Справа № 2А-6/2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2011 року смт. Станиця Луганська
Суддя Станично-Луганського районного суду Луганської області Дьоміна О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі, третя особа –Головне управління Державного казначейства України у Луганській області, про визнання неправомірними дій УПФУ в Станично-Луганському районі щодо відмови у перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з цим позовом до суду, в якому не погоджуючись з відмовою відповідача у перерахунку йому пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначаючи, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом 3 групи захворювання, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в УПФУ в Станично-Луганському районі, просив: визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню та виплаті пенсії та додаткової пенсії в заниженому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язати УПФУ в Станично-Луганському районі здійснити перерахунок та провести виплату з 01.09.2010 р. по момент фактичного перерахунку йому пенсії в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком для осіб, що втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров’ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Потім уточнив свої вимоги і остаточно просив суд визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню та виплаті пенсії та додаткової пенсії в заниженому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язати УПФУ в Станично-Луганському районі здійснити перерахунок та провести виплату з 01.09.2010 р. йому пенсії в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком для осіб, що втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров’ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Представник відповідача, управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, Дюбіна Т.О. уточнені позовні вимоги не визнала, надала суду письмові заперечення.
Представник третьої особи, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, Машляк Д.В., позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення.
До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі, 21.01.2011 року постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи приходить до наступного:
Позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом 3 групи захворювання, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком, довідкою МСЕК, а також його посвідченнями.
Згідно чинної ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.ст. 50, 54 цього Закону в редакції від 06.06.1996 р. зі змінами у ст. 54 в редакції від 17.11.05 р. - державна пенсія для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6-ти мінімальних пенсій за віком,
а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров’ю повинна бути в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно ст.21 Конституції України усі люди є вільними і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Згідно ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Згідно ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати її.
Основним положенням щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Позивач 26.08.2010 року звертався до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда 3 групи.
Листом від 01.09.2010 року за №1470/З-5 управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі в перерахунку пенсії позивачеві було відмовлено.
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796-ХІІ від 28.02.1991 року в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по ІІІ групі інвалідності –6 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 вищевказаного Закону України, передбачена щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до 1 категорії інвалідом ІІІ групи у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком.
Ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.03 р., який набрав чинності з 01 січня 2004 року, передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок —20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження (ч. 3 ст. Закону України «Про прожитковий мінімум»).
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналізуючи наведені вище норми закону суд погоджується з позивачем, що відповідач повинен був йому нарахувати пенсію та додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров`ю у встановлених ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з чим його дії по відмові в цьому є неправомірними, і тому відповідача необхідно зобов’язати зробити позивачу перерахунок та виплатити пенсію відповідно до вищезазначеного закону.
Відповідно до вимог пенсійного законодавства, в тому числі й ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26.08.2010 року, тому перерахунок та сплату пенсії необхідно проводити з 01.09.2010 року.
За таких обставин вважаю за необхідне визнати дії відповідача щодо відмови у проведені перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.09.2010 року неправомірними, та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.09.2010 року.
Оскільки сторони відповідно до Декрету КМУ “Про державне мито” звільнені від сплати судового збору, витрати по сплаті судового збору слід віднести за рахунок держави.
На підставі ст. ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст. 54 України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»зі всіма змінами та ст. 52 «Про Державний бюджет України на 2010 рік», керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01.09.2010 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі з урахуванням проведених виплат здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за інвалідністю 3 групи захворювання, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров’ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, починаючи з 01.09.2010 р.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Станично-Луганський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її отримання усіма особами.
Суддя О.П. Дьоміна
- Номер: 6-а/351/1/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-6/2010
- Суд: Снятинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Дьоміна О.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.11.2019
- Дата етапу: 11.03.2020