Судове рішення #13657111

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________________________________________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23      лютого  2011  року                                                              м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:

головуючої Перепелюк І.Б.

суддів : Галичанського А.Д., Яремка В.В.

секретар Тодоряк Г.Д.

за участю:  ОСОБА_1, її представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання право власності на самочинно збудоване нерухоме майно за  апеляційною скаргою Чернівецької міської ради на рішення Першотравневого районного суду м.Чернівців від 07 грудня 2010 року,

     В С Т А Н О В И Л А :

          ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Чернівецької міської ради про визнання право власності на самочинно збудоване нерухоме майно.

          Рішенням Першотравневого районного суду м.Чернівців від 07 грудня 2010 року позов задоволено.

Визнано за ОСОБА_1 право власності на будинок літ. А, який розташований в АДРЕСА_1 загальною площею 244,6м.кв. в тому числі житловою площею 91,7м.кв,  сараю літ Б, огорожі № 1, огорожі № 2, воріт № 3, колодязя питного, ями вигрібної,  гараж площею 53,0м.кв, підвалу площею 18,0м.кв, коридору площею 9,7м.кв.

По 1-му поверсі : коридору площею 11,5м.кв.,  коридору площею 7,2м.кв, кімнати площею 28,8м.кв, кімнати площею 15,5м.кв, котельні площею 3,6м.кв, санвузла площею 4,2м.кв, кухні площею 10,7м.кв. По 2-му поверсі: коридору площею 11,7м.кв., коридору площею 8,1м.кв., кімнати площею 17,0м.кв., санвузла площею 4,3м.кв., кімнати площею 13,1м.кв., кімнати площею 17,3м.кв.,  кухні площею 10,9м.кв.          

Чернівецька міська рада звернулася в суд  з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволені позову,  посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.   

Задовольняючи позов, суд першої інстанції  виходив з того, що будівництво будинку хоча й здійснено позивачем самочинно, однак відповідає будівельним, санітарним та протипожежним нормам, вчинено на належній позивачу земельній ділянці, введення будинку в експлуатацію є технічно можливим і заперечень щодо цього немає.   

Проте погодитися з такими висновками  суду не  можна.     

Частиною 1 ст. 376 ЦК України визначено, що  житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме  майно вважається  самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена  для цієї  мети або без  належного дозволу  чи  належно  затвердженого  проекту, або з  істотними  порушеннями  будівельних норм і правил.     

Таким чином, за загальним правилом особа, яка здійснила самочинне будівництво  нерухомого майна, не набуває права власності на нього.   

Частиною 3 ст. 376 ЦК України передбачено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно  може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для  цієї мети, лише за умови надання земельної ділянки  у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.   

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати  за ним право  власності на нерухоме  майно, яке самочинно  збудоване  на ній, якщо це не порушує права  інших осіб (ч. 5 ст. 376 ЦК України).   

Згідно  ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»дозвіл на виконання будівельних робіт  надається  інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Здійснення будівельних  робіт  на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації,  а також   здійснення  не  зазначених  у  дозволі  будівельних  робіт вважається   самовільним   будівництвом   і   тягне    за    собою відповідальність згідно із законом.   

Право власності на нерухоме  майно  виникає з  моменту  прийняття  його  до експлуатації ( ч. 2 ст. 331ЦК України).   

У справі встановлено, що будівництво  спірного будинку проводилось та завершено без отримання відповідних дозволів та без належно затвердженого проекту, не дотримано основних вимог та  умов  прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, визначених  постановою Кабінету Міністрів України (далі –КМУ) № 1243  від 22 вересня 2004 року «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів», яка була чинною на час завершення будівництва.   

На час звернення позивача до суду з позовом та розгляду справи чинною є також постанова КМУ від 9 вересня 2009 р. № 1035  «Про затвердження Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом  приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання  будівельних робіт».   

Цей  Тимчасовий порядок встановлює  механізм  та  умови прийняття  в  експлуатацію   закінчених   будівництвом   приватних житлових  будинків  садибного  типу,  дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями,  споруджених забудовниками - фізичними  особами  у період з 5 серпня 1992 року до 1 січня 2008 року  без дозволу  на  виконання  будівельних  робіт,  на  підставі  заяви про прийняття в експлуатацію, яку подано до 31 грудня 2010 року.   

Передбачено, що приватні  будівлі   приймає   в   експлуатацію   інспекція державного   архітектурно-будівельного   контролю   за  місцем  їх розташування відповідно до цього Тимчасового  порядку,  яка  видає забудовникам  на  платній  основі  сертифікат  відповідності таких будівель державним  будівельним  нормам,  стандартам  та  правилам.   

Встановлено, що позивач не звертався до визначених законом органів, до компетенції яких належить  вирішення питання  про здачу  збудованих будинків в експлуатацію, із заявою про прийняття  збудованого ним  будинку в експлуатацію, а також не надав суду затверджений проект будинку, з якого б убачалося, що він збудований із додержанням усіх будівельних норм та правил.   

Надані позивачем та наявні у справі технічні креслення не є підставою для  прийняття будинку  в експлуатацію та  визнання права власності на нього.   

За таких обставин рішення суду першої підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким у позові слід відмовити, оскільки позов заявлено до міської ради безпідставно.   

     На підставі ст. 376 ЦК України та керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів, -   

В И Р І Ш И Л А  :

Апеляційну скаргу Чернівецької міської ради задовольнити.

Рішення Першотравневого районного суду м.Чернівців від 07 грудня 2010 року скасувати.

В позові ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання право власності на самочинно збудоване нерухоме майно відмовити.

Рішення набирає законної  сили з  моменту  проголошення, може бути оскаржено  в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.   

Головуючий       /підпис/

Судді :               /підписи/

З оригіналом згідно:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація