КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-1299/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Лічевецький І.О.
Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"01" лютого 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Грищенко Т.М.,
суддів - Мацедонської В.Е., Горяйнова А.М.,
при секретарі - Загродському В.М.
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь у справі у відповідності до ч.6 ст.12 КАС України апеляційну Державної інспекції з контролю за цінами у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010 р. у справі за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Черкаській області до Головне управління держкомзему в Черкаській області про стягнення економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення економічних санкцій.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010 р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та постановити нове рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що Головне управління Держкомзему у Черкаській області зареєстроване як юридична Особа 30.06.1994 р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення»від 03.12.1990 р. № 507-ХІІ (надалі за текстом - «Закон №507-ХІІ»), державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно ст. 13 Закону № 507-ХІІ та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819 на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів. У зв'язку з чим йому надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування до суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Виходячи із вимог наведених нормативних актів посадовцями позивача була проведена перевірка дотримання державної дисципліни цін головним управління Держкомзему у Черкаській області за наслідками якої складено акт № 0231 від 23.02.2010 р. Згідно цьому акту відповідач у період з березня 2009 р. по березень 2010 р. необгрунтовано стягував плату за послуги з проведення обов'язкової та добровільної державної експертизи землевпорядної документації в результаті чого отримав виручку в сумі 289 5074 грн. 97 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України Закон №507-ХІІ вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди стягується штраф в подвійному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519 визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
На підставі вказаного акту перевірки і вищезгаданої статті Закону №507-ХІІ Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області було прийнято рішення від 25 лютого 2010 р. № 32 «Про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін». Згідно вказаного рішення з позивача підлягає вилученню в доход держбюджету 289 5074 грн. 97 грн. необгрунтовано одержаної виручки та стягненню 579 015 грн. 94 коп. штрафу.
Відповідно до вимог пункту 3.5 Інструкції позивачем 25 лютого 2010 р. направлено відповідачу претензію про перерахування економічних санкцій.
Вирішуючи даний спір, суд вірно враховував, що відповідно до статті 62 Закону України «Про землеустрій»від 22 травня 2003 року № 858-IV документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам. Порядок здійснення державної експертизи документації із землеустрою визначається законом.
Спеціальним законом, який визначає правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення є Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17 червня 2004 року № 1808-ІУ («Закон № 1808-ІУ»). Згідно статті 8 цього Закону державна експертиза проводиться в обов'язковій, вибірковій та добровільній формах.
Порядок виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. № 1619. Згідно пункту 2 цієї Постанови виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Пунктом 5 згаданої Постанови визначено, що державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі, зокрема, послуги з проведення державної землевпорядної експертизи. На виконання цієї Постанови наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15 червня 2001 р. № 97/298/124 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 р. за № 579/5770 затверджено розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг.
Згідно пункту 8 наказу комплекс робіт з проведення державної землевпорядної експертизи включає: ознайомлення з документацією; визначення відповідності документації нормативно-правовій базі виконання даного виду робіт; підготовку та оформлення висновку. Вартість виконання експертизи всіх видів земельно-кадастрових та земельно-оцінних робіт установлюється в розмірі 3 % від загальної вартості даного виду робіт, але не менше 20 грн.
Це положення узгоджується з приписами статті 39 Закону № 1808-ІУ, якою визначено, що державна експертиза здійснюється за рахунок коштів замовника державної експертизи у випадках, визначених законом. Розмір плати за проведення державної експертизи встановлюється в розмірі 3 відсотки від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не може бути менше 20 гривень.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що відповідно до статті 28 Закону № 1808-ІУ одним з обов'язків замовників державної експертизи є обов'язок щодо оплати виконаних експертних робіт. При цьому за змістом частини 4 статті 10 Закону № 1808-ІУ безоплатно проводиться лише вибіркова державна експертиза. Згідно акта перевірки відповідачем вибіркова державна експертиза не проводилась.
Колегія суддів погоджується з такими висновками першої інстанції та вважає, що позивачем безпідставно зроблено висновок щодо обов'язку головного управління Держкомзему у Черкаській проводити на безоплатній основі обов'язкову та добровільну державні експертизи землевпорядної документації, а рішення від 25 лютого 2010 р. № 32 «Про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін»не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 122, 197, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Черкаській області - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010 р.- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Грищенко Т.М.
Судді: Мацедонська В.Е.
Горяйнов А.М.