Судове рішення #13478183

Троїцький районний суд Луганської області

                           

            

Справа  № 2-а-3/11

Категорія 70

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


11.01.2011 Троїцький районний суд Луганської області  в складі:

           головуючого(ої)-судді:           Ляшенко Микола Андрійович


судді:  

при секретарі:Соломіній В.В.


                     

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Троїцьке адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі про бездіяльність та про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -     

В С Т А Н О В И В :

21 грудня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області в якому просить визнати протиправною відмову відповідача здійснити йому  щомісячну виплату соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як «Дитині війни», зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому, як дитині війни, недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період часу з 09.07.2007 р. по теперішній час.   

           В позові позивач зазначив, що він належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до  ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 по теперішній час має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.   

           Відповідач всупереч Рішенням Конституційного Суду України, якими були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 і 2009 роки», в тому числі й щодо зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії.   

           Позивач до судового засідання не з’явився, зазначив у власноруч складеній письмовій заяві, що просить розглянути справу без його участі.

          Представник відповідача до судового засідання не з’явився, надав заперечення в якому зазначив, що для звернення  до адміністративного суду за захистом порушених прав КАС України встановлений строк позовної давності шість місяців, який позивачем пропущений. Протягом 2009 року позивачу виплачувалось підвищення до пенсії, згідно Постанови КМУ  від 28.05.08, в розмірі 49,80грн. Просить в позові позивачеві відмовити, оскільки вважає, що у позивача відсутні підстави для звернення із позовом до суду, а також просить розглянути справу без його участі.   

           Дослідивши матеріали справи, було встановлено, що позивач має статус «Дитини війни», що підтверджується  пенсійним посвідченням № НОМЕР_1         

           Статтею 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни» від  18.11.2004 було встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.   

           Законом України «Про державний бюджет 2007» текст статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» був викладений в наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.   

           Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів”.   

           Рішенням Конституційного суду від 9 липня 2007року, N 6-рп/2007 визнано  таким,  що не  відповідає Конституції  України (є  неконституційними),  положення  пункту  12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік   
дію статті 6 Закону України "Про соціальний  захист  дітей  війни".   

           Законом України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» був викладений в такій редакції:   

          "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.   

            Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів”, який  втратив чинність, як такий, що  є  неконституційним, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008.   

           Таким чином,  рішеннями Конституційного Суду України за N 6-рп/2007 від 09.07.2007, за N 10-рп/2008 від 22.05.2008 було відновлено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни" у  редакції  від  18.11.2004, яким встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.   

          Враховуючи статус позивача, він, відповідно до ст. 6 Закону України  „Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком протягом 2007-2009 року.   

          Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.   

          Відповідно до ч.2 ст. 99, ч.1 ст. 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Пропущення строку звернення  до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні  адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає  одна із сторін.   

          Позивач звернувся до суду 21 грудня 2010 року з вимогами про здійснення  нарахувань та виплати щомісячної грошової допомоги Дітям війни за період часу з 09.07.2007 р. по теперішній час з подальшим підвищенням до пенсії з пропуском встановленого законом строку, на звернення з даним позовом до суду.   

        Таким чином, позовні вимоги за період 2007-2009  роки  задоволенню не підлягають,  за пропуском строку позовної давності.   

          Що стосується вимог про нарахування і виплати щомісячної допомоги за 2010 рік, суд приходить до наступних висновків.   

          Позивач, відповідно до ст. 6 ЗУ „ Про соціальний захист дітей війни" редакції від 18.11.2004, чинній  у 2009 році, має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.   

          Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.   

          Таким чином, ієрархія нормативно-правових актів, які застосовуються судом при вирішенні адміністративних справ, має такий вигляд – Конституція України, міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, Закони України, інші підзаконні нормативно-правові акти. Отже, у разі  невідповідності  нормативно-правового акта Конституції, закону  або іншому правовому акту  вищої юридичної сили  суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто з урахуванням місця правового акту в ієрархії національного законодавства.   

          За загальним правилом, у разі встановлення  невідповідності положень правових актів Конституції України, суд застосовує положення Конституції України як норми прямої дії.   

          Відповідно до п.6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.   

          Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.   

          Таким чином, враховуючи норми  Конституції України, ЗУ „Про соціальний захист дітей війни" та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008, № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» - заперечення представника відповідача є не спроможними та такими, що не підлягають задоволенню.   

          Відповідач в особі Управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області в 2010 році повинен був сплатити позивачеві, який має статус «Дитина війни» соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 6 ЗУ „ Про соціальний захист дітей війни"(у  редакції  від  18.11.2004,  чинній  у 2009 році).   

          Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 8 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.   

         Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення „ Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.   

         Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачеві, передбаченої ст. 6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни" покладено на УПФУ у Троїцькому районі Луганської області, за місцем проживання позивача.

         Згідно Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" пенсійний Фонд України звільнений від сплати судового збору.   

         Керуючись ст. ст. 64, 92, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 6-14, 71, 94, 122, 159-163, 167, 186 КАС України, Рішенням Конституційного суду від 9 липня 2007року, N 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп/2008, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  суд -

     

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі про бездіяльність та про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - задовольнити частково.   

         Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області, щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2, підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону  України  «Про  соціальний захист  дітей  війни» за період часу з 21.06.2010  року по 21.12.2010 року,  в розмірі  30 % мінімальної пенсії за  віком.   

         Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області, здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2, підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за період часу, з 21 червня 2010 року  по 21 грудня 2010 року - з урахуванням  виплачених сум.   

         В іншій частині заявлених позовних вимог  - відмовити.   

         Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів, з дня отримання її копії, до Донецького апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляції через Троїцький районний суд Луганської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає - до Донецького апеляційного адміністративного суду.  

        Постанова  набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після винесення рішення судом апеляційної інстанції.

     



Суддя           М. А. Ляшенко

судді  


  • Номер: 2-а/414/3/2016
  • Опис: про визнання дій незаконними та перерахувати пенсію
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-А-3/11
  • Суд: Кремінський районний суд Луганської області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.11.2015
  • Дата етапу: 20.11.2019
  • Номер: 873/412/16
  • Опис: визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за недотримане грошове забеспечення та зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії
  • Тип справи: На новий розгляд (2 інстанція)
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.02.2016
  • Дата етапу: 22.03.2016
  • Номер: 873/428/16
  • Опис: визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за недотримане грошове забезпечення та зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.02.2016
  • Дата етапу: 22.03.2016
  • Номер:
  • Опис: визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за недотримане грошове забезпечення та зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відкрито провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.05.2016
  • Дата етапу: 04.07.2016
  • Номер: К/9901/3773/18
  • Опис: визнання дій неправомірними, стягнення компенсації за недотримане грошове забезпечення та зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.01.2018
  • Дата етапу: 20.11.2019
  • Номер: 2-а/220/1769/11
  • Опис: захист порушених прав на звернення громадян, права на пенсію та відшкодування нанесеної шкоди
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.12.2010
  • Дата етапу: 16.02.2011
  • Номер: 2-а-3/11
  • Опис: про визнання незаконним рішення від 11.06.2009 року та зобов"язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Шаргородський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено за підсудністю: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.06.2010
  • Дата етапу: 17.02.2011
  • Номер:
  • Опис: Про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.01.2011
  • Дата етапу: 18.01.2011
  • Номер: 2-а/1841/11
  • Опис: про визнання незаконними рішення сесії Калуської міської ради
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи: ухвала про скасування рішення суду першої інстанції і направлено справу на новий розгляд до 1 інстанції у зв‘язку з розглядом справи за відсутності будь-кого з осіб, які беруть участь у справі, належним чином не повідомлених про час і місце судового засідання;
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.07.2010
  • Дата етапу: 05.04.2012
  • Номер:
  • Опис: в порядку адміністративного судочинства
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.12.2010
  • Дата етапу: 25.01.2011
  • Номер: 2-а/447/14/13
  • Опис: про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3/11
  • Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
  • Суддя: Ляшенко М.А.
  • Результати справи: закрито провадження
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.07.2010
  • Дата етапу: 15.04.2013
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація