АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2011 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:
головуючого Височанська Н. К.
суддів: Міцнея В.Ф., Половінкіної Н.Ю.
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Путильському районі Чернівецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Путильському районі Чернівецької області на рішення Путильського районного суду Чернівецької області від 25 серпня 2010 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Путильського районного суду Чернівецької області від 25 серпня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково: стягнуто з УПФУ в Путильському районі на користь ОСОБА_1 недоплачену державну соціальну допомогу у розмірі 3499,92грн.
В апеляційній скарзі УПФУ в Путильському районі просить скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права.
Судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що ОСОБА_1 має статус дитини війни, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розмір якої у 2007 році визначається прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, що урегульовано ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»встановлено, що прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність, встановлюється на рівні: з 1 січня —380 гривень, з 1 квітня —406 гривень, з 1 жовтня —411 гривень. Разом з тим, дія норм п. 12 статті 71 і ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які передбачали вищевказані виплати, була призупинена.
09 липня 2007 року Рішенням Конституційного Суду України за № 6-рп у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»(справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними) положення п. 12 статті 71, ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». З цього резюмується висновок, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України.
Таким чином, з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України до 31 грудня 2007 року, тобто до дати дії Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік”, відповідач повинен був нарахувати та виплачувати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 41 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік” ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” було викладено в новій редакції, у відповідності до якої дітям війни (крім тих, на які поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік” визнані неконституційними.
Таким чином, з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України до 31 грудня 2008 року, тобто до дати дії Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік”, відповідач повинен був нарахувати та виплачувати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Вищезазначене рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року є обов’язковим до виконання на території України і має преюдиціальне для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що з 22.05.2008 року спірні правовідносини регулюються відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року.
Доводи апеляційної скарги про те, що ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»починаючи з 2008 року не діє в редакції щодо підвищення пенсії «дітям війни»на 30% мінімальної пенсії за віком спростовується рішенням Конституційного Суду України від 25.05.2008 року та ч.2 ст.152 Конституції України.
Посилання на відсутність коштів у Державному бюджеті для покриття зазначених виплат не свідчить про відсутність у позивача права на їх отримання у відповідності до законодавства.
Разом з тим, ухвалюючи рішення, суд першої інстанції помилково стягнув з відповідача на користь позивача щомісячну соціальну допомогу в розмірі конкретної грошової суми.
Відповідно до ст..ст.105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов»язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.
Встановивши, що УПФ порушило норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд мав визнати такі дії відповідача протиправними та зобов»язати УПФ здійснити нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а не ухвалювати рішення про стягнення з відповідача щомісячну соціальну допомогу у конкретній сумі.
Крім того, в судовому рішенні про визнання протиправними дій відповідача та зобов»язання здійснити відповідне нарахування підвищення до пенсії повинні бути зазначені початкова та кінцева дати здійснення такого нарахування.
Керуючись ст..ст.197, 198, 202 КАС України, колегія суддів ,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Путильському районі Чернівецької області задовольнити частково.
Рішення Путильського районного суду Чернівецької області від 25 серпня 2010 року скасувати.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Путильському районі Чернівецької області в частині не нарахування підвищення до пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ст..6 Закону «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі, встановленому ст..28 Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», за періоди з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 14.07.2010 року.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Путильському районі Чернівецької області здійснити нарахування підвищення до пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ст..6 Закону «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі, встановленому ст..28 Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», за періоди з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 14.07.2010 року з врахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: