Судове рішення #1373828
Справа №2- 85/2007 рік

Справа №2- 85/2007 рік

 

РІШЕННЯ

 іменем      України

 

15 травня 2007року, Тернопільський міськрайонний суд в складі:

 

головуючої                                            Подлісної І.М.

секретаря                                               Миколишин А.А.

адвоката                                                  ОСОБА_1

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третіх осіб ОСОБА_4, Тернопільської районної державної нотаріальної контори про стягнення 1/2  частини вартості будинковолодіння. За позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним

 

встановив:

 

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, третіх осіб ОСОБА_4, Тернопільської районної державної нотаріальної контори про стягнення 1/2 частини вартості будинковолодіння, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5, яка при житті склала заповіт на його ім"я на все належне їй майно де б воно не знаходилось і з чого б не складалось. На підставі цього заповіту він прийняв спадщину і 17.12.2002 р. одержав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно: житловий будинок АДРЕСА_1. та грошовий вклад з нарахованими відсотками на рахунку НОМЕР_1 філії 017 Тернопільського районного відділення 7939 Ощадного банку України. В спадкове майно також входила 1/2 частина житлового будинку АДРЕСА_2, однак він не оформив спадщину на нього так як відповідач ОСОБА_3 вже отримав на 1/2 частинуцього будинку свідоцтво про право на спадщину за законом. В даний час вказану частину будинку він незаконно відчужив, а тому просить стягнути на його користь 1/2 вартості будинку в сумі 11 813,50 грн,, згідно вартості будинку обумовленої в договорі купівлі-продажу. Відповідач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання заповіту складеного 22.08.1995 р. ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 недійсним, оскільки померлий ОСОБА_3 на момент складання заповіту внаслідок своєї хвороби не міг розуміти значення своїх дій і керувати ними, а також сам підпис від його імені у заповіті виконано не ним.

 

В суді позивач-відповідач ОСОБА_2 заявлений ним позов підтримав та просив його задоволити, позов ОСОБА_3 до нього про визнання заповіту недійсним не визнав, проти його задоволення заперечив.

 

В суді відповідач-позивач ОСОБА_3 заявлений до нього позов не визнав, проти його задоволення заперечив, подану ним позовну заяву підтримав та просив її задоволити.

 

Представник Тернопільської районної державної нотаріальної контори в суді позов не визнала, проти його задоволення заперечила.

 

Третя особа ОСОБА_4 в суд повторно не з»явилась, про день та час слухання справи була повідомлена належним чином.

 

Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи вважає, що позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третіх осіб. ОСОБА_4, Тернопільської районної державної нотаріальної контори про стягнення 1/2 частини вартості будинковолодіння підставний та підлягає до задоволення, а позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним безпідставний і до задоволення не підлягає, виходячи з наступних міркувань.

 

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 видане Великоберезовицькою сільською радою Тернопільського району, тернопільської обл.., актовий запис № 20).

 

При житті ОСОБА_3 22.08.1995 р. склав заповіт за яким на випадок смерті зробив заповідальне розпорядження, що належну йому на праві приватної власності 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 заповідає ОСОБА_5.

 

ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла (свідоцтво про смерть НОМЕР_2видане Мишковицькою сільською радою, тернопільського району, Тернопільської обл.., актовий запис № 18).

 

При житті ОСОБА_5 23.05.2001 p. склала заповіт за яким на випадок її смерті зробила розпорядження, що все належне їй майно, де б воно не знаходилось та з чого б не складалось заповідає ОСОБА_2.

 

Після смерті ОСОБА_5 ОСОБА_2 звернувся в Тернопільську районну державну нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини за заповітом і 17.12.2002 р. отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на будинковолодіння АДРЕСА_1 та грошовий вклад, однак на частину спадкового майна, яке складається із 1/2 частини будинковолодіння

 

АДРЕСА_2 йому свідоцтво про право на спадщину видано не було із-за того, що ОСОБА_3 прийняв цю частину будинковолодіння, як спадщину по закону після смерті його батька ОСОБА_3, про що 25.06.2002 р. отримав у Тернопільській державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом.

 

Таким чином в суді встановлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в управління його спадковим майном на підставі заповіту від 22.08.1995 р. вступила його дружина ОСОБА_5 яка право власності на спадщину не оформила, а ІНФОРМАЦІЯ_1 померла залишивши заповіт на ім.»я ОСОБА_2.

 

Крім того судом встановлено, що на момент звернення 25 червня 2002 р. ОСОБА_3 із заявою в Тернопільську райдержнотконтору про прийняття спадщини по закону після смерті його батька ОСОБА_3 у нього не було на це права, оскільки на це майно було складено заповіт померлим ОСОБА_3 на ім.»я ОСОБА_5, яка хоч на той час і померла, однак спадкоємцем її майна по заповіту був ОСОБА_2, а ОСОБА_3 не є особою, яка має право на обов»язкову частку у спадщині.

 

За вказаних обставин ОСОБА_5, як спадкоємець за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 померла після відкриття спадщини і не встигла її прийняти право на прийняття цієї спадщини переходить до її спадкоємця по заповіту ОСОБА_2

 

В даному випадку в суді встановлено, що померлий ОСОБА_3 складаючи заповіт на ім.»я ОСОБА_5 позбавив свого сина ОСОБА_3 права на спадщину за законом, крім того він не має права на обов»язкову частку у спадщині, а тому ОСОБА_3 не мав права на спадкування і свідоцтво про право на спадщину за законом, яке було видано йому 25 червня 2002 р. Тернопільською районною державною нотконторою є недійсним.

 

Оскільки в суді встановлено, що ОСОБА_3 неправомірно набувши право власності на спадкове майно, яке складається із 1/2 частини будинколодіння АДРЕСА_2 відчужив його, про що свідчить договір купівлі-продажу від 14 листопада 2003 р. укладений між ним та ОСОБА_4, яка придбала у нього все будинковолодіння АДРЕСА_2 і є добросовісним набувачем з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 слід стягнути 1/2 частину вартості будинковолодіння АДРЕСА_2, як компенсацію вартості відчуженого ним спадкового майна на яке він не мав права.

 

Згідно договору купівлі- продажу вартість спірного будинковолодіння АДРЕСА_2.

 

становить 23 627 грн., а тому з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 слід стягнути 11 813 грн. 50 коп. (23 627 : 2 = 11 813,50)).

 

Що стосується вимог ОСОБА_3 про визнання недійсним заповіту який склав ОСОБА_3 22.08.1995 р. і на випадок смерті зробив заповідальне розпорядокення, що належну йому на праві приватної власності 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 заповідає ОСОБА_5, то ним в суді не доведено, а судом не встановлено підстав для цього, а тому в цій частині позов до задоволення не підлягає.

 

руючись ст.ст. 10, 60, 212 ЦПК України, ст.ст. 655, 1247,1257 ЦК України, суд,-

 

ВИРІШИВ:

 

Позов задоволити. Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 11813 (одинадцять тисяч вісімсот тринадцять) гривень 50 копійок компенсації вартості 1/2 частини будинковолодіння та 51 (п»ятдесят одну) гривню понесених судових витрат, а також 67 (шістдесят сім) грн.. 13 коп. держмита на користь держави та 30  (тридцять) гривень витрат на ІТЗ  розгляду цивільних справ.

 

В позові ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним - відмовити.

 

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.

 

Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація