- позивач: Черноморченко Анатолій Вікторович
- Представник позивача: Цокало Олександр Іванович
- відповідач: Плодородненська сільська рада Михайлівського району Запорізької області в особі Плодолродненської сільської ради Митхайлівського роайонй Запорізької області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/462/21
Провадження № 2/321/8/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.01.2022 року
Михайлівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Машкіної Н.В.,
за участю секретаря - Мосієнко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області про встановлення факту прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, уточнивши позовні вимоги, звернувся до суду з позовом про встановлення факту прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_2 після смерті якого залишилось спадкове майно - земельна частка (пай) розміром 6,42 га в умовних кадастрових гектарах в межах земель колишнього КСП ім.Свердлова на території Мар`янівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області. Він є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, заповіт спадкодавцем не складався. Починаючи з 2000 року, у зв`язку з хворобою батька позивач перевіз його до себе в квартиру та доглядав за ним по день смерті, а саме: до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після чого, позивач поховав батька і прийняв спадщину після його смерті, оскільки фактично вступив в управління належними спадкодавцю домоволодінням та земельною ділянкою (паєм), якими користується до теперішнього часу. Так, він отримує орендну плату за земельну ділянку, сплачує земельний податок. З метою оформлення спадкових прав позивач просить встановити факт прийняття ним спадщини після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито провадження у справі про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 20.09.2021 року підготовче судове засідання у справі закрито.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, на задоволенні вимог наполягав.
Представник відповідача Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст.15, 16 ЦК України, ст.4, 5 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, і має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Мелітопольського міського управління юстиції Запорізької області 16 березня 2001 року, актовий запис №535, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_2 , виданого Горлівським міським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції 04 лютого 2004 року, актовий запис № 67, його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . (а.с.7).
Згідно довідки голови вуличного комітету № 142 від 15 березня 2021 року ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним спільно проживав його батько ОСОБА_2 до 15.03.2001 року (а.с. 9).
Згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серії РН №218297, члену КСП ім.Свердлова Мар`янівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області ОСОБА_2 , який проживає в м.Мелітополь Запорізької області, на підставі рішення Михайлівської райдержадміністрації від 11 листопада 2005 року №562, належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім.Свердлова розміром 6,42 в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). (а.с.13).
За інформацією Головного управління ДПС у Запорізькій області в програмі ІС «Податковий блок» за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) рахується земельна ділянка розміром 6,42 в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території Мар`янівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області. Станом на 17.12.2020 року сплачено земельний податок за 2016-2020 роки в сумі 4920,68 грн. (а.с.15).
Згідно довідки, виданої Плодородненською сільською радою, Михайлівського району Запорізької області від 22.03.2021 року, №Ц-09/ інформ, вбачається, що за земельну частку (пай) розміром 6,42 га в умовах кадастрових гектарах в межах земель колишнього КСП ім.Свердлова на території Мар`янівського старостинського округу Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельний податок сплачував ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується податковими повідомленнями-рішення від 30.05.2019 р. №6141018-5507-0803 сума податкового зобов`язання складає 1145,47 грн. (а.с.12), квитанцією №99 від 12.07.2019 року про сплату на 1145,47 грн. (а.с.11), та податковим повідомленням-рішення від 03.06.2020 року №7882823-5505-0803 сума податкового зобов`язання складає 1255,18 грн. (а.с.14), квитанцією №0.0.1774918360.1 від 20.07.2020 року про сплату на 1288,86 (а.с.14).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 22.12.2021 року, вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не заводилася.
Згідно письмового роз`яснення державного нотаріуса Мелітопольської державної нотаріальної контори Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 09.12.2020 року на письмове звернення ОСОБА_1 з приводу прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 вбачається, що у встановлений чинним законодавством строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини після померлого батька він не подав. На час відкриття спадщини з померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 батьком ОСОБА_2 не зареєстрований за однією адресою, у зв`язку з чим йому було запропоновано звернутися до суду з приводу продовження строку для прийняття спадщини.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно із ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день особи або день, з якого вона оглошується померлою.
Згідно з пп. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року, положення зазначеного Кодексу застосовується до тих прав і обовязків, що виникли до набрання чинності Кодексом або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої цього Кодексу «Спадкове право`застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Якщо спадкодавець помер до ІНФОРМАЦІЯ_4 , то спори щодо прийняття спадщини можуть полягати у встановленні факту прийняття спадщини або продовженні строку прийняття спадщини, якщо він пропущений з поважних причин.
Відповідно до ст.ст.548, 549 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Тобто, для оформлення права на спадщину необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, тобто протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця, який помер до ІНФОРМАЦІЯ_4 , фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджена наказом Міністерства юстиції України N18/5 від 14.06.1994 р., яка діяла на час відкриття спадщини, передбачала, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що, набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.
Таким чином, дослідженими в судовому засіданні доказами підтверджується, що ОСОБА_1 прийняв спадщину після батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступивши в управління спадковим майном.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на законі, доведені в судовому засіданні, тому підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12, 13, 81,83,89, 258, 259,263- 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області про встановлення факту прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_3 після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата складання повного судового рішення - 24.01.2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Плодородненська сільська рада Михайлівського району Запорізької області (Код ЄДРПОУ:04352486, місце знаходження: Запорізька область, Михайлівський район, с.Плодородне, вул.Миру,11.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Михайлівського районного суду
Запорізької області Машкіна Н.В.
- Номер: 2/321/235/2021
- Опис: про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 321/462/21
- Суд: Михайлівський районний суд Запорізької області
- Суддя: Машкіна Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.04.2021
- Дата етапу: 12.07.2021