Судове рішення #133713151

Справа № 648/2404/21

Провадження № 2/648/70/22


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


11 січня 2022 року смт. Білозерка


Білозерський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді Кусік І.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Ербес Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Білозерська селищна рада, про позбавлення батьківських прав,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, яким просив суд позбавити відповідача батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свій позов мотивував тим, що батьками дитини є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . З 2012 року, після розірвання шлюбу між батьками дитини, ОСОБА_3 залишилася проживати з матір`ю, а відповідач самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, упродовж декількох років не приймав будь-якої участі у житті дитини та не цікавився ним.

ІНФОРМАЦІЯ_2 мати малолітньої ОСОБА_3 померла. ОСОБА_3 є онукою позивача та після смерті матері вона проживає з ОСОБА_1 та його родиною у будинку АДРЕСА_1 , де для дитини створені належні умови проживання, де нею опікуються, турбуються про її фізичний та духовний розвиток. Батько дитини - відповідач по справі, зареєстрований, але не проживає у с. Велетенське, місце знаходження його достеменно невідоме, до життя, навчання, розвитку доньки останній ставиться байдуже, участі у вихованні не приймає з 2012 року, станом здоров`я не цікавиться, матеріальної допомоги на утримання доньки не надає, всі роки з дитиною навіть не спілкувався, ОСОБА_3 його не знає. ОСОБА_3 є ученицею 3 класу Велетенської ЗОШ, але за весь час батько не цікавився її життям, навчанням, не займався її вихованням під час відвідування дитиною дитсадку. Всі турботи щодо належного виховання, фізичного та духовного розвитку дитини, її навчання та утримання, опікування її здоров`ям повністю були лише на матері, а після смерті матері на позивачу та його родині. Разом з тим, відповідач, маючи можливість належно виконувати свої батьківські обов`язки, самоусунувся від їх виконання практично від самого народження доньки, що є підставою для позбавлення його батьківських прав.З урахуванням вищевикладеного, позивач просив суд задовольнити його вимоги у повному обсязі.

Представник позивача - адвокат Ковальова І.В. надала суду заяву, якою підтримала позовні вимоги, просила суд їх задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, в тому числі шляхом публікації оголошень на вебпорталі судової влади України, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, відзиву не подав.

Представник Білозерської селищної ради надала суду заяву, якою вказала що рішенням виконавчого комітету Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області від 30.08.2021 року № 87 було затверджено висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав по відношенню до доньки ОСОБА_3 . Селищна рада при вирішенні спору покладається на всебічне, повне та об`єктивне дослідження судом усіх наявних у справі доказів та просить проводити розгляд справи без їх представника.

Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Процесуальні дії суду по справі:

17 вересня 2021 року Білозерським районним судом Херсонської області було відкрито провадження у вказаній справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 13 грудня 2021 року підготовче провадження було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 03.05.2012 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається зі свідоцтва про шлюб, виданого 05.12.2012 року Виконавчим комітетом Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області, свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 22.12.2020 року Білозерським РВ ДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_4 , яка після державної реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_4 », померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 19.07.1980 року Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області, Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 16.03.2021 року, позивач є дідом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З довідки виконавчого комітету Білозерської селищної ради № 441 від 10.03.2021 року, акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 451 від 12.03.2021 року, вбачається, що до складу сім`ї позивача входить його онука - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В будинку створені всі умови для проживання та розвитку дитини.

Як вбачається з довідок Велетенського ясла-садка № 1-11.40 від 10.03.2021 року, Велетенської ЗОШ № 01-10/48 від 10.03.2021 року, КНП «Білозерський центр первинної медико-санітарної допомоги» Білозерської селищної ради № 01 від 10.03.2021 року, Білозерської селищної ради № 02-22/62 від 02.04.2021 року та № 546 від 02.04.2021 року, акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_2 № 545 від 02.04.2021 року, характеристики № 02-23/50 від 10.03.2021 року, відповідач не приймав та не приймає участі у житті доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не піклується про її навчання, матеріальне забезпечення, стан здоров`я, розвитком та вихованням доньки не займається.

Рішенням Виконавчого комітету Білозерської селищної ради № 87 від 30.08.2021 року було затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_2 щодо його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З висновку про доцільність позбавлення батьківських прав громадянина гр. ОСОБА_2 , вбачається, що відповідач самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків щодо своєї доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здоров`ям, навчанням, розвитком та вихованням доньки не займається, матеріальної допомоги не надає, аліменти не сплачує. ОСОБА_2 17.08.2021 року дав письмову згоду на позбавлення його батьківських прав та погодився на розгляд питання без його участі у зв`язку з тим, що він виконує завдання за призначенням у визначеному районі у складі свого підрозділу ВЧ А1275. Вказаним висновком виконавчий комітет вважає за доцільне позбавити відповідача батьківських прав щодо доньки ОСОБА_3 .

Нормами ст. 171 СК України та ст. 12 Конвенції про права дитини визначено, що дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.

Згідно ч. 2, 3 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Статтею 164 ч.1 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Положеннями ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року № 2402-III визначено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. 16 Постанови № 3 Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, тощо.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної ради України № 789ХІІ (789912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, Держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного і соціального розвитку дитини. Батьки, або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей, умов життя, необхідних для розвитку дитини.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що в судовому засіданні надано достатньо доказів того, що відповідач не піклується про фізичний та духовний розвиток своєї дитини, не забезпечує необхідних умов для її проживання, харчування, навчання, медичного догляду, не спілкується з дитиною в обсязі, достатньому для її нормального самоусвідомлення, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, що в своїй сукупності суд розцінює як ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків по відношенню до дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 3, 5, 10, 12, 13, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі ст.ст. 150 ч. 2, 164-166 СК України, п. 16 Постанови № 3 Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», частин 1, 2 ст. 27, 12 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, суд,


УХВАЛИВ:


Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Білозерська селищна рада (код ЄДРПОУ 04401368, вул. Свободи, 83, смт. Білозерка Херсонської області, 75000), про позбавлення батьківських прав - задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в сумі 908,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте Білозерським районним судом Херсонської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня складення повного рішення суду апеляційної скарги.

Згідно п.п 15.5 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Повне рішення суду складено 21.01.2022 року.


Головуючий суддя Кусік І.В.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація