- позивач: Козаченко Ольга Василівна
- відповідач: Ромашенко Тетяна Іванівна
- відповідач: Матвєєва Людмила Євгеніївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 409/3006/21
Пров. № 2/409/206/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2022 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: О.Г.Третяка
за участю секретаря: Т.С.Гойдіної
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Білокуракине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Олександропіль Білокуракинського району Луганської області померла бабуся позивачки ОСОБА_4 . На день смерті разом із нею була зареєстрована відповідачка, а померлої донька та рідна матір позивачки - ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки загальною площею 2,6560 га, земельної ділянки загальною площею 8,0133 га й земельної частки (паю). Нещодавно позивачка дізналась про те, що на випадок своєї смерті, відносно належного їй майна померла бабуся зробила розпорядження у вигляді 2-х заповітів, за одним з яких належну їй земельну ділянку та земельну частку (пай) вона заповіла на сестру позивачки, а відповідачку по справі, а іншу земельну ділянку заповіла на позивачку. Про наявність складеного на її користь заповіту вона не знала. Лише нещодавно дізнавшись про заповіт, позивачка звернулась до нотаріуса з приводу оформлення спадщини, але у видачі свідоцтва їй було відмовлено через пропущений шестимісячний строк. Унеможливлення подальшого оформлення спадщини і спонукало її звернутися до суду. У зв`язку з цим позивач просить суд визначити їй додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, терміном два місяці.
Позивачка в судове засідання не з`явилася, в заяві просила про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Відповідачі по справі, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в судове засідання не з`явилися, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином, надали заяву про визнання позову, проти задоволення позову не заперечували, просили розглянути справу без їх участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, докази по справі кожен окремо та в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 78 років в селі Олександропіль Білокуракинського району Луганської області померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білокуракинського районного управління юстиції у Луганській області було зроблено актовий запис за № 211 та видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).
Згідно копії свідоцтва про народження матері серії НОМЕР_2 та укладення шлюбу матері серії НОМЕР_3 , свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 , позивачка ОСОБА_1 є рідною онукою померлої - ОСОБА_4 (а.с.16,17,19.20).
Відповідно до довідки № 63 від 26.04.2021 року померла ОСОБА_4 була зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_1 та на момент смерті разом із нею була зареєстрована відповідачка ОСОБА_3 (а.с.8).
Згідно заповіту від 29.10.2009 р., посвідченого Хоружиною М.А., секретарем Олександропільської сільської ради та зареєстрованого в реєстрі за № 35 вбачається, що належну їй земельну ділянку № НОМЕР_6 загальною площею 8,0133 га кадастровий номер 4420981000:06:001:0044 й земельну частку (пай) померла бабуся заповіла іншій онуці, відповідачці по справі ОСОБА_2 , яка його оформила у встановленому законом порядку та отримала свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с.11-а.с.12).
Відповідно до заповіту від 08.09.2015р., посвідченого Хоружиною М.А, секретарем Олександропільської сільської ради та зареєстрованого в реєстрі за № 7, іншу належну їй на праві власності земельну ділянку загальною площею 2,6560 га кадастровий номер 4420981000:12:002:0135 вона заповіла позивачці по справі (а.с.9).
Із державного акту на право власності на земельну ділянку ЯК № 536617 вбачається, що померлій на праві приватної власності належала земельна ділянка загальною площею 2,6560 га кадастровий номер 4420981000:12:002:0135 (а.с.10).
Із постанови приватного нотаріуса Сватівського (Білокуракинського) районного нотаріального округу Жукова О.М. №63 від 23.04.2021р., вбачається, що після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу №15/2016, але у видачі свідоцтва відмовлено через пропущений нею строк (а.с.6).
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). У частинах першої та другої статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом та за законом. Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини.
Позивачка в розумінні ст.ст.1233,1235 ЦК України, є спадкоємицею за заповітом.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини через поважність причин, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.
Згідно до ст. 77 ЦПК України належними доказами є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд визнає зазначені обставини поважною причиною та вважає за можливе визначити позивачеві додатковий строк для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст. ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її бабусі ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Білокуракинського районного суду
Луганської області Третяк О.Г.
- Номер: 2/409/677/21
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 409/3006/21
- Суд: Білокуракинський районний суд Луганської області
- Суддя: Третяк О.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2021
- Дата етапу: 24.12.2021