- позивач: Комунальне підприємство "Бердянськводоканал" Бердянської міської ради
- відповідач: Воронкова Олена Сергіївна
- відповідач: Воронкова Анастасія Сергіївна
- відповідач: Воронкова Ольга Сергіївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 310/10955/21
2/310/843/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2022 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Борисенко Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
КП «Бердянськводоканал» БМР звернулось з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення грошових коштів, вказуючи, що позивач відповідно до отриманої ліцензії надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в м. Бердянську. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які були власниками будинку АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом до укладення договору купівлі-продажу 06.08.2019, зареєстрованого в реєстрі за № 1005, були зареєстровані за вказаною вище адресою та використовували воду для побутових потреб з мережі позивача на підставі укладеного договору № 2161064 про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення від 03.11.2011. За період з 01.02.2018 по 30.09.2019 відповідачі не здійснювали в повному обсязі оплату за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, внаслідок чого за вказаний період утворилась заборгованість у сумі 6327,28 грн., а також 3 % річних у розмірі 168, 31 грн., індекс інфляції за весь час прострочення у розмірі 237,8 грн., а всього 6733,39 грн.. Зазначену заборгованість та судовий збір у розмірі 2270, 00 грн. просили стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 солідарно.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляду справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав, не заперечував проти розгляду справи в заочному порядку.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
03.11.2011 року між КП «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради та ОСОБА_2 укладено договір № 2161064 про надання послуг з постачання холодної води та водовідведення(а.с.8-11).
Згідно копії договору купівлі-продажу від 06.08.2019, посвідченого приватним нотаріусом Бердянського нотаріального округу Запорізької області, ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 продали житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с. 13-14, 12).
Відповідно до вказаного вище договору станом на дату продажу житлового будинку АДРЕСА_1 відповідачі були зареєстровані за вказаною вище адресою(а.с. 13-14).
Згідно ст. 509 ЦК України зобов`язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимоги ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги щомісячно.
Згідност. 67 ЖК України плата за комунальні послуги ( водопостачання, газ, теплова енергія і інші послуги) нараховується окрім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Згідно 68 ЖК України наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги, тобто щомісячно.
Відповідно до ст. 64 ЖК України члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору.
Згідно з п.п. 17, 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (№ 630, 21.07.2005), послуги з водовідведення оплачуються споживачем з розрахунку обсягу витрат холодної та гарячої води згідно з нормативами (нормами) споживання або показаннями засобів обліку води.
Відповідно до п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, споживачі зобов`язані оплачувати комунальні послуги. Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Оплата за надані послуги вноситься щомісячно, згідно норм і тарифів встановлених обласними державними адміністраціями.
Порядок формування та затвердження цін і тарифів на житлово-комунальні послуги встановлені ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з п. 8 «Правил надання населенню послуг по водо-теплопостачанню і водовідводу», послуги надаються відповідно до умов договору. Але це не означає, що під час відсутності такого договору, відповідач має право користуватися послугами, що фактично надаються і не оплачувати їх.
Це випливає з положення ст. 11 ЦК України відповідно до якої, цивільні права і зобов`язання виникають не тільки з основ передбачених законодавством, а також з дії громадян.
Такими діями відповідачів є фактичне користування послугами, що надаються позивачем.
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Оскільки відповідачі офіційно, у встановленому чинним законодавством порядку не відмовилися від послуг, які надавало їм КП «Бердянськводоканал» БМР, то в них виник обов`язок сплатити ці послуги.
Судом встановлено, що відповідачі належним чином свої зобов`язання щодо оплати послуг з централізованого водопостачання та водовідведення не виконували, плату за спожиті послуги у повному обсязі не вносили, внаслідок чого у відповідачів перед позивачем утворилась заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання.
Заборгованість по сплаті за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.07.2018 по 30.09.2019 складає у сумі 6327,28 грн. що підтверджується витягом з особового рахунку відповідача (а.с. 7), а також 3 % річних у розмірі 168, 31грн. відповідно до розрахунку 3% річних з прострочених сум згідно п.2 ст. 625 ЦК України за період01.07.2018 по 30.09.2019 (а.с. 6), індекс інфляції за весь час прострочення у розмірі 237,8 грн., що підтверджується розрахунком суми, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів за період з 01.07.2018 (а.с. 5).
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача інфляційних витрат та трьох процентів річних за прострочення виконання грошового зобов`язання слід зазначити наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
В даному випадку правовідносини, які склалися між сторонами є грошовим зобов`язанням і на ці правовідносини поширюється дія ч.2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Закріплена в п. 10 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати житлово-комунальних послуг у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у ч.2 ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Відтак, враховуючи положення ч. 2 ст. 625 ЦК України, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції, а також 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.
Нарахування інфляційних втрат здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачі не виконували взяті на себе зобов`язання щодо своєчасного внесення плати за послуги з водопостачання та водовідведення, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. ст. 141, 259, 263-265, 273, 280-282, 354 ЦПК України, ст. ст. 205, 218, 509, 526, 625, 626, 633 ЦК України, ст.ст. 68, 67 ЖК УРСР, п. 17,18,20, Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, Закон України «Про житлово-комунальні послуги», суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37622628, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Східний, буд. 97) заборгованість у розмірі 6733,39 грн..
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради по 756,66 грн. з кожного у відшкодування витрат позивача по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя
- Номер: 2/310/3056/21
- Опис: стягнення заборгованості за послуги з водопостачання та водовідведення
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 310/10955/21
- Суд: Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Полянчук Б. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.11.2021
- Дата етапу: 17.11.2021