Справа №2-825 за 2008 р .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ копія
13 червня 2008 року Переяслав –Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого-судді Потоцького В.В.,
при секретарі Олійник Ю.І.,
розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в м.Переяслав-Хмельницький справу за позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницької міської ради про встановлення факту прийняття спадщини, факту проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ
Позивач звернулася до суду з позовною заявою та просить встановити факт прийняття спадщини померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 та встановити факт, що вона, позивачка, є спадкоємцем четвертої черги за законом після смерті ОСОБА_2 Також просить визнати в порядку спадкування за ОСОБА_1 право власності на квартиру №3, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; на грошові заощадження на рахунку № НОМЕР_1 філії ощадного банку № 3029/014, на рахунку № НОМЕР_3 філії ощадного банку №3029/014 та на грошові заощадження на рахунку № НОМЕР_2 філії ощадного банку №3029/014; на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,487 гектарів, розташовану на території Гайшинської сільської ради (згідно Державного акта на право приватної власності на землю, серії Р1 №298489), посилаючись на те, що після смерті ОСОБА_2 вона, як спадкоємець четвертої черги, прийняля спадщину, але у видачі свідоцтва про право на спадщину у держнотконторі їй відмовлено, в зв`язку з тим, що вона не входить до кола спадкоємців.
Позивач та представник позивача ОСОБА_4 в попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник Переяслав-Хмельницької міської ради в попереднє судове засідання не з’явився, направив суду заяву, в якій просить слухати справу без участі представника, проти задоволення позову не заперечує.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
При житті ОСОБА_3, належала 1\2 частина квартири, яка знаходиться за адресою: м.Переяслав-Хмельницький, 2-ий АДРЕСА_1; земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,487 гектарів, розташована на території Гайшинської сільської ради (згідно Державного акта на право приватної власності на землю, серії Р1 №298489) та грошові заощадження на рахунку № НОМЕР_2 філії ощадного банку № 3029/014. Після смерті ОСОБА_3, позивач, яка є її донькою, та ОСОБА_2, відповідно до вимог ст.ст.529, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), вчинили дії, які свідчать про прийняття ними спадщини: доглядали за спадковим будинком, по сьогоднішній день позивач живе в ньому, сплачували комунальні послуги, користувались земельною ділянкою, отримували орендну плату за земельну частку (пай).
До державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ні позивач, ні ОСОБА_2 не звертались, оскільки, отримавши оригінали Державного акту на право приватної власності на землю, ощадної книжки та свідоцтва про право власності на житло, вважали, що фактичними своїми діями прийняли в управління та володіння спадкове майно.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_2.
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді 1\2 частини квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та грошових заощаджень на рахунку №НОМЕР_1 філії ощадного банку №3029/014, на рахунку №НОМЕР_3 філії ощадного банку №3029/014.
В строки, визначені діючим законодавством, позивач звернулась до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але отримала відмову, в якій зазначено, що свідоцтво про право на спадщину за законом не може бути видано, в зв’язку з тим, що позивач не входить до кола спадкоємців.
Відповідно до ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали разом зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином, позивач, проживаючи однією сім`єю разом із ОСОБА_2 з 2003 року і по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 року, є спадкоємцем ОСОБА_2 четвертої черги, а, відповідно до вимог п.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Виходячи з вищенаведеного, позивач є такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2
При таких обставинах, суд, на підставі ст.256 ЦК України, встановлює факт, який має юридичне значення – прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3.
При таких обставинах, за ОСОБА_1 необхідно визнати право власності на спадкове майно.
Оскільки правовідносини виникли до набрання чинності новим Цивільним кодексом України, то на підставі ст.5 ч.3, п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (в редакції 2003 року) підлягають застосуванню положення ЦК України (в редакції 1963) .
На підставі ст.ст.529, 548, 549 ЦК (в редакції 1963 року), ст.ст.1264,1268 ЦК України, керуючись ст.ст.10,11,60213,214,215,256 ЦПК України, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Визнати ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги за законом після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати в порядку спадкування за ОСОБА_1 право власності на квартиру № 3, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати в порядку спадкування за ОСОБА_1 право власності на грошові заощадження на рахунку №НОМЕР_1 філії ощадного банку №3029/014, на рахунку №НОМЕР_3 філії ощадного банку №3029/014 та на грошові заощадження на рахунку №НОМЕР_2 філії ощадного банку №3029/014.
Визнати в порядку спадкування за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,487 гектарів, розташовану на території Гайшинської сільської ради (згідно Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р1 №298489).
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя:
: