Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133842314

221/4287/21

2-о/221/7/2022


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2022 року                                                                м. Волноваха

Волноваський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді                                                        Подоляк Я.М.,

за участю секретаря судового засідання                                Конюшок Г.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Волноваського районного суду Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про встановлення факту перебування на утриманні,

встановив:

05 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту перебування на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Короткий зміст та обґрунтування заявлених вимог

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік заявниці – ОСОБА_2 у м. Донецьку. До та після реєстрації шлюбу заявниця з чоловіком мешкали однією сім`єю, були зареєстровані, фактично мешкали та вели спільне господарство до смерті чоловіка за однією адресою: АДРЕСА_1 . У зв`язку з проведенням АТО на окремій території Донецької області вони зареєструвались як внутрішньо переміщені особи, але за різними адресами: чоловік в АДРЕСА_2 , а вона в АДРЕСА_3 .

Вона та її чоловік отримували пенсію за віком, розмір її пенсії – 1700,00грн., чоловіка – 7954,00грн. Вона отримувала від померлого чоловіка матеріальну допомогу, що була постійним та основним джерелом її існування.

Просить суд встановити факт, що вона, перебувала на утриманні чоловіка, по день його смерті.

Рух справи у суді

Ухвалою Волноваського районного суду Донецької області від 07 липня 2021 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.

Ухвалою Волноваського районного суду Донецької області від 06 вересня 2021 року витребувано докази.

Ухвалою Волноваського районного суду Донецької області від 06 вересня 2021 року залучено правонаступника заінтересовану особу – Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, у заяві про встановлення факту перебування на утриманні, просила проводити розгляд справи за її відсутності.

Представник позивача- адвокат Біцулова Г.А. надала заяву про розгляд справи за її відсутності, вимоги заявника підтримала та просила їх задовольнити з підстав зазначених в заяві.

Представник заінтересованої особи- Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в судове засідання не з`явились, надіслали відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що заперчують проти заявлених вимог з наступних підстав. На підставі статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні. До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника. При цьому сам по собі факт отримання ОСОБА_1 доходу у меншому розмірі, ніж у її померлого чоловіка, на що вона посилається в обгрунтування заяви не є підставою для задоволення заяви, оскільки вказані обставини не дають підстав для висновку про її перебування на утримання чоловіка.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

При вирішенні питання щодо встановлення вищевказаного факту суд приймає до уваги п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995р. №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», де передбачено, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні. До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, які були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено свідоцтвом про шлюб, серія НОМЕР_1 , виданим 10.02.1978 року, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , уклали шлюб 10 лютого 1978 року, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Київського району м. Донецька зроблено відповідний Актовий запис за №114. Після реєстрації шлюбу, дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_4 » (а.с. 6).

Згідно паспорта серії НОМЕР_2 , виданого 02.12.2002 року Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .Також у графі «Сімейний стан» його дружиною зазначена ОСОБА_1 (а.с.8)

Згідно паспорта серії НОМЕР_3 , виданого 02.06.2003 року Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Також у графі «Сімейний стан» її чоловіком зазначено ОСОБА_2 (а.с.3)

Згідно довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України № 27197 від 23.06.2016 року вбачається, що ОСОБА_2 постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 і перемістився з тимчасово окупованої території за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України № 1438-5000371497 від 30.06.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . і перемістилася з тимчасово окупованої території за адресою: АДРЕСА_3 .(а.с.4)

Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 , виданого 23.04.2021, Волноваським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Актовий запис № 499 від 23.04.2021 року, вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку Донецької області (а.с. 7).

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення», члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

Встановлення факту перебування на утриманні має юридичне значення для заявника, так як дозволить їй використати своє право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Крім того, відповідно до п. 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-14 від 25.11.2005, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до п. 2.11 вказаного Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Відповідно до п.п. «ж» п. 10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1(із змінами та доповненнями), до заяви про призначення пенсії за втратою годувальника подається документ про перебування членів сім`ї на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. За документ який засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї для призначення пенсії за втратою годувальника приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування, про що свідчить п. 18 зазначеного Порядку. Довідка має підтверджувати факт перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів для існування, або факт спільного проживання з годувальником на момент його смерті.

       Згідно із роз`ясненнями, які містяться в п. 8Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди (п.2ст.273 ЦПК( 1502-06 )), якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування.

Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім`ї годувальника, які були на його утриманні, ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

       Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді грошових переказів, продуктових чи речових посилок тощо. А ні отримання непрацездатною особою пенсії, а ні її окреме проживання від годувальника не можуть бути перешкодою для визнання факту перебування на утриманні. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов`язок щодо утримання цього члена сім`ї. Основне значення допомоги необхідно з`ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.

       Так, з довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.12.2021 вбачається, що розмір пенсії заявниці складає 1991,82 грн.

       З довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.12.2021 вбачається, що ОСОБА_2 знаходився на обліку в Головному управлінні ПФУ у Донецькій області і отримував пенсію по інвалідності внаслідок отриманого у зв`язку з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 7355,79 грн.

       Враховуючи те, що на момент смерті чоловіка розмір її пенсії був утричі більшим від розміру пенсії заявниці, суд приходить висновку про те, що остання систематично отримувала від чоловіка грошову допомогу, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування. А отже, вона перебувала на утриманні чоловіка ОСОБА_2 .

       Встановлення факту перебування на утриманні має юридичне значення для заявника, так як дозволить їй використати своє право на призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника.

       Як встановлено у судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , проживала разом з моменту реєстрації шлюбу і до смерті її чоловіка. На момент смерті чоловіка була непрацездатною особою, отримувала пенсію за віком в розмірі 1991,82 грн, а її чоловік ОСОБА_2 отримував пенсію у три рази більше за пенсію заявниці, тому доход її чоловіка був основним доходом сім`ї, у зв`язку із чим, суд приходить до переконання, що заявниця дійсно перебувала на утриманні свого чоловіка – ОСОБА_2 , 1949 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

       На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4 12, 18, 81, 259, 263-265, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про встановлення факту перебування на утриманні, задовольнити.

Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на утриманні її чоловіка – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Донецька по день його смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення подається до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ;

заінтересована особа: Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області, пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ Донецької області, 84122.

Повний текст рішення складено 28 січня 2022 року.


Суддя                                                                                        Я.М.ПОДОЛЯК






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація