№ 2-а-223/11
П О С Т А Н О В А
Іменем України
16 лютого 2011 року с.м.т. Шевченкове
Суддя Шевченківського районного суду Харківської області Островська Н.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
19 січня 2011 року позивач звернувся до Шевченківського районного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі щодо нарахування і виплати державної та додаткової пенсії, спричиненої здоров’ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у менших розмірах, ніж встановлено ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” незаконними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі Закон України № 796-ХІІ), виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування “ та провести відповідні виплати з 15 вересня 2010 року.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 21 січня 2011 року провадження у справі відкрито. Згідно ч. 1 ст. 76 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку, який діє з 21 березня 1995 року, право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров’ю особи, не обмежується строком давності, внаслідок чого частина 2 ст. 99 КАС України судом не застосовується.
Позовні вимоги підтверджуються: пенсійним посвідченням, довідкою УПФУ в Шевченківському районі Харківської області про те, що позивачу згідно Закону України № 796-ХІІ здійснювались виплати державної та додаткової пенсії, довідкою МСЕК.
При прийнятті постанови суд керувався: Законом України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”від 21 березня 1995 року, Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 1 липня 2007 року, Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 52, 64, 124 Конституції України, п. 1 Першого протоколу до Конвенції “Про захист прав та основоположних свобод людини ” , ст.ст. 2 , 5, 9, 183-2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд не бере до уваги посилання відповідача, що він діяв в межах діючого законодавства, а саме постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року “Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, так як за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України № 796–ХІІ, а не постанова Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” від 21 березня 1995 року, ст. 64, 124, 52 Конституції України, п. 1 Першого протоколу до Конвенції “Про захист прав та основоположних свобод людини”, ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,–
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії у менших розмірах, ніж передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести виплату недоплаченої пенсії з 15 вересня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії.
Суддя Шевченківського
районного суду Н.І.Островська