Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1350772724

Справа № 932/7943/24

Провадження № 2-а/932/185/24





РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2024 року

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

Головуючого- судді Потоцької С.С.,

за участі секретаря судового засідання- Карапиш А.М.,

представника позивача- Мельника Д.П.,

відповідача -громадянина Вірменії ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),

перекладача- ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до громадянина Вірменії ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення видворення за межі України,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернулося до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом про продовження строку затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Вірменії ОСОБА_1 з метою забезпечення видворення за межі України строком на шість місяців.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач прибув на територію України 24.08.2021 через пункт пропуску «Гоптівка» на заробітки. Із заявою про продовження терміну перебування на території України, або із заявою про визнання його біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, не звертався, громадянство України не набував, тобто перебуває на території України без законних підстав.

Позивач зазначає, що 20.12 2023 ОСОБА_1 затримано та Відділом № 5 у м.Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 6 про примусове видворення відповідача з України. Кіровським районним судом м. Дніпропетровська 21.12.2023 ухвалене рішення у справі № 203/7595/23 про затримання відповідача на шість місяців з метою забезпечення видворення за межі території України. Рішенням Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 19.06.2024 справа № 203/2989/24 продовжено строк затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Вірменії ОСОБА_1 на три місяці. На думку позивача, існує ризик невиконання рішення щодо примусового повернення та перешкоджання з боку відповідача його виконанню, оскільки щодо нього вже раніше приймалось рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни у 2019 році, а також рішення про примусове повернення відповідачем добровільно не виконано.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, вказував, що бажає самостійно виїхати та немає наміру ухилятись від виконання рішення про залишення території України.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).

Під час розгляду справи № 203/7595/23 Кіровським районним судом м. Дніпропетровська встановлено, що 24.08. 2021 о 04 год. 19 хв. в пункті пропуску «Гоптівка» громадянин Вірменії ОСОБА_1 прибув на територію України, що підтверджується інформацією Державної прикордонної служби.

14.12.2023 Головним управлінням Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 005792 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП.

Постановою серії ПН МДН № 005783 заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП та накладено на відповідача адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.

14.12.2023 прийнято рішення про примусове повернення відповідача до країни походження або третьої країни, яким його зобов`язано покинути територію України в строк не пізніше 20.12.2023.

20.12. 2023 ГУ ДМС України у Дніпропетровській області винесено рішення № 6 про примусове видворення відповідача з території України. Відповідно до цього рішення в Єдиній інформаційно-аналітичній системі управління міграційними процесами відсутні відомості щодо наявності у відповідача паспорта громадянина України, документів про право на постійне чи тимчасове проживання в Україні, а також про набуття чи звернення ним за набуттям статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту в Україні.

20.12.2023 о 10 год. 00 хв. згідно з протоколом про адміністративне затримання № МДН 000137 відповідача затримано для вирішення питання про поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

21.12.2023 Кіровським районним судом м. Дніпропетровська справа № 203/7595/23 ухвалене рішення про затримання відповідача на шість місяців з метою забезпечення видворення за межі території України.

27.03.2024 ГУ ДМС у Дніпропетровській області прийнято рішення про заборону в`їзду в Україну ОСОБА_1 строком на три роки.

19.06.2024 Кіровським районним судом м. Дніпропетровська справа № 203/2989/24 ухвалене рішення про затримання відповідача на три місяці з метою забезпечення видворення за межі території України.

Судом встановлено, що листом від 10.09.2024 № 1201.17/31106-24 ГУ ДМС в Дніпропетровській області доручено Директору Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС провести опитування відповідача (а.с. 43), а також направлено повідомлення № 1201.17/31100-24 про проведення опитування (а.с. 44).

Миколаївським пунктом тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС проведено опитування відповідача, що підтверджується Актом опитування іноземця або особи без громадянства, який (яка) перебуває у ПТПІ від 12.09.2024), у якому відповідачем висловлене бажання повернутися на батьківщину, перед цим бажає продати свій власний автомобіль, який оформлений на його знайомого.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

За приписами частин 1, 4, 5 статті 26 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення.

У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду. Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Частиною 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

За порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України ( ч. 5 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців (абз 1 ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).

Аналіз приведених норм свідчить про те, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання такого рішення. Тобто обов`язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Статтею 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.

У матеріалах справи відсутні докази звернення відповідача до відповідних державних органів із заявами про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Крім того, відсутні докази, які би свідчили, що відповідач залишав країну свого національного походження у зв`язку з побоюванням стати жертвою переслідувань в розумінні ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно зі статтею 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятимуться від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов`язання внести заставу.

Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні (ч. 12 ст. 289 КАС України).

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про існування підстав для продовження строку затримання відповідача. Відповідач не є особою якій надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; дій щодо отримання такого статусу не вчиняв. При цьому, відповідач раніше ухилявся від процедури повернення в країну походження та видворення за межі України, тому суд вважає, що існує ризик його ухилення від виконання рішення про примусове видворення та створення перешкод проведенню процедури видворення.

Водночас, будь-яких доказів на підтвердження необхідності продовження строку затримання відповідача та перебування у зазначеному ПТПІ додатково на строк шість місяців за встановлених у справі обставин позивачем суду не надано

Тому, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Вірменії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підлягає продовженню строком на два місяці, що, на переконання суду, є достатнім для здійснення передбачених законом дій для видворення відповідача за межі території України.

Відповідно до положень ч. 19 ст. 289 КАС України за подачу позовних заяв, передбачених даною статтею, судовий збір не справляється, а отже підстав для розподілу витрат пов`язаних з розглядом справи не має, оскільки вони сторонами не були понесені.

На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 7, 9, 10, 12, 19, 20, 72 77, 90, 94, 132 139, 143, 192 194, 210, 211, 219, 220, 241 246, 257, 258, 262, 286, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - задовольнити частково.

Продовжити строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Вірменії Товмасяна ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці з метою забезпечення видворення за межі території України.

У задоволенні решти позову – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя                                                                         С.С.Потоцька





  • Номер: 2-а/932/185/24
  • Опис: про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина Республіки Вірменія Товмасяна Манвела Жораєвича, 21.09.1969 р.н
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 932/7943/24
  • Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
  • Суддя: Потоцька С.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.09.2024
  • Дата етапу: 13.09.2024
  • Номер: 2-а/932/185/24
  • Опис: про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина Республіки Вірменія Товмасяна Манвела Жораєвича, 21.09.1969 р.н
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 932/7943/24
  • Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
  • Суддя: Потоцька С.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.09.2024
  • Дата етапу: 19.09.2024
  • Номер: 2-а/932/185/24
  • Опис: про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина Республіки Вірменія Товмасяна Манвела Жораєвича, 21.09.1969 р.н
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 932/7943/24
  • Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
  • Суддя: Потоцька С.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.09.2024
  • Дата етапу: 24.09.2024
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація