Справа № 2а-121-1/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2009 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Миколаєць І.Ю.
при секретарі Співакову І.І.
за участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Криворук І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про нарахування грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
25.09.2008 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови виплачувати допомогу по догляду за, дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та зобов’язати виплатити заборгованість в розмірі 3340, 08 грн., зобов’язати відповідача і в подальшому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з нормами діючого законодавства, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, посилаючись на те, що вона є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Всупереч вимогам Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» позивачка отримує вказану допомогу у розмірі, значно нижчому, ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб. У зв’язку з цим просить зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, з урахуванням рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року, яким визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» щодо зупинення норм Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала.
Представник Управління праці та соціального захисту населення проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивачці відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України., з 01.01.2008 року - 50 відсоткам, а з 01.01.2009 року - 75 відсоткам. Згідно постанови № 57 від 22 лютого 2008 року для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний необхідно звернутись до управління на надати довідку про доходи за попередні шість місяців до місяця звернення та декларацію про доходи та майновий стан сім’ї. Оскільки позивачкою зазначені документи до Управління не подавались, допомога їй призначена в мінімальних розмірах.
Відповідач - Київський міський центр по нарахуванню та здісненню соціальних виплат в судове засідання не з’явився, надав письмові заперечення, згідно яких проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування» допомога по догляду за дитиною призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, те середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 19.10.2007 року /ас 9/.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Абзацом 3 частини 2 ст. 56, п. 7 та 14 ст. 17 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема, ч. 2 статті 56, якими зупинено дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто рішення Конституційного Суду не мають зворотної сили, відтак на період з 19.01.2007 року до 9 липня 2007 року не поширюються.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та провести відповідні виплати за період часу з 09.10.2007 року по теперішній час.
Вирішуючи питання, який саме вид прожиткового мінімуму необхідно застосувати для визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку суд виходить з наступного.
Приймаючи до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період відпустки, суд вважає, що застосування до такого розрахунку прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років не відповідає сутності та призначенню такої соціальної гарантії.
Статтею 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» прямо зазначено, що допомога виплачується у розмірі, не меншому прожиткового мінімуму, встановленого законом. Такий прожитковий мінімум встановлений ч. 1 статті 58 Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», відповідно до якої в 2009 році встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Згідно зі статтею 58 Закону України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на 2008 рік затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 592 грн., з 1 квітня - 605грн., з 1 липня - 607 грн., з 1 жовтня - 626 грн.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна нараховуватись у вищезазначених розмірах, а нарахування та виплата позивачці даної допомоги в іншому розмірі є протиправною.
Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації нарахувати недоплачену разову допомогу у визначеній нею грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладені такі зобов’язання.
Не підлягає задоволенню вимога позивачки про зобов’язання відповідача в майбутньому нараховувати та виплачувати допомогу по догляду за дитиною в розмірі, не менше ніж прожитковий мінімум з таких підстав.
Право звернення до адміністративного суду визначено ст. 104 КАС України, у відповідності до вимог якої до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, звернення до суду зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв’язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним і необгрунтованим.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. 42, 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 15 Закону України «про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. ст. 9, 69-71, 94, 97, 100, 104, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації протиправною.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести відповідні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»» за період часу з 09.10.2007 року по 15.05.2009 року за винятком проведених виплат, враховуючи розмір прожиткового мінімуму на кожен календарний рік відповідно до Законів України «Про державний бюджет» на відповідний рік.
В решті позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через районний суд шляхом подачі заяви про оскарження протягом 10 днів та апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви.