КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-11805/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.
Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"15" лютого 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Грищенко Т.М.,
суддів - Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі - Загродському В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м.Чернігова на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 р. у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м.Чернігова до Відділення виконавчої диреції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Чернігові про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2009 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 р. відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та постановити нове рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що згідно п. 1.2. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах № 8-2 від 30.04.2002 року, затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.05.2002 року за № 442/6730, Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України. Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 N 1261, постановами правління, наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіональних управлінь, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Управлінням Пенсійного фонду України в Новозаводському району м. Чернігова ОСОБА_3 призначена пенсія по інвалідності, що підтверджується протоколом №631 від 14.05.1997 року(а.с.6).
Вищезазначена особа отримувала пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві проводилось відшкодування цих пенсій Пенсійному фонду України, що сторонами не оспорюється. Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"' Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Частиною 8 ст. 34 Закону України встановлено, що у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 року №826 затверджено Порядок проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Позивач виплатив допомогу на поховання та суму витрат на доставку сім'ї померлого в розмірі 1096.60 грн.
Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку ( зі змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 25 08 2004 року № 1112) витрати на поховання проводяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть причина смерті ОСОБА_3 не зазначена. Допомога на поховання відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків тільки у тому випадку, якщо смерть настала за наслідками отриманого нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що підтверджено висновками спеціальних медичних закладів. Позивач не надав доказів, що стосуються підтвердження причинного зв'язку настання смерті ОСОБА_3 з наслідками, отриманими в результаті нещасного випадку на виробництві.
Згідно з вимогами п.5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 23.09.1999 року № 1105. фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.
Відповідно до Порядку визначений механізм відшкодування Фондом соціального страхування Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Пункт 4 Порядку містить вичерпний перелік витрат, які підлягають відшкодуванню та не передбачає відшкодування державної адресної допомоги та витрат на доставку.
Згідно ч. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26. 03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення», у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам. особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
Частина 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»вказує на те. що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам. особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. N 265, та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 544 гривень, таким особам встановлюється доплата у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З вищезазначених нормативно-правових актів вбачається, що державна адресна допомога є відповідною доплатою до пенсійних виплат, яка здійснюється з метою грошового забезпечення окремих категорій громадян на рівні прожиткового мінімуму.
Згідно ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення»виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду.
Кошти, які надходять до Фонду соціального страхування у вигляді страхових внесків, використовуються виключно для відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в тому числі для виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які відшкодовуються Пенсійному Фонду України відповідно до Порядку.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 207 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м.Чернігова - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2009 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: