Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133867624



                                                                                       Справа № 263/542/22

Провадження № 2 /263/1182/2022


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2022 року                                                                 місто Маріуполь

Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Ікорська Є.С., перевіривши матеріали позовної заяви Акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

                                        В С Т А Н О В И Л А:

До Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшла позовна заява Акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

19 січня 2022 року Жовтневим районним судом міста Маріуполя Донецької області направлено запит щодо реєстрації місця проживання відповідача на виконання вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України.

25 січня 2022 року на адресу суду надійшла відповідь Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради, відповідно до якої ОСОБА_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та знята з реєстрації у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26 січня 2022 року Жовтневим районним судом міста Маріуполя Донецької області направлено запит до Центрального районного у м. Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо актового запису про смерть ОСОБА_1

28 січня 2022 року на адресу суду надійшла відповідь Центрального районного у м. Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із копією актового запису про смерть № 182 від 20 січня 2021 року ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя виходить з наступного.

Відповідно до ст. 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

Згідно зі ст. 24 ЦК України людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи.

Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті (ч. 4 ст. 25 ЦК України).

Статтею 46 ЦПК України надане визначення цивільної процесуальної правоздатності, якою є здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позов подано до особи, правоздатність якої припинена, тобто відсутня сторона спору.

Аналіз наведених норм надає підстави для висновку, що вимога може бути заявлена до особи, яка наділена цивільною процесуальною правоздатністю, тому підстави для відкриття провадження за позовною заявою до померлої особи відсутні.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи, до якої пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

За змістом положень частини першої та другої статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу, а усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Проте процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Процесуальне правонаступництво між боржником та його спадкоємцями у порядку ст. 55 ЦПК України допускається, якщо на момент прийняття справи до свого провадження цивільна правоздатність боржника не припинилася, а тому спадкоємці померлого боржника у даному, конкретному, випадку не є його процесуальними правонаступниками у цій справі, а наявність правонаступництва у матеріальних правовідносинах має вирішуватися за позовом, заявленим безпосередньо до спадкоємців боржника.

Тож, із системного аналізу зазначених норм права випливає, що чинним законодавством України не передбачено можливості відкриття провадження у справі за позовом щодо особи, яка на час такого звернення позивача до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог ч. 4 ст. 25 ЦК України припинилася, а також те, що порушений відносно фізичної особи, яка померла, цивільний процес не допускає процесуального правонаступництва.

Отже, відповідач на момент звернення з позовом помер, при цьому спірні відносини не допускають правонаступництва, оскільки позов до спадкоємців, у разі їх наявності, може бути заявлений з інших підстав, а саме відповідно до ст. ст. 1281, 1282 ЦК України.

Вказані обставини свідчать про відсутність передумов відкриття провадження у справі за заявленим позовом та являються підставою для відмови у відкритті провадження у справі на підставі вимог п. 6 ч. 1 ст.  186 ЦПК України.

Така правова позиція відповідає викладеній у постанові від 18 грудня 2019 року у справі № 127/328/17.

Між тим, суд роз`ясняє, що захист прав позивача може здійснюватись шляхом пред`явлення позову за тими ж вимогами до належного відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 186, 258 - 260 ЦПК України, суддя,

У Х В А Л И Л А:

У відкритті провадження у справі за позовною заявою Акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості – відмовити.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду.


Суддя                                                                                                                        Є.С.Ікорська


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація