Справа № 2-1266/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(Заочне)
29 липня 2009 року Солом’янський районний суд м. Києва у складі суду: головуючого судді - Калініченко О.Б. при секретар - Кучерявець О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОРГАНІЗАЦІЇ ЄВРОЛАИНС EUROLINES ORGANIZATION до Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, ОСОБА_1 про визнання частково недійсним свідоцтва України на знаки для товарів і послуг, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 17.06.2008 року звернувся з позовом до відповідачів про визнання частково недійсним свідоцтва України № НОМЕР_1, що видане на ім’я відповідачки ОСОБА_1, у частині послуг 39 класу МКТП, та зобов’язання Державного Департаменту інтелектуальної власності внести відповідні зміни до Державного реєстру знаків для товарів та послуг і здійснити відповідну публікацію в офіційному бюлетені «Промислова власність».
Посилається в позові на те, що позивачу, який здійснює діяльність, пов’язану з автомобільними перевезеннями, належить бренд «EUROLINES». 02.05.1996 року компанія EUROLINES ORGANISATION здійснила міжнародну реєстрацію № 655784 торгівельної марки
EUROLINES згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків у 39 класі за Міжнародною класифікацією товарів і послуг для реєстрації знаків.
14.03.2003 року відповідачка ОСОБА_1 подала заявку № 2003032540 на реєстрацію знака для товарів і послуг, який 15.06.2005 року був зареєстрований Державним департаментом інтелектуальної власності України для товарів і послуг 16, 35 та 39 класів за Міжнародною класифікацією товарів і послуг для реєстрації знаків.
Враховуючи те, що знак EUROLINES (MP № 655784) активно використовується на вітчизняному ринку з 1996 року, а також те, що відповідачка ОСОБА_1 є пов’язаною особою з ТОВ "Українські лінії’", що здійснює господарську діяльність у сфері пасажирських автомобільних перевезень, позивач вважає, що відповідачка ОСОБА_1 діяла недобросовісно при подачі заявки на реєстрацію торгівельної марки за Свідоцтвом України № НОМЕР_1, знаючи, що торгівельна марка
EUROLINES належить позивачу і позивач її використовує як в межах України, так і закордоном у сфері пасажирських автомобільних перевезень.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України " Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати з знаками інших осіб, якщо ці знаки охороняються без реєстрації на підставі міжнародних договорів, учасником яких є Україна.
Оскільки знак позивача за реєстрацією № 655784 згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків є тотожним знаку, зареєстрованому за свідоцтвом України № НОМЕР_1, просить згідно з п. «а», «в» ч. 1 ст. 19 Закону України " Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" свідоцтво визнати у судовому порядку недійсним частково у зв’язку з невідповідністю зареєстрованого знака умовам надання правової охорони.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, зазначаючи, що з метою позасудового врегулювання спору компанія EUROLINES ORGANIZATION зверталася до ОСОБА_1 з листом, що був отриманий нею 12.05.2008 року, з вимогою в добровільному порядку відмовитися від Свідоцтва № НОМЕР_1 в частині 39 класу за МКТП на підставі заяви. Проте, відповідачка не надала відповіді на даний ли ст.
Тому вважаючи, що діями відповідачки порушуються права компанії в Україні, просив позов задовольнити.
Представник Держдепартаменту надав суду письмову про визнання позовних вимог, оскільки послуги, зокрема, 39 класу МКТП, для яких зареєстровані знак за свідоцтвом України № НОМЕР_1 та знак за міжнародною реєстрацією № 655784, застосовуються з однаковою метою в галузі транспорту, мають однакову групу потенційних споживачів та однакові умови і місце реалізації послуг, що також підтверджуються висновками судової експертизи № 465 від 29.01.2009 року.
В судове засідання відповідачі не з’явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, та про причини неявки суду не повідомили.
Згідно ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Таким чином, суд, заслухавши думку представника позивача, вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши і проаналізувавши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та про задоволення позовної заяви в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що бренд "EUROLINES", що належить компанії EUROLINES ORGANISATION, об’єднує 32 незалежні компанії, що займаються регулярними автомобільними перевезеннями. Ці компанії утворюють мережу, що є найбільшим у Європі пасажирським автомобільним перевізником. Мережа об’єднує транспортним сполученням понад 500 населених пунктів по усьому континенту, а також Марокко.
02.05.1996 року компанія EUROLINES ORGANISATION здійснила міжнародну реєстрацію № 655784 торгівельної марки EUROLINES згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків у 39 класі за Міжнародною класифікацією товарів і послуг для реєстрації знаків.
Відповідно до ст. 4 Мадридської угоди з дати реєстрації, зробленої в Міжнародному бюро відповідно до положень статей 3 та 3ter, у кожній зацікавленій договірній країні знаку надається така сама охорона, як і у випадку, коли б він був заявлений там безпосередньо. Правова охорона на цю торгівельну марку згідно з кодами 450 та 831 бібліографії поширюється з 02.09.1996 року на Україну.
Окрім того, відповідно до п. 47 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України № 04-5/1107 від 10.06.2004 року «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності» правова охорона надається знаку для товарів і послуг на підставі державної та міжнародної реєстрації.
Згідно з ч. 3 ст. 494 Цивільного кодексу України набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку, яка має міжнародну реєстрацію, не вимагає засвідчення свідоцтвом.
З 1996 року компанія EUROLINES ORGANISATION активно працює на ринку перевезень в Україні та, відповідно, використовує торгівельну марку згідно з міжнародною реєстрацією № 655784, що підтверджується доданими до позовної заяви фотознімками.
Як вбачається з копії матеріалів заявки № 2003032540, відповідачка ОСОБА_1 14.03.2003 року подала заявку на реєстрацію знака для товарів і послуг EUROLINES, який
15.06.2005 року був зареєстрований Державним департаментом інтелектуальної власності України за Свідоцтвом України № НОМЕР_1 для товарів і послуг 16, 35 та 39 класів за Міжнародною класифікацією товарів і послуг для реєстрації знаків.
При цьому, враховуючи те, що знак EUROLINES (MP № 655784) активно
використовується на вітчизняному ринку з 1996 року, відповідачці було відомо, що ця торгівельна марка належить позивачу і позивач її використовує як в межах України, так і закордоном у сфері пасажирських автомобільних перевезень, оскільки сама відповідачка є пов’язаною особою з ТОВ «Українські лінії», що також здійснює господарську діяльність у сфері пасажирських автомобільних перевезень.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати з знаками інших осіб, якщо ці знаки охороняються без реєстрації на підставі міжнародних договорів, учасником яких є Україна.
Знак EUROLINES за реєстрацією № 655784 згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків є тотожним знаку EUROLINES за свідоцтвом України № НОМЕР_1.
Такий висновок також випливає зі змісту судової експертизи № 465 від 29.01.2009 року, згідно якого знак для товарів і послуг EUROLINES за свідоцтвом України № НОМЕР_1 є схожим із знаком для товарів і послуг EUROLINES за міжнародною реєстрацією № 655784 настільки, що їх можна сплутати у разі використання обох знаків для однорідних товарів 39 класу МКТП, для яких вони зареєстровані.
Знак для товарів і послуг за свідоцтвом України № НОМЕР_1 не може ввести в оману споживачів щодо послуг 39 класу МКТП та може ввести в оману щодо особи, яка надає послуги класу МКТП.
Словесний елемент EUROLINES, що входить до знака для товарів і послуг за свідоцтвом України № НОМЕР_1 є схожим настільки, що його можна сплутати з комерційним «фірмовим) найменуванням EUROLINES ORGANISATION.
Як випливає з бібліографії національної реєстрації знака за № НОМЕР_1, знак «EUROLINES, комб.» за свідоцтвом України № НОМЕР_1, власником якого є відповідачка, зареєстровано, зокрема, для послуг 39 класу МКТП: автобусне перевозіння; автомобільне перевозіння; влаштування подорожей; екскурсії туристські; пасажирське перевозіння; перевозіння; інформування щодо перевозіння; посередництво у перевозінні; послуги щодо перевозіння; перевозіння подорожувальників; попереднє замовляння подорожей; супроводжування подорожувальників; попереднє замовляння місць для подорожей; попереднє замовляння подорожей; попереднє замовляння транспортних засобів; туристські агентства (крім попереднього замовляння готелів).
Також, як зазначено в бібліографії міжнародної реєстрації знака за № 655784, міжнародна реєстрація № 655784 на тотожний знак «EUROLINES, комб.» діє на території України з 02.05.1996 року для наступних послуг 39 класу МКТП: перевезення людей автотранспортними засобами, зокрема, автобусні перевезення; влаштування подорожей, зокрема, супроводження подорожувальників; надання зазначених послуг туристичним агенціям та туроператорам.
Дані обставини свідчать про те, що послуги 39 класу МКТП, для яких зареєстровано знак за свідоцтвом України № НОМЕР_1, та послуги 39 класу МКТП, для яких зареєстровано знак за міжнародною реєстрацією № 655784, застосовуються з одноковою метою в галузі транспорту, перевезення та влаштування подорожей, відносяться до одного роду та виду (пасажирські перевезення автотранспортними засобами) та за своїм характером відносяться до комерційних послуг. Безперечно, вони мають однакову групу потенційних споживачів (пересічені споживачі) та однакові умови і місце реалізації послуг (на авто - або на залізничних вокзалах, на замовлення, реалізація через мережу Інтернет).
Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 19 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» свідоцтво може бути визнано у судовому порядку недійсним повністю або частково у разі невідповідності зареєстрованого знака умовам надання правової охорони.
Знак за міжнародною реєстрацією № 655784 отримав правову охорону в Україні згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків від 14.04.1891 року, яка набула чинності для України з 25.12.1991 року, до моменту подання - 14.03.2003 року заявки на реєстрацію знаку за свідоцтвом № НОМЕР_1.
Таким чином, знак за свідоцтвом України № НОМЕР_1 не відповідає умовам надання правової охорони в частині послуг 39 класу за Міжнародною класифікацією товарів і послуг для реєстрації знаків, оскільки є тотожним знаку за реєстрацією № 655784 згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 19 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» свідоцтво може бути визнано у судовому порядку недійсним повністю або частково у разі видачі свідоцтва внаслідок подання заявки з порушенням прав інших осіб.
На момент подачі відповідачкою ОСОБА_1 заявки на реєстрацію позначення у позивача було право власності на торгівельну марку EUROLINES за міжнародною реєстрацією № 655784. Відповідно, подавши на реєстрацію тотожний за зображенням знак у аналогічному класі, відповідачка порушила права позивача -компанії EUROLINES ORGANIZATION.
Як було встановлено судом вище, знак для товарів і послуг за міжнародною реєстрацією № 655784 та знак для товарів і послуг за свідоцтвом України № НОМЕР_1 є схожими настільки, що їх можна сплутати, та вони зареєстровані для однакових (однорідних) товарів та послуг, з чого випливає, що заявка № 2003032540 на знак для товарів і послуг «EUROLINES» була подана з порушенням права позивача.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені обставини, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог щодо визнання частково недійсним свідоцтва України № НОМЕР_1 на знак для товарів і послуг «EUROLINES» у частини послуг 39 класу МКТП.
З урахуванням задоволення вимог позивача, суд вважає такими, що підлягають стягненню з відповідачки понесені позивачем судові витрати відповідно до ст. 88 ЦПК України, які зважаючи на те, що даний спір виник виключно у зв’язку з діями відповідачки - власника спірного свідоцтва, мають бути покладені на відповідачку.
Керуючись ст. ст. 492, 493, 495, 499 ЦК України, Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15.12.1993 року № 3689-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), Положенням про Державний реєстр свідоцтв України на знаки для товарів і послуг, Положенням про Державний департамент інтелектуальної власності, ст. ст. 10, 11, 57-60, 86, 88, 169, 209, 212-215, 218, 224, 228, 232 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати свідоцтво України № НОМЕР_1 на знак для товарів і послуг «EUROLINES», що зареєстроване на ім’я ОСОБА_1, недійсним у частині послуг 39 класу за Міжнародною класифікацією товарів і послуг для реєстрації знаків.
Зобов’язати Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти та науки України внести відповідні зміни до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг та здійснити відповідну публікацію в офіційному бюлетені «Промислова власність».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОРГАНІЗАЦІЇ ЄВРОЛАЙНС EUROLINES ORGANIZATION витрати по оплаті держмита - 8, 50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи - 7, 50 грн.
Рішення може бути оскаржено позивачем на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня його проголошення.
Рішення може бути переглянуто судом, який його постановив, за письмовою заявою відповідача, яка має бути подана протягом 10 днів з дня отримання його копії.