21.02.2011
Апеляційний суд міста Севастополя
Справа № 22ас-182/2011р. Головуючий у першій
інстанції Балюкова К.Г.
Категорія 88 Доповідач у апеляційній
інстанції Колбіна Т.П.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2011 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Севастополя в складі:
головуючого - Єфімової В.О.,
суддів - Колбіної Т.П., Саліхова В.В.,
при секретарі – Босенко Є.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополі на рішення Ленінського районного суду м. Севастополя від 08 вересня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Севастополя про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії, виплату заборгованості по пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя, в якому просила визнати дії відповідача щодо застосування при перерахунку її пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2007 рік, неправомірними; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та виплати на її користь виниклу заборгованість.
Вимоги мотивовані тим, що вона після призначення пенсії пропрацювала 24 календарних місяці, тому на підставі Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пп.3 п.11 Постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Рішенням суду позовні вимоги задоволені. Дії Управління Пенсійного Фонду України у Ленінському районі м. Севастополя з приводу застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_4 показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, який дорівнює 1197,91 грн. – протиправними. На відповідача покладено зобов’язання здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та виплатити не донараховану суму перерахунку з дати перерахунку пенсії починаючи з 01 березня 2010 року.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти рішення про відмову у задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що перерахунки пенсій відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року провадяться з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік –1197,91грн.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши доповідь судді – доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання підлягає відхиленню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером за віком та у березні 2010 р. звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок її пенсії відповідно до ст.42 ч.4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як особі, яка після призначення пенсії продовжувала працювати.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530 у 2010 р. відповідач здійснив перерахування пенсії позивачу, але при цьому застосував показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 р., який дорівнює 1197 грн. 91 коп.
Відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону (за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - по даним персоніфікованого обліку), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню.
Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 p. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був викладений в такій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону."
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян були врегульовані деякі питання, зокрема в підпункту 3 пункту 11 було визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про обов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, періоду, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачка є особою, яка має право на перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2009 рік, як за рік що передує року звернення позивача за перерахунком пенсії.
Доводи відповідача стосовно того, що вирішення питання про перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2007 рік засновується на спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, із якого слідує, що до законодавчого врегулювання питання про встановлення показника заробітної плати, який застосовується при перерахунку пенсії у 2009 році застосовується середня заробітна плата за 2007 рік з розмірі 1197,91 грн., судова колегія не приймає до уваги, оскільки цей лист не є нормотворчим актом та не може бути підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії в порядку передбаченому пенсійним законодавством, зокрема встановленими Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Постановою Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року.
За таких обставин слід визнати, що судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Таким чином, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтями 196, 197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України судова колегія, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя - відхилити.
Рішення Ленінського районного суду м. Севастополя від 08 вересня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: /підпис/ В.О. Єфімова
Судді: /підпис/ Т.П. Колбіна
/підпис/ В.В. Саліхов
З оригіналом згідно:
Суддя Апеляційного суду
міста Севастополя Т.П. Колбіна