплинський районний суд Херсонської області
- Суддя: Березніков О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.10.2021
- Дата етапу: 25.10.2021