241/74/22
2/241/139/2022
У х в а л а
21 січня 2022 року смт Мангуш
Суддя Першотравневого районного суду Донецької області Молонова Ю.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи – приватний нотаріус Чичеков Савелій Федорович, Мангушська селищна рада Маріупольського району Донецької області, про визнання заповіту недійсним та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із позовом до ОСОБА_3 , треті особи – приватний нотаріус Чичеков С.Ф., Мангушська селищна рада Маріупольського району Донецької області, про визнання заповіту недійсним та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
При вирішенні питання про відкриття провадження встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог ст.175 і ст.177 ЦПК України, а саме позивачами не сплачено судовий збір.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з аб. 2 ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
В позовній заяві зазначено, що позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», оскільки є законним представником (батьком) дитини з інвалідністю.
Так, при вивченні та дослідженні матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів, жодні докази на підтвердження того, що позивач ОСОБА_1 є законним представником (батьком) дитини з інвалідністю відсутні. З доданого до матеріалів позовної заяви посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого УСЗН Маріупольської РДА 13.09.2021, про державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю, а саме ОСОБА_4 , 2009 року народження, вбачається, що законним представником (опікуном) дитини з інвалідністю є мати дитини - ОСОБА_5 .
Таким чином, батько дитини - ОСОБА_1 не є законним представником дитини з інвалідністю, і не звільняється від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Крім того, в даному випадку позовні вимоги стосуються порушення спадкових прав позивача ОСОБА_1 , а не прав дитини з інвалідністю.
Також, в позовній заяві зазначено, що позивач ОСОБА_2 звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», оскільки він є учасником бойових дій, про що надав до позову відповідне посвідчення.
Згідно правового висновку Верховного Суду, який міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 (провадження № 14.-730цс19) вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування, норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
У статті 22 вказаного Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 зазначеного Закону.
Таким чином, поданий позивачами позов про визнання заповіту недійсним та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, ніяким чином не стосується порушення права щодо соціального захисту позивача ОСОБА_2 , як учасника бойових дій, а тому і підстави для звільнення його від сплати судового збору відсутні.
З позовних вимог вбачається, що позивачі звернулися до суду з позовними вимогами про визнання заповіту недійсним та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2481,00 грн.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абз. 2 ч. 3 та аб. 2 ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
За таких обставин, за подачу та розгляд даної позовної заяви позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 потрібно сплатити кожному по 1984,80 грн. (992,40 грн. – за позовну вимогу про визнання заповіту недійсним та 992,40 грн. – за позовну вимогу про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини).
Судовий збір повинен бути перерахований за наступними реквізитами: рахунок UA978999980313101206000005668, отримувач: Донецьке ГУК/Мангушська СТГ/22030101, код класифікації доходів бюджету 22030101, код за ЄДРПОУ 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), а платіжні документи, підтверджуючі сплату, надані до суду.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи зазначене, позовна заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягає залишенню без руху для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи – приватний нотаріус Чичеков Савелій Федорович, Мангушська селищна рада Маріупольського району Донецької області, про визнання заповіту недійсним та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, залишити без руху та надати строк для усунення її недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали.
Копію ухвали направити позивачам та роз`яснити, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заяву буде визнано неподаною та повернуто позивачам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Молонова