Судове рішення #13670430

Справа № 2-а-48/11

      ПОСТАНОВА                                                 

16 лютого 2011 року                                                                                                                  м. П’ятихатки

Суддя П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області Резніченко М.С., розглянувши у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в П’ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,

     

в с т а н о в и в:

31.01.2011 р. до П’ятихатського районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в П’ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в П’ятихатському районі, отримує пенсію та є інвалідом 3 групи як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі- Закон № 796-ХІІ), віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зв’язку з чим йому призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю. Розмір пенсії не відповідає вимогам ст. ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а саме розмір державної пенсії є меншим, ніж 6 мінімальних пенсій за віком, розмір додаткової пенсії є меншим ніж 50% мінімальної пенсії за віком. Просить  визнати  неправомірною  відмову відповідача  у перерахунку основної та додаткової пенсії, зобов’язавши його  провести перерахунок призначених пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, виходячи з розміру  мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом за період з 01 серпня 2010 року по день винесення судового рішення. 

Відповідач надав суду письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову, оскільки ст.. 54 Закону № 796-ХІІ дійсно передбачено розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, який не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно ст.. 50 Закону № 796-ХІІ інвалідам ІІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 01.03.2002 р. «Про підвищення розмірів пенсій окремим категоріям пенсіонерів»і складав 19,91 грн. Оскільки позивач отримує пенсію на підставі ст.. 54 Закону, то порядок обчислення пенсій по інвалідності визначається КМУ. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесені зміни в ст..ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ і розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, а також додаткові пенсії, встановлені у відсотковому співвідношенні від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але ця норма визнана такою, що не відповідає Конституції України згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008. Пунктом 4 постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що інвалідам ІІІ групи щомісячна додаткова пенсія виплачується у розмірі 30 % від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. А відповідно до п. 5 вказаної Постанови у всіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок цієї катастрофи не можуть бути нижче по ІІІ групі інвалідності 675 грн.. За постановою КМУ від 16.07.2008 р. № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»з 01.07.2008 р. встановлено доплату окремим категоріям осіб і їхні пенсії досягали в інвалідів ІІІ групи 760 грн.. Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат за цим Законом проводиться з Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Відповідно ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом і застосування цього розміру для визначення надбавок та підвищень до пенсій, мінімальних пенсій не передбачено. Таким чином, Пенсійний фонд діє в межах своїх повноважень і не порушує вимоги чинного законодавства.  

Відповідно до ч. 4 ст. 1832 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.    

Розглянувши письмові заяви сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суддя встановив такі фактичні обставини та відповідні  їм правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 віднесений до категорії 1 та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 01.07.2010 р. йому встановлена 3 група інвалідності по захворюванню, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом № 796-ХІІ, що підтверджується посвідченнями серія НОМЕР_1,  серія НОМЕР_2, серія НОМЕР_3 та довідкою МСЕК серія 10 ААА № 015994 (а.с. 6-9).

Правовий статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, які встановлює Закон № 796-ХІІ від 28.02.1991 р..

В силу ст. 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 54 Закону № 796-ХІІ, яка діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»№ 107-VI від 28 грудня 2007 р.  було передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими по 3-й групі інвалідності –6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Однак, зазначені вимоги законодавства відповідачем не дотримувалися, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України в П’ятихатському районі № 129/05-47 від 17.01.2011 р. «Про обчислення пенсії»(а.с. 13-14).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.   

Пунктом 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»були внесені зміни до ст.ст. 50, 54 Закону№ 796-ХІІ та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, для інвалідів 3-ї групи 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії для інвалідів 3-ї групи –учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС –180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить: офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на всій території України та є остаточними і не можуть бути оскаржені.       

Згідно ст. 152 ч. 2 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.   

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»положення п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, враховуючи пріоритет закону над підзаконним нормативно-правовим актом, суддя не бере до уваги постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, якою встановлені менші розміри щомісячної додаткової пенсії інвалідам ІІІ групи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ніж передбачені Законом № 796-ХІІ та постанову КМУ № 654 від 16.07.2008 р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Таким чином, враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», що визнані неконституційними, суддя приходить до висновку про визнання дій відповідача протиправними та обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачу державну пенсію за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров’ю за період з 01 серпня 2010 р. по день ухвалення судового рішення включно відповідно до вимог ст..ст.. 50, 54 ч. 4 Закону № 796-ХІІ та розрахованої відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров’ю з урахуванням проведених виплат за цей період, оскільки з 22 травня 2008 р. була відновлена дія норм ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, за якими особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3-ї групи, до яких відноситься позивач, повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно з 22 травня 2008 р. пенсія з такого розрахунку –державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподяну здоров’ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно з ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок –20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується  розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1 та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.                                       

                Доводи відповідача, викладені у запереченні на позов, не можуть бути прийняті до уваги та слугувати підставою для відмови у задоволенні в повному обсязі вимог позивача, оскільки особливий статус ОСОБА_1 як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та обумовлені цим Законом державні соціальні гарантії цим особам, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Суддя вважає, що перерахунок підвищення пенсії повинен робити відповідач.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 р. № 1261 та з урахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2 (з відповідними змінами), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосредньо призначає (здійснює перерахунок) і виплату пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справі щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсії за цим позовом.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 19 ч. 2, 22, 150 ч. 2, 152 ч. 2 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус  і  соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської  катастрофи»№ 796-ХІІ від 28.02.1991 р. зі змінами і доповненнями, Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, ст.. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6-11, 71, 158-160, 162, 1832 КАС України, суддя,  

П о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в П’ятихатському районі Дніпропетровської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2010 р. по 16 лютого 2011 р. включно державної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст..ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в П’ятихатському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до вимог  ст. 49, ч. 4 ст. 54, ст. 50, ч. 3, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком; додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з застосуванням положень  ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»за період з 01 серпня 2010 р. по 16 лютого 2011 р. включно з урахуванням проведених виплат за цей період.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через П’ятихатський районний суд Дніпропетровської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

             Суддя                                                   М.С.Резніченко

          










  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-48/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Резніченко М.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.01.2011
  • Дата етапу: 11.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація