Судове рішення #13490647

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

                           

            

Справа  № 2-а-293/11

Категорія 68

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


11.02.2011

Шепетівський  міськрайонний суд  Хмельницької  області в складі:

головуючої-судді: Чевилюк З.А.,

секретаря судового  засідання: Гаврилової Н.К.,

за участі: ОСОБА_2

адвоката: ОСОБА_3

 розглянувши  у відкритому  судовому  засіданнів приміщенні суду справу за адміністративним позовом  ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у  м.Шепетівка про  зобов’язання вчинити дії по перерахунку  пенсії та  зобов’язання  здійснити  виплату  додаткової пенсії,

В С Т А Н О В И В :

   Позивач звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що 30 вересня 2010 року звернувся з заявою про перерахунок  пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” по стажу та  заробітній платі.

Розрахунок із  дотриманням чинних норм пенсійного законодавства, зокрема із застосуванням середньої заробітної плати за 2009 рік  1650,43 грн., та  з урахуванням надбавки за понаднормований  стаж мав забезпечити розмір пенсії  інший. В результаті перерахунку  стаж становить 40 років  10 міс. 08 днів. Відповідачем  здійснено  перерахунок всупереч вимогам чинного законодавства, з застосуванням показника  середньої  заробітної плати за 2007 рік в розмірі  1197,91 грн., а не за 2009 рік- 1650,43грн.

Під час даного перерахунку на підставі підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»для  визначення розміру її пенсії враховано показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2007 рік у розмірі 1 197 грн. 91 коп. Разом з тим, такий перерахунок суперечить вимогам ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки він повинен здійснюватись виходячи із показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік у розмірі 1 650 грн. 43 коп. А тому, просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства.

Крім  того, позивач  ставить вимогу до відповідача щодо  зобов’язання  здійснити перерахунок призначеної додаткової пенсії за  шкоду, заподіяну  здоров’ю, як учаснику  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеному до категорії 3, у розмірі 25 % мінімальної пенсії  за віком, відповідно  до  ст.51 Закону України  «Про соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосувавши  розмір прожиткового мінімуму для  осіб, які втратили працездатність, відповідно  до ст.28 Закону України «Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне страхування». Зазначає, що  Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року визнано  неконституційними положення деяких статтей Закону України «Про   Державний  бюджет України на 2007 рік»та  Закону України «Про  Державний  бюджет на 2008 рік», відповідно до яких було  зупинено дію частини статей Закону України  «Про соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просив поновити пропущений  строк позовної  давності, посилаючись  на ст.87 Закону України «Про пенсійне  забезпечення», де передбачено, що пенсії не  одержані  своєчасно з вини  органу,  що призначає або виплачує пенсії, виплачується  за минулий час  без  обмеження  будь яким строком. Враховуючи вищевикладене, відсутність клопотання  відповідача про  застосування строку позовної давності,  суд не  вбачає  підстав  для відхилення  заявленного  клопотання.

        У судове засідання позивач та його представник  з?явилися, позов підтримали.         Відповідач управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка уповноваженого представника в судове  засідання не направив. Заперечень на позов не надав, що не  позбавляє суд права розглянути справу за наявними  матеріалами.

       Заслухавши позивача, його представника, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне  задовольнити позов  з наступних підстав.

         Відповідно до п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

      Згідно з ч.3 п.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року заробітна плата для обчислення пенсії визначається за відповідною формою, де Зс –це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

        Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI  були внесені зміни у вищевказані норми  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року.

        Так, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року викладено у новій редакції, де вказано, що перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

         Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення  підпунктів  8 - 12 пункту 35 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України".  Дані Положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Як встановлено в суді, позивач отримує  пенсію, але до даного часу продовжує працювати. 30 вересня 2010 року звернувся  до управління  Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати після призначення пенсії.

       Зміни, які були внесені 28.12.2007 р. до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визнані неконституційними.

       Разом з тим, на даний час залишаються діяти норми ст.ст. 40 п.2 ч.3, 42 п.4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року, які зобов’язують здійснювати перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу з урахуванням середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

      Оскільки ж позивач звернувся до відповідача у 2010 році, то йому повинні були здійснити перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу з урахуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік.

      Відповідь відповідача, адресована позивачу від 15.12.2010 р., в тій частині, що перерахунок пенсії проводився  відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки немає іншого законодавчо врегульованого порядку перерахунку пенсій, а тому відповідають нормам діючого законодавства, суд до уваги не приймає.  

       Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 перерахунки пенсій повинні проводитись із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Положення цієї норми є аналогічні п.4 ст.42  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року, які визнані неконституційними. Крім того, дана Постанова має нижчу юридичну силу по відношенню до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року, який на даний час є чинним, діє і який встановлює зовсім інший порядок перерахунку пенсії.

Щодо питання  розміру  виплати  додаткової пенсії особі, що віднесена  до 3  категорії  осіб, які постраждали внаслідок  аварії  на ЧАЕС, то слід  зазначити, що підпунктом 13 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визначено,  що особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. До вказаних  змін особи, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи, віднесені  до  3  категорії, отримували  щомісячну  додаткову пенсію  в  розмірі  25 % мінімальної пенсії за віком.     

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення  підпункту 13 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI   Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції.

Таким чином, зміни, які були внесені 28.12.2007 р. до  Закону України «Про статус та соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнані неконституційними та втрачають чинність з дня ухвалення  рішення  Конституційним Судом.. З відповіді  Управління Пенсійного фонду України у м.Шепетівка,  що  є в матеріалах справи також вбачається,  що обрахунок   додаткової пенсії  позивачу як  особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснювався  в розмірі 10 % прожиткового  мінімуму  для  осіб, які втратили працездатність. До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку, відповідно до  З.У. «Про  прожитковий мінімум».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає недопустимим такий перерахунок пенсії позивачу, який зроблено відповідачем та нарахування  додаткової пенсії  особі, що віднесена  до 3  категорії  осіб, які постраждали внаслідок  аварії  на ЧАЕС нижче 25 % мінімальної пенсії за віком.

       

        А тому, керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року, ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета за змісту закону про Державний бюджет України),  ст.ст. 7-12, 86, 159, 161, 162 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

           позов задовольнити.

Визнати  дії управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці Хмельницької  області  неправомірним.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду в м.Шепетівка Хмельницької області провести   з 01 жовтня 2010 року перерахунок призначеної   ОСОБА_2 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну  застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, за 2009 рік, в розмірі 1 650  грн. 43 коп.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду в м.Шепетівка Хмельницької області здійснити  з 25  березня  2008 року перерахунок  призначеної  ОСОБА_2  додаткової пенсії  за  шкоду, заподіяну здоров’ю, як учасника ліквідації  наслідків  аварії на ЧАЕС, віднесеної  до категорії 3, у  розмірі 25% мінімальної пенсії  за віком, відповідно  до ст..51. Закону України «Про статус  та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України «Про  загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування».

 Стягнути з державного бюджету в м.Шепетівка на користь    ОСОБА_2 мито в сумі 6 грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з  моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд.

Суддя Шепетівського міськрайонного суду                                     З.А.Чевилюк




  • Номер: 2-аво/727/3/16
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.02.2016
  • Дата етапу: 22.02.2016
  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.03.2011
  • Дата етапу: 23.05.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.01.2011
  • Дата етапу: 09.04.2012
  • Номер: 2-а/2522/1084/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2011
  • Дата етапу: 23.02.2011
  • Номер:
  • Опис: зобов’язання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи: залишено без розгляду
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.11.2010
  • Дата етапу: 26.01.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.03.2011
  • Дата етапу: 06.05.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання протиправною бездіяльності субєкта владних повноважень,та стягнення нежоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-293/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Чевилюк З.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.01.2011
  • Дата етапу: 16.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація