ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" лютого 2011 р. Справа № 2a-134/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
при секретарі Дякун М.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Перегінський Б.Б.
від відповідача: Котик Р.В., Дутчак В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Будівельник"
про стягенння коштів в сумі 758,57 грн,-
ВСТАНОВИВ:
12.01.2011 року управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі (надалі–позивач) звернулося в суд з позовом до відкритого акціонерного товариства "Будівельник" (надалі–відповідач) про стягнення коштів в сумі 758,57 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач по справі 31.01.1996 року зареєстрований Городенківською районною державною адміністрацією та включений в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України, як юридична особа. Відповідач у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» та Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» зобов’язаний щомісяця відшкодовувати місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Так, колишньому працівнику відповідача призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Сума заборгованості витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах перед управлінням Пенсійного фонду України в Городенківському районі за грудень 2010 року становить 758,57 грн., яка відповідачем не відшкодована.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представники відповідача проти заявленого позову заперечили, направивши на адресу суду заперечення, посилаючись на статтю 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому вказує, що громадянин ОСОБА_4 на момент 01.01.1992 року мав половину стажу з 25 років, що давало йому право на пільгову пенсію, признчену у відповідності до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідач зазначає, що громадянину ОСОБА_4 безпідставно призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та вважає, що позов управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі до ВАТ «Будівельник» щодо виплати та призначення пільгової пенсії мав би застосовуватись Порядок, визначений Постановою РМ СРСР від 22.08.1956 року №1173, а тому витрати на виплату та доставку пільгових пенсій громадянину ОСОБА_4 не можуть відшкодовуватись зі сторони ВАТ «Будівельник». Суду пояснив, що право на пенсію призначену на пільгових умовах мають право громадяни, які мають повний стаж роботи на роботах зі шкідливими умовами праці, тобто 25 років. Зазначив, що громадянин ОСОБА_4 не мав права на отримання пенсії у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як громадянину ОСОБА_4 підлягає призначенню пенсія відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Розглянувши позовну заяву, заслухавши представника позивача та представників відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та такий, що підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач по справі 31.01.1996 року зареєстрований Городенківською районною державною адміністрацією та включений в ЄДРПО України, як юридична особа. Об’єктом оподаткування для платника зазначеного збору відкритого акціонерного товариства "Будівельник" є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 вказаного Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, працівнику відповідача ОСОБА_4 було призначено з 11.07.2008 року пенсії на пільгових умовах за списком №2 відповідно до пункту “б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” згідно протоколу №1196 від 01.09.2008 року.
Згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій складеним управлінням Пенсійного фонду України в Городенківському районі на виплату та доставку пільгових пенсій громадянину ОСОБА_4, виплата на доставку пільгових пенсій за грудень 2010 року становить 758,57 грн.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003.
Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.4. Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 „Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із пунктом 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У відповідності до вищевказаних приписів позивачем направлявся на адресу відповідача розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2010 року. Даний розрахунок отриманий відповідачем 07.12.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення наявним в матеріалах справи.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачу визначено до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” по списку №2 за період з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року в розмірі 758,57 грн., яка відповідачем управлінню Пенсійного фонду України в Городенківському районі не відшкодована.
Щодо посилання представника відповідача на ту обставину, що управлінням Пенсійного фонду України в Городенківському районі неправомірно призначено пенсію на пільгових умовах у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки у громадянина недостатній стаж роботи на роботах з шкідливими умовами праці, а саме 25 років, а також те, що громадянину ОСОБА_4 мала бути призначена пенсія у відповідності до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то суд спростовує з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, громадянину ОСОБА_4 призначено з 11.07.2008 року та по даний час виплачується (перераховується) пільгова пенсія у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Неправомірності на думку відповідача збоку управлінням Пенсійного фонду
України в Городенківському районі щодо призначення та виплати (перерахування) пільгової пенсії громадянину ОСОБА_4 до цих пір ніким в установленому порядку не оскаржувалось і тому не може без рішення суду кваліфікуватись як призначена з порушенням Закону України «Про пенсійне забезпечення». Такий спір за позовом належного позивача повинен вирішуватись в іншому позовному провадженні, а не в цьому публічно–правовому спорі.
Згідно з п.2 Перехідних положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктами „б”-„з” статті 13 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Так, статтею 2 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що об’єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за грудень 2010 року складає 758,57 грн.
Дана заборгованість підтверджується розрахунком заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за місяць грудень 2010 року, відомістю про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року та розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Враховуючи наведене, а також те, що вищевказана заборгованість відповідачем на момент розгляду справи не сплачена, суд вважає, що позов обґрунтований та такий, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Будівельник", вул.Братів Окуневських, 30, м.Городенка, Івано-Франківська область, 78100, код ЄДРПОУ 01353999 на користь управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі кошти в сумі 758 (сімсот п'ятдесят вісім) гривень 57 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 07.02.2011 року.