Судове рішення #13380455

                                                                                 

                       

                                     №2-а-233/2010/0105

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня  2010 року Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

 головуючого судді  Старової Н.А.,

 при секретарі           Лешко Ю.П.

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в м. Джанкой адміністративну справу за  позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим про визнання дій неправомірними, зобов’язання  здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за класність, за участю третьої особи Військового комісаріату Автономної Республіки Крим,-

встановив :

Позивач ОСОБА_1  звернувся до суду з позовом до Головного Управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим про визнання дій неправомірними, зобов’язання  здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за класність, за участю третьої особи Військового комісаріату Автономної Республіки Крим.

Свої вимоги мотивує наступним. Він є пенсіонером Міністерства Оборони України, учасником бойових дій, ветераном військової служби, звільнений 12.07.1994 року наказом МО України  № 01171 від 23.05.1994 року, отримує пенсію за вислугою років  з 13.07.1994 року. 03.06.2009 року він звернувся до головного управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням надбавки  за класну кваліфікацію. Відповідач в перерахунку пенсії відмовив листом від 11.06.2009 року за вихідним номером 1308/д-11, посилаючись  на те, що в матеріалах пенсійної справи відсутні відомості про виплату надбавки за класну кваліфікацію на час звільнення. Вважає, що відповідач неправомірно відмовив йому в перерахунку пенсії з наступних підстав.  Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця. Відповідно до послужного списку, який зберігається в його особовій справі ТА 108801 він має кваліфікацію –військовий штурман 1-го класу.  Відповідно до даних  архіву Південного оперативного командування м. Одеси № 442/п від 21.10.2009 року  йому оплачувалася надбавка за кваліфікацію військового штурмана 1-го класу практично до самого звільнення. Таким чином, неврахування при обчисленні пенсії надбавки за класність призвело до порушення його права,  до диспропорції в правовій державі, оскільки особам, які мають однакові показники щодо призначення пенсії, а саме щодо посади, вислуги, класності, надбавки за таємність призначаються різні за розміром пенсії. Посилаючись на Конвенцію по правах людини, Конституцію України, ст. 17,18,21,104,107 КАС України просить визнати дії Головного Управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим по не проведенню перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за класну кваліфікацію –неправомірними, зобов’язати провести перерахунок пенсії з урахуванням класної кваліфікації та виплатити заборгованість.

Позивач 17.10.2009 року уточнив позовні вимоги та просив визнати дії головного управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим по не проведенню перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за класну кваліфікацію –неправомірними, зобов’язати провести перерахунок пенсії з урахуванням класної кваліфікації, виходячи з 12% надбавки від посадового окладу.

Ухвалою Джанкойського міськрайонного суду  від 11.01.2010 року залученню  до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим.

Позивач ОСОБА_1 та його представник, який брав участь в якості представника позивача за його усним клопотанням, заявленим в судовому засіданні ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, згідно підстав викладених в позовній заяві.

 Представник відповідача   позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на те, що органи Пенсійного фонду виконують функції  призначення та перерахунку пенсій військовослужбовцям з 01.01.2007 року та не є правонаступниками Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, у зв’язку з чим  ГУ ПФУ в АР Крим не повинно нести відповідальність  за правовідносинами, які виникли до 01.01.2007 року, в цьому випадку відповідальним органом є Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим як орган, який призначив пенсію позивачу. Крім того,  відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб структурні підрозділи, яким в даному випадку є Військовий комісаріат, зобов’язані надати органу, який призначає пенсію, змінений розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В довідку про розрахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавка за класність не включена. Відповідно до п.6 Постанови «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393   пенсія обраховується з суми грошового забезпечення, яке виплачувалося  на час звільнення зі служби.

Представник третьої  особи  в судовому засіданні зазначила, що вважає позовні вимоги такими,  що не підлягають до задоволення, оскільки на час звільнення позивач надбавку за класність не отримував.

Свідки  ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснили, що  працювали в одній частині з ОСОБА_1, який підтвердив класність штурману 1 класу, отримував надбавку за класність.  

Заслухавши пояснення учасників процесу, допитавши свідків, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого  постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5), зареєстрованого  в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N 581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Згідно з ч. 5 п.п. 2.2.  Положення ГУ ПФУ в АРК здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, Головне Управління Пенсійного фонду в АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

В пункті 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1235 від 26 вересня 2001 року, встановлено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління. Військові комісаріати утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах. У пунктах 8-12 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1235 від 26 вересня 2001 року, вказано владні повноваження комісаріатів.

Таким чином, Військовий комісаріат АР Крим під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст. 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі,  в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже,  «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов  та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Судом  встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років та отримує пенсію за вислугу років з 1994 року, яка була призначена Джанкойським об’єднаним міським військовим комісаріатом, згідно пенсійної справи № 109901 відносно ОСОБА_1 при первісному обчисленні пенсії надбавка за кваліфікацію військового штурмана 1-го класу не була врахована.

Останній перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений  УПФУ у АР Крим 01.10.2008 року та становить  2976 грн.55 коп., яка складається з наступних показників:

-   посадовий оклад -1060 грн.00 коп.;

-   оклад за військове звання – 125 грн. 00 коп.;

-   процентна надбавка за вислугу років 40%- 474 грн.00коп.;

-   льотний склад пр. виконання польотів 35% -371 грн. 00 коп.

-   робота з таємними носіями 15% -159 грн. 00 коп.

-   надбавка за особливо важливі завдання 50% 829 грн. 50 коп.

-   премія 10% 106 грн. 00 коп.

Всього 3124 грн. 50 коп., основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення 2812 грн. 05 коп. При обчисленні пенсії враховані надбавки до пенсії як учаснику бойових дій в інших країнах 124 грн. 50 коп., як учаснику бойових дій 40 грн.00 коп., всього розмірі пенсії складає 2976 грн. 55 коп.

03.06.2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію військового штурмана 1-го класу, що підтверджується заявою ОСОБА_1 спрямованої на адресу відповідача, вхідним штампом на заяві (а.с.6-7).

Листом від 11.06.2010 року №1308/д-11 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за класність, посилаючись на те, що на день звільнення зазначена надбавка не врахована в грошове забезпечення при первинному призначенні пенсії та її подальших перерахунках.

Базовим законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003, який набрав  чинності з 01.01.2004 року.

Умови та особливості пенсійного забезпечення публічних службовців, якими є військовослужбовці відмінні від загального обов’язкового державного пенсійного страхування і визначаються в даних правовідносинах Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№2262-ХІІ від 09.04.1992 року, в редакції Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»«1769-ІV від 15.06.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2005 року .

Згідно вимог ст.43 Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»(в редакції Закону чинної з 08.05.1992 року по 01.01.2005 року) при обчисленні пенсії особам офіцерського складу враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вказаного Закону, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393   пунктом 7 якої передбачено, що пенсії обчислюються з грошового забезпечення:

окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

окладу за військове або спеціальне звання;

процентної надбавки за вислугу років;

додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

Для розрахунку  розміру пенсії  включаються види грошового забезпечення, визначені ст. 43  вказаного Закону та   п.7 цієї Постанови № 393.

          Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.

Законом № 1769  від 15.06.2004 року  «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»  ст.43 викладена в новій редакції: пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії та на час виникнення спірних правовідносин при обчисленні пенсії повинні враховуватися додаткові види грошового забезпечення.

Згідно п.108 Положення про порядок призначення  та   виплати   в   Міністерстві   оборони  України  державних пенсій і допомоги  військовослужбовцям  та  членам їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №205 від 08.08.1994 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України  5 вересня 1994 року  за N 212/422, яке діяло до 30.05.2005 року пенсії,   які   призначаються    військовослужбовцям, обчислюються  з  грошового  забезпечення,  зазначеного  в  пунктах 109-111  цього Положення,  що виплачувалося військовослужбовцям на день звільнення з військової служби (підпункт "б" пункту 26  цього Положення)  з  урахуванням  змін рівня грошового забезпечення,  що відбулися з дня звільнення до дня призначення пенсії.

    Згідно п.109 зазначеного положення при     обчисленні     пенсій,     які     призначаються військовослужбовцям, у грошове забезпечення, включаються:

     а) військовослужбовцям   (крім   зазначених  -  у  підпунктах "б", "в",  "г" цього пункту) - оклад за останньою штатною  посадою займаною   перед   звільненням   з  військової  служби;  оклад  за військовим званням;  процентна надбавка за вислугу років,обчислена з цих окладів;  додаткові  види  грошового забезпечення,  що  надаються щомісячно (надбавки за вчене звання і науковий ступінь,  кваліфікацію та умови  служби)  і  виплачуються військовослужбовцю   на   день   звільнення  з  військової служби.     При цьому  військовослужбовцям,  звільненим  безпосередньо  з посад льотно-підйомного складу авіації,  додаткові види  грошового забезпечення підлягають включенню в суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія,  і у випадку, якщо на день звільнення з військової  служби  військовослужбовець  їх фактично не одержував, але за умови,  що вони йому виплачувалися  при  виконанні  льотної роботи .

Відповідно до пунктів 2.4, 2.5 рекомендацій президії Вищого адміністративного суду України від   23.08.2007   № 07.2 – 10/1 «Про деякі питання практики розгляду справ, пов’язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям осіб публічної служби та науковим (науково-педагогічним) працівникам» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, а також особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їхніх сімей пенсії нараховуються виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством (частина третя статті 43 Закону № 2262-XII в редакції Закону від 15.06.2004 № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набрав чинності 01.01.2005року).

Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців» від 06.04.1998 № 452, не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців» від 06.04.1998 року  № 452 в редакції, що діяла до 07.11.2007 року,  додатковим видом  грошового забезпечення військовослужбовців є надбавка за кваліфікацію, яку отримують особи офіцерського складу - військові льотчики і штурмани,   військові льотчики і штурмани інструкторського складу, які мають  клас у розмірі  8 відсотків    від посадового окладу.

Зазначена постанова втратила чинність з 07.11.2007 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового  забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України    від 7 листопада 2007 року N 1294  «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового  і начальницького складу та деяких інших осіб»  встановлено, що  грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького  складу  складається  з  посадового окладу,  окладу  за  військовим (спеціальним) званням,  щомісячних (підвищення посадового окладу,  надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер,  премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно зазначеної постанови надбавка за кваліфікацію, яку отримують особи офіцерського складу - військові льотчики і штурмани,  військові льотчики і штурмани інструкторського складу, які мають клас розмір надбавки підвищений до 12 відсотків   від посадового окладу.

Таким чином,  на час звернення ОСОБА_1 до відповідача діючим законодавством передбачено включення при обчисленні пенсії такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за класність, розмір надбавки за класність становив 12 відсотків від посадового окладу.

Згідно ст.  63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідачем відповідно до відповіді від 11.06.2009 року за вихідним номером 1308/д-11, відмовлено у врахуванні надбавки за класність, посилаючись  на те, що в матеріалах пенсійної справи відсутні відомості про виплату надбавки за класну кваліфікацію на час звільнення.

Дійсно, згідно архівної довідки архіву штабу південного  оперативного командування Міністерства оборони України № 442/п від 21.04.2009 року за ОСОБА_1 за січень-квітень 1994 року виплачена надбавка за класність в розмірі 69100 карбованців, в травні –червні 1994 року зазначена надбавка не виплачувалася.

Але на запит суду,  галузевим Державним архівом Міністерства оборони України направлена довідка №287/п від 26.04.2010 року  про виплату надбавки за класність ОСОБА_1 за весь період, згідно зазначеної довідки позивач отримував надбавку за класність в червні-жовтні 1991 року, січні-березні, червні-грудні 1992 року, січні-травні, липні-грудні 1993 року, січні-квітні 1994 року.

Згідно кваліфікаційного свідоцтва військового штурмана серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 має кваліфікацію штурману 1 класу (а.с.29).

Судом встановлено, що позивач не отримував надбавку за класність в ті періоди, коли знаходився у відрядженні або у відпустці. Зазначена обставина підтверджується архівною довідкою №8642 від 19.10.2010 року галузевого Державного архіву Міністерства оборони України, наказами  військової частини №22528 №41 від 28.02.1992 року,  №98 від 22.05.1992 року,  №88 від 08.05.1991 року, № 228 від 27.11.1991 року,  №16 від 24.01.1992 року,  №64 від 01.04.1992 року, які витребувані судом та знаходяться в матеріалах справи.

Судом встановлено, що згідно наказу № 94 від 19.05.1994 року військової частини №22528 останні два місяці перед звільненням ОСОБА_1 знаходився  у відпустці, а саме з 18.05.1994 року по 03.07.1994 року (а. с. 171).

Згідно архівної довідки №8642 від 19.10.2010 року галузевого Державного архіву Міністерства оборони України ОСОБА_1 наказом № 202 від 14.07.1993 року  військової частини 22528 про визначення категорій рівня підготовки екіпажів присвоєно 1-шу категорію, посада «штурман корабля».

Згідно довідки галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 19.07.2010 року ОСОБА_1 надбавки за класну кваліфікацію, зокрема на час звільнення  не позбавлявся (а.с 142).

Згідно наказу №132 від 12.07.1994 року військової частини №22528  ОСОБА_1 з 12.07.1994 року виключений зі списків особового складу частини.

Таким чином, надбавка за класність за два місяці перед звільненням не була виплачена, оскільки позивач знаходився у черговій відпустці та зазначена обставина не може бути підставою для обмеження розміру пенсії позивача.

Відповідно до ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Такі міжнародні договори підлягають переважному застосуванню перед актами національного законодавства (ст. 19 Закону України „Про міжнародні договори України”).

Таким міжнародним договором у даному випадку є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до названої Конвенції ніхто не може бути позбавлений свого майна   інакше як в інтересах суспільства. Встановлено також виняток, відповідно до якого позбавлення майна держава може передбачити, якщо це необхідно для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.  Це означає, що ст.1  Першого протоколу слід розуміти так, як вона розуміється в практиці Європейського Суду з прав людини.

Зокрема, у багатьох рішеннях Європейського Суду з прав людини під майном розуміється будь-який економічний актив.  Так, в п. 34 Рішення Європейського суду з прав людини від 9 січня 2007 року по справі «Інтерсплав проти України» зазначається, що поняття «майно» у першій частині статті 1 Першого протоколу має автономне значення, яке не залежить від формальної класифікації, прийнятої у національному законодавстві. Питання, яке має бути розглянуто, стосується того, наскільки обставини справи, що розглядається в цілому, давали заявникові права на майновий інтерес, захищений статтею 1 Першого протоколу. Отже, «майно» в розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції охоплює як власне майно, так і майнові права - належні до виплати кошти відповідно до національного законодавства.

У даному випадку не включення надбавки за класність  позивачу передбачає вилучення у позивача грошових коштів у зазначеній сумі.

  Крім того ст.58 Конституції України зазначає, що акти цивільного законодавства зворотної сили не мають за винятком випадків коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність.

    Крім того, ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій особам, що мають на неї право відповідно до Закону України  «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передані органам Пенсійного фонду з 01.01.2007 року.

  Тобто, обов'язок Управління Пенсійного фонду щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії ОСОБА_1  чітко передбачений даною нормою права, незалежно від наявності правонаступництва у органів Пенсійного фонду від Міністерства оборони України.

Відповідач  заперечуючи проти позову, посилається на те, що пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Але, суд враховує, що в даному випадку, підстава для перерахунку пенсії носить індивідуальний характер, оскільки надбавка за класність не була включена до грошового забезпечення та врахована при первісному обчисленні пенсії, на цей час військова частина 22528 розформована, військовий комісаріат не може додаткового включити в розмір грошового забезпечення надбавку за класність, оскільки позивач її дійсно  не отримував останні два місяці перед звільненням через те, що знаходився у черговій відпустці, але ця обставина не була врахована при первісному обчисленні пенсії.

Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою  конституційного права на соціальний захист і  юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України вони є  загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою свої соціальних  зобов’язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.

У Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зазначено, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

З огляду на викладене,  право позивача  на отримання пенсії  в повному обсязі може бути поновлено  лише шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням надбавки за класність в розмірі 12% від окладу з часу звернення позивача 03.06.2009 року.  

Разом з тим, суд враховує, що при зверненні позивача із заявою про перерахунок пенсії  у відповідача не було відомостей, про те, що позивач перебував у черговій відпустці, позивачем не був наданий відповідний наказ, тому в діях відповідача не встановлено протиправності.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України  суд відшкодовує позивачу судові витрати в розмірі 03 грн. 40 коп.

В судовому засіданні 17.12.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови виготовлений 21.12.2010 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 12, 18, 70, ч. 2 ст. 71, 94, 159, 160, 161-163  Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до головного управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим про визнання дій неправомірними, зобов’язання  здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за класність, за участю третьої особи Військового комісаріату Автономної Республіки Крим –задовольнити частково.

Зобов’язати  головне  управління  Пенсійного Фонду України в   Автономній Республіці Крим врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 та включити в структуру та розмір пенсії надбавку за класну кваліфікацію військового штурмана  1-го класу   в розмірі 12 відсотків від посадового окладу, починаючи з 03.06.2009 року  та виплатити  заборгованість за період з 03.06.2009 року по час набрання постановою законної сили.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 03 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового  провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

                    Суддя                             Н.А.Старова

        2-а-239/2010/0105                                  ПОСТАНОВА

       ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частина)

09 лютого  2010 року Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

 головуючого судді  Старової Н.А.,

 при секретарі           Євтушенко Л.І.

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в м. Джанкой адміністративну справу за  позовною заявою ОСОБА_7  до Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі  Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними, зобов’язання  здійснити перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»   з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, забезпечити виплату пенсії  з застосуванням  показника середньої заробітної плати за 2008 рік з  15 липня 2009 року,-

   встановив:

  Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України  суд проголошує вступну та резолютивну частину постанови.

На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст. 57 Конституції України, ст.ст. 8, 9, 11, ч. 1 ст. 94, ч. 2 ст. 99, 122, 159-163 КАС України ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підп. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. 1 Указу Президента України від 03.10.92 р. № 493/92, ст. 9 Закону України від 02.10.1992 р. N 2657-ХП, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

 Позов задовольнити.

 Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі  Автономної Республіки Крим  щодо застосування, під час здійснення перерахунку пенсії   ОСОБА_7   з 01.07.2009 року, показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» - за 2007 рік.  

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі  Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок пенсії  ОСОБА_7 з 01.07.2009 року  із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  враховується для обчислення пенсії - за  попередній – 2008 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі  Автономної Республіки Крим здійснити нарахування та виплату  пенсії  ОСОБА_7 за період з  01.07.2009 року по 09.02.2010 року  із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  враховується для обчислення пенсії - за  попередній – 2008 рік з урахуванням сплачених сум за цей період.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня оголошення через Джанкойський міськрайонний суд  Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

                    Суддя                             Н.А.Старова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація