- заінтересована особа: Станично-Луганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків)
- заявник: Неловко Олександр Євгенович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 426/132/22
РІШЕННЯ
іменем України
20 січня 2022 року , м.Сватове
Сватівський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Криви Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Чернишової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа – Станично - Луганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті, -
встановив:
До суду звернувся заявник ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті.
В обґрунтування заяви зазначив, що є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 видане відділом ЗАГС Кіровського міськвиконкому Ворошиловградської області 09.06.1988 року .Його мати ОСОБА_2 померла на окупованій території в м. Голубівка ( раніше м.Кіровськ) Луганської області 03.11.2021 року, від хронічної недостатності кровообігу III стадія, дегенерації міокарда, про що зазначено в довідці про причину смерті №352 від 03.11.2021 року, виданою медичним закладом т.з. «ЛНР», на підставі якої було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 виданого 03.11.2021 року відділом ЗАГС «Кіровського міського управління юстиції Міністерства юстиції» т.з. «ЛНР».
Для проведення державної реєстрації смерті, заявник звернувся до Станично-Луганського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (далі - відділ ДРАЦС), однак відділ ДРАЦС відмовив йому в такій реєстрації , посилаючись на те, що ним для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки, факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка, якій може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, визначеною Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17. 03.2015р. "№254-VIII та Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть своєї матері ОСОБА_2 , для прийняття спадщини, з цією метою він і звернувся до суду.
Просить суд встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Танюшевка Білолуцького району Луганської області, громадянки України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Голубівка (раніше м.Кіровськ) Луганської області з причин «хронічна недостатність кровообігу III стадія, дегенерація міокарда» у віці 82 років.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, у заяві зазначив здійснити розгляд справи у його відсутність (а.с. 2 з.б.).
Представник заінтересованої особи – Станично - Луганського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, просить вирішити справу на розсуд суду. Одночасно повідомляють, що актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян не виявлено (а.с.17).
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України судове засідання проводилося без технічної фіксації.
Дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Голубівка (Кіровськ) Луганської області померла ОСОБА_2 , про що медичним закладом, який знаходиться за місцем смерті особи, 03 листопада 2021 року було видано лікарське свідоцтво про смерть № 352, довідку про причини смерті №352 (а.с.9) та 03 листопада 2021 - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.8), які видані органами, що розташовані на тимчасово непідконтрольній Українській владі території.
Те, що заявник є сином померлої – ОСОБА_2 підтверджується копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 09.06.1988 року (а.с.10).
Згідно наказу Міністерства юстиції України 1847/5 від 05.11.2014 року «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» де вказано, що було тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області, зокрема, м. Голубівка (Кіровськ) Луганської області.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Так, законодавством України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.
Відомості про смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); - фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; - рішення суду про оголошення особи померлою; - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Також позиція щодо розгляду даної категорії справ викладена у п. 13, 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», а саме: суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Таким чином, лікарське свідоцтво про смерть № 352 від 03.11.2021 року, довідка про причину смерті 352 від 03.11.2021 року та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 03.11.2021 року, не створюють правових наслідків, але в той же час вони містять фактичні дані відповідно до ст. 76 ЦПК України, які підтверджують вимоги заявника. Суд враховує положення ч.3 ст.2 Закону України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, відповідно до якого діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть для подальшого прийняття спадщини.
За таких обставин, аналізуючи надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка села Танюшевка Білолуцького району Луганської області, громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Голубівка (раніше м.Кіровськ) Луганської області з причин «хронічна недостатність кровообігу», знайшов своє підтвердження.
На підставі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», та керуючись ст.ст. 4, 76, 89, 259, 263, 265, 293, 294, 315-317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа – Станично - Луганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) – задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки села Танюшевка Білолуцького району Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Голубівка (Кіровськ) Луганської області внаслідок хронічної недостатності кровообігу.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Луганського апеляційного суду або через Сватівський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Ю.В. Крива
- Номер: 2-о/426/38/22
- Опис: Про встановлення факту смерті
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 426/132/22
- Суд: Сватівський районний суд Луганської області
- Суддя: Крива Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.01.2022
- Дата етапу: 18.01.2022