- відповідач: Попов Дмитро Вячеславович
- відповідач: Бобрівний Андрій Валерійович
- Прокурор: Бердянська окружна прокуратура Запорізької області
- позивач: Приморська об’єднана територіальна громада в особі Приморської міської ради Бердянського району
- заявник: Керівник Бердянської окружної прокуратури Запорізької області
- заявник: Приморська об'єднана територіальна громада в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Копія
Справа № 326/1692/21
Провадження № 2/326/27/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2022 року м. Приморськ
Приморський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Каряки Д.О.,
при секретарі Кузякіної К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Керівника Бердянської окружної прокуратури Запорізької області Яйлова Костянтина Васильовича, в інтересах держави в особі позивача Приморської об`єднаної територіальної громади в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Бердянської окружної прокуратури Яйлов К.В. звернувся до суду з позовом в інтересах Приморської об`єднаної територіальної громади в особі позивача Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь Приморської об`єднаної територіальної громади в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області шкоду, заподіяну внаслідок незаконного зайняття рибним водним добувним промислом у сумі 95 046,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 15.06.2017, приблизно о 04.00 годині, ОСОБА_2 за попередньою змовою між ОСОБА_1 , знаходячись на узбережжі Азовського моря, в районі «Старого пляжу» по вул. Курортній у м. Приморськ Запорізької області, маючи умисел на незаконне зайняття рибним водним добувним промислом, використовуючи маломірний човен «Днепр» р/н НОМЕР_1 , який належить на праві приватної власності ОСОБА_3 , вийшли в акваторію Азовського моря. Після цього, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , приблизно о 04.30 годині, заходячись на відстані приблизно 100 метрів від лінії берегу, за допомогою раніше встановлених у воді 15 штук кущів рослини - «кураїв» та заготовленого саморобного знаряддя лову, виготовленого із сіткоснастевого матеріалу, без наявності відповідних документів, що дають право на здійснення лову в окремих водоймах, ОСОБА_2 за попередньою змовою з ОСОБА_1 , діючи умисно, з корисливих мотивів, здійснили незаконний вилов водних живих ресурсів, не маючи встановленого законодавством України дозволу, забороненими для любительського та спортивного рибальства засобом, підняли вищезазначені засоби, які раніше встановлені з води, чим незаконно вилучили бичок у кількості 105 штук, креветки у кількості 7398 штук та краби у кількості 230 штук з природного навколишнього середовища, чим заподіяли державі Україна істотну матеріальну шкоду на загальну суму 51 473,62 грн.
Крім того, 11.06.2018 приблизно о 20.00 годині, ОСОБА_2 за попередньою змовою з ОСОБА_1 , маючи умисел на незаконне зайняття рибним добувним промислом, прибули на узбережжя Азовського моря в районі старого пляжу по вул. Курортній в м. Приморську Запорізької області. Після цього, приблизно о 20.15 годині ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на дюралевому човні марки «Казанка» НОМЕР_2, який належить на праві приватної власності ОСОБА_4 , вийшли у Обіточну затоку акваторії Азовського моря, де на відстані приблизно 50 метрів від берегової лінії встановили знаряддя для вилову риби, а саме 25 підйомних пасток виготовлених з рослини «Курай» шляхом опускання їх на дно моря. В подальшому, продовжуючи звій злочинний намір направлений на незаконне зайняття рибним добувним промислом, 12.06.2018 приблизно о 05.00 годині ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , прибули на узбережжя Азовського моря в районі старого пляжу по вул. Курортній в м. Приморську Запорізької області, де за допомогою дюралевого човна марки «Казанка» НОМЕР_2, вийшли у акваторію Азовського моря, заходячись на відстані приблизно 50 метрів від берегової лінії, за допомогою раніше заготовлених ними підйомних пасток заборонених знарядь лову, а саме 25 підйомних пасток виготовлених з рослини «Курай» та садка, без наявності відповідних документів, що дають право на здійснення лову в окремих водоймах, ОСОБА_2 за попередньою змовою з ОСОБА_1 , діючи умисно, з корисливих мотивів, здійснили незаконний вилов живих водних ресурсів, не маючи встановленого законодавством України дозволу, забороненими для любительського та спортивного рибальства засобом та привласнили собі водні живі ресурси, а саме креветку кількістю 13661 штук, бички у кількості 49 штук, краб 114 штук, та голка тонкорила 19 штук, яка внесена до Червоної книги України, чим заподіяли державі істотну шкоду на загальну суму 43 572,59 грн.
В подальшому ухвалою Бердянського міськрайонного суду у справі № 326/958/19 від 24.06.2021 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Приморською ОТГ в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області з метою відшкодування шкоди за незаконний вилов риби ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заходи не вживались. Позов до суду про стягнення шкоди з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не подавався. Вищевказане свідчить про неналежний захист протягом тривалого часу Приморською ОТГ законних інтересів держави та територіальної громади щодо стягнення з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 завданої шкоди внаслідок незаконного вилову риби та бездіяльність вказаного органу із зазначеного питання, у зв`язку із чим, із відповідним позовом звернувся прокурор.
В суд сторони не з`явилися.
Від прокурора Приморського відділу Бердянської окружної прокуратури Абалуєвої А.М. надійшла заява про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає та просить задовольнити їх у повному обсязі (а.с.92).
Від відповідачів надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають (а.с.93-94).
Представник Приморської об`єднаної територіальної громади в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області про причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд розглядає справу без участі сторін і на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України без технічної фіксації процесу.
Вивчивши докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24.06.2021 звільнено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності. Закрито кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017080340000346 від 15.06.2017 за обвинуваченням ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України у зв`язку зі звільненням останніх від кримінальної відповідальності. Цивільний позов прокурора залишено без розгляду та роз`яснено право на звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства (а.с.14-15).
Згідно ухвали 15.06.2017 року, приблизно о 04 годині, ОСОБА_2 за попередньою змовою між ОСОБА_1 , знаходячись на узбережжі Азовського моря в районі «Старого пляжу» по вул. Курортній у м. Приморську Запорізької області, маючи умисел на незаконне зайняття рибним водним добувним промислом, використовуючи маломірний човен «Дніпр» р/н НОМЕР_1 , який належить на праві приватної власності ОСОБА_3 , вийшли в акваторію Азовського моря. Після цього, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , приблизно о 04 годині 30 хвилин, заходячись на відстані приблизно 100 метрів від лінії берегу, за допомогою раніше встановлених у воді 15 штук кущів рослини «кураїв» та заготовленого саморобного знаряддя лову, виготовленого із сіткоснастевого матеріалу, без наявності відповідних документів, що дають право на здійснення лову в водоймах, ОСОБА_2 за попередньою змовою з ОСОБА_1 , діючи з корисливих мотивів, здійснили незаконний вилов водних живих ресурсів, не маючи встановленого законодавством України дозволу, забороненими для любительського спортивного рибальства засобом, підняли вищезазначені пастки, які раніше встановили, чим незаконно вилучили з моря бичок, креветки та краби. Відповідно до Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства цінних видів риб, водних безхребетних і рослин у рибогосподарських водних об`єктах України, затверджених Постановою К Міністрів України № 1209 від 21.11.2011 вартість однієї риби - бичок складає 34 гривні, креветки складає 1 гривня 19 копійок та одного краба 170 гривень. Таким чином, вилучивши з природного навколишнього середовища рибу - загальною кількістю 105 шт., креветку у кількості 7398 шт. та крабів у кількості 230 шт. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заподіяли державі Україна істотну матеріальну шкоду загальну суму 51 473,62 грн. Крім того, 12.06.2018 року приблизно о 5.00 годині ранку ОСОБА_2 та ОСОБА_1 знаходячись на узбережжі Азовського моря, в районі «Старого пляжу» по вул. Курортній у м. Приморську Запорізької області, маючи умисел на незаконне зайняття рибним водним добувним промислом, використовуючи маломірний човен «Казанка» р/н НОМЕР_2 вийшли в акваторію Азовського моря де, знаходячись на відстані приблизно 50 метрів від лінії берегу, за допомогою раніше встановлених у воді 25 штук кущів рослини «кураї» та садка, виготовленого із сіткоснастевого матеріалу без наявності відповідних документів, що дають право на здійснення лову в водоймах, ОСОБА_2 за попередньою змовою з ОСОБА_1 , діючи з корисливих мотивів, здійснили незаконний вилов водних живих ресурсів, не маючи встановленого законодавством України дозволу, забороненими для любительського спортивного рибальства засобом, підняли вищезазначені засоби, які раніше встановили, чим незаконно вилучили бичка 49 штуки, креветки 13661 штуки, крабів 114 штук, тонкорила 19 штук. Відповідно до Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства цінних видів риб, водних безхребетних і рослин у рибогосподарських водних об`єктах України, затверджених Постановою К Міністрів України № 1209 від 21.11.2011 вартість однієї риби - бичок складає 34 гривні, креветки складає 1 гривня 19 копійок та одного краба 170 гривень. Таким чином, вилучивши з природного навколишнього середовища зазначені водні біоресурси, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заподіяли державі Україна істотну матеріальну шкоду на загальну суму 44 332,59 грн. (а.с.14-15).
Відомості про оскарження та скасування вказаної ухвали у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Отже, з врахуванням викладеного, суд вважає, що вина ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у спричиненні шкоди рибним запасам України є доведеною.
Відповідно до ст.ст. 1, 3, 5 Закону України «Про тваринний світ», відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, регулюються Конституцією України, цим Законом, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про мисливське господарство та полювання`та іншими нормативно-правовими актами; об`єктами тваринного світу, на які поширюється дія цього Закону, є дикі тварини - хордові, в тому числі хребетні (ссавці, птахи, плазуни, земноводні, риби та інші) і безхребетні (членистоногі, молюски, голкошкірі та інші) в усьому їх видовому і популяційному різноманітті та на всіх стадіях розвитку (ембріони, яйця, лялечки тощо), які перебувають у стані природної волі, утримуються у напіввільних умовах чи в неволі; об`єкти тваринного світу, які перебувають у стані природної волі і знаходяться в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, є об`єктами права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника об`єктів тваринного світу, які є природним ресурсом загальнодержавного значення, здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією.
Статтею 37 Закону України «Про тваринний світ» передбачено забезпечення охорони тваринного світу, шляхом встановлення правил, заборон та обмежень при використанні об`єктів тваринного світу, охорони їх від самовільного використання.
У статті 1 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» зазначено, що добування (вилов) це є вилучення водних біоресурсів із середовища їх перебування.
Рибальство здійснюється відповідно до Правил любительського і спортивного рибальства, затверджених Наказом Державного комітету рибного господарства України 15 лютого 1999 року № 19, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 квітня 1999 року за №269/3562.
Відповідно до п. 3.15 Правил, забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.
Згідно пункту 6.2. Правил шкода, заподіяна громадянами України, іноземцями та особами без громадянства незаконним (з порушенням Правил рибальства) виловом, добуванням або знищенням цінних видів риб, водних безхребетних і водних рослин у рибогосподарських водоймах, відшкодовується порушниками відповідно до такс, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 1998 року № 32.
У пункті 6.3. Правил зазначено, що застосування заходів адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних осіб від відшкодування у повному обсязі збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення цих Правил рибальства.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про тваринний світ», громадяни відповідно до закону зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
Згідно вимог ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні в незаконному вилученні об`єктів тваринного світу з природного середовища.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного світу, а також за знищення чи погіршення середовища їх існування встановлюється Кабінетом Міністрів України. Зазначені норми також містяться у частині четвертій статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
За змістом ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодування за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності (стаття 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів»).
Своїми протиправними діями ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заподіяли істотну шкоду рибним запасам України на суму 95 046,21 грн., розраховану згідно такс, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 21 листопада 2011 року, що підтверджується дослідженими судом: описом водних живих ресурсів, знарядь лову, іншого майна, вилученого в порушника ОСОБА_2 згідно протоколу від 15.06.2017 № 010761/010762 (а.с.32); розрахунками матеріального збитку, заподіяного незаконним виловом цінних видів водних біоресурсів (а.с.33,58); висновком комплексної судової товарознавчої, інженерно-екологічної та економічної експертизи № 17302/17303/15671 складеним 17.08.2018 (а.с.34-45); описом водних живих ресурсів, знарядь лову, іншого майна, вилученого в порушника ОСОБА_2 згідно протоколу від 11.06.2019 № 015631/015632 (а.с.57); описом водних живих ресурсів, знарядь лову, іншого майна, вилученого в порушника ОСОБА_2 згідно протоколу від 12.06.2019 № 015633/015634 (а.с.63).
З врахуванням викладеного вище, суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки відповідачі до початку розгляду справи по суті позов визнали, про що подали відповідні заяви, тому з урахуванням вимог ч. 1 ст. 142 ЦПК України з відповідачів до стягнення підлягає 50 відсотків судового збору, що становить 1 135 грн., а інших 50 відсотків судового збору компенсуються за рахунок держави.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь держави підлягає стягненню судовий збір з кожного з відповідачів у рівних частках, тобто по 567,50 грн. з кожного.
Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 37, 63 Закону України «Про тваринний світ», ст.ст. 1, 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ст.ст. 9, 10, 12, 18, 82, 141, 142, 263-265, 353, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Керівника Бердянської окружної прокуратури Запорізької області Яйлова Костянтина Васильовича, в інтересах держави в особі позивача Приморської об`єднаної територіальної громади в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровано місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 (паспорт НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстровано місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 (паспорт НОМЕР_5 , РНОКПП НОМЕР_6 ), на користь Приморської об`єднаної територіальної громади в особі Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області, зареєстроване місцезнаходження за адресою: Запорізька область, Бердянський район, м. Приморськ, вул. Центральна, буд. 7 (ЄДРПОУ 20485360) шкоду заподіяну внаслідок незаконного зайняття рибним водним добувним промислом в розмірі 95 046 (дев`яносто п`ять тисяч сорок шість) грн. 21 коп.
Стягнути порівну з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь держави судовий збір - по 567 (п`ятсот шістдесят сім) грн. 50 коп. з кожного.
Інших 50 відсотків судового збору, що становить 1 135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн. - компенсувати за рахунок держави.
Копію рішення направити сторонам в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання.
Суддя: Д.О. Каряка
Згідно з оригіналом: суддя Д.О. Каряка
24.01.22
- Номер: 2/326/387/2021
- Опис: про відшкодування збитків, завданних внаслідок вчинення кримінального правопорушення
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 326/1692/21
- Суд: Приморський районний суд Запорізької області
- Суддя: Каряка Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.09.2021
- Дата етапу: 24.09.2021
- Номер: 2-в/314/7/2023
- Опис: про відновлення втраченого провадження
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 326/1692/21
- Суд: Вільнянський районний суд Запорізької області
- Суддя: Каряка Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.03.2023
- Дата етапу: 28.03.2023
- Номер: 2-в/314/7/2023
- Опис: про відновлення втраченого провадження
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 326/1692/21
- Суд: Вільнянський районний суд Запорізької області
- Суддя: Каряка Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.03.2023
- Дата етапу: 30.03.2023
- Номер: 2-в/314/7/2023
- Опис: про відновлення втраченого провадження
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 326/1692/21
- Суд: Вільнянський районний суд Запорізької області
- Суддя: Каряка Д.О.
- Результати справи: ухвалено рішення про відновлення втраченого провадження в частині
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.03.2023
- Дата етапу: 24.04.2023