Справа № 2-а-1821
2011 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2011 року м. Макіївка
Суддя Гірницького районного суду міста Макіївки Донецької області Кульбаков І.В. розглянувши у скороченому провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Макіївки справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги «Дітям війни»,
в с т а н о в и в:
У грудні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Макіївка Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як «Дитині війни», в якому зазначив, що він віднесений до соціальної групи «Дитина війни», оскільки народивсяІНФОРМАЦІЯ_1року і на 02.09.1945 року, на час закінчення Другої світової війни, йому не виповнилося 18 років. Обґрунтовував позов тим, що згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімального розміру пенсії за віком. Відповідач зазначену допомогу не нараховував та не виплачував. У позові позивач просив зобов’язати відповідача здійснити йому зазначене нарахування та виплатити недоотриману суму соціальної допомоги за період з 01 січня 2010 року по день винесення рішення.
Відповідно до вимог статті 183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни ( 2 вересня 1945 року) було менш 18 років.
Судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням та перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області.
Виходячи з встановленого ст. 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного цивільного спору підлягають застосуванню положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що переучено законодавством. Органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
За преамбулою Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування «цей закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів, видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованих особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на пенсійний Фонд покладено керівництво та управління солідарної системи, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсій та підготовка документа для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного Фонду, вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління накопичувальним фондом та інших функцій, передбачених Законом і Статусом Пенсійного Фонду.
Правовий статус дітей війни визначає основи їх соціального захисту та гарантії, їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-4, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Водночас ст. 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Разом з тим, згідно ч.2 ст. 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії, або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого статтею 8 Конституції України.
Таким чином, суд вважає необхідним визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як “дитині війни” у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2010 року по 14 січня 2011 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.
На підставі викладеного, ст. ст. 3,6,8,19,22,23,152 Конституції України, Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про прожитковий мінімум”, Закону України “Про державний бюджет на 2010 рік”, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-163 КАС України,
П о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги «Дітям війни»- задовольнити.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити перерахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії як “дитині війни” у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2010 року по 14 січня 2011 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Суддя
- Номер: 2-а/1303/464/2012
- Опис: про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1821/2011
- Суд: Буський районний суд Львівської області
- Суддя: Кульбаков І.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.07.2009
- Дата етапу: 17.10.2012