ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 лютого 2011 року № 2а-14151/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді: Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судових засідань: Щерблюк А.І.,
та представників сторін:
від позивача –Овчаренко Т.М. (довіреність від 06.09.2010р. №6/21/01),
від відповідача –Левківського О.П. (довіреність від 13.05.2010р. б/н),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва
доВідкритого акціонерного товариства «Веркон»
простягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 77198,29 грн. -
В С Т А Н О В И В:
05 жовтня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва звернулось до суду з позовом до ВАТ «Веркон»про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 77198,29 грн., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що внаслідок невиконання відповідачем своїх обов’язків щодо повного і своєчасного фінансування зазначених витрат порушує інтереси держави та підриває державну політику в галузі пенсійного забезпечення та створення належних умов для виплати пенсій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2010 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі та надано строк відповідачу для надання заперечень, а від позивача витребувані додаткові матеріали по справі.
27.10.2010 від відповідача через загальний відділ документального обігу до суду надійшло заперечення проти позову, за результатами розгляду яких суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
В своїх письмових запереченнях проти позову представник відповідача просить відмовити у задоволені позову, посилаючись на те, що положення, закріплені в абз.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на робота, визначених у списках №№ 1, 2 здійснюються згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди за результатами атестації робочих місць. Необхідність проведення атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах також передбачена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. При цьому, на ВАТ «Веркн» не проводилась атестація робочих місць, що спростовує висновок позивача про наявність обов’язку товариства з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Ухвалою від 28.10.2010 року справу призначено до розгляду за загальними правилами КАС України.
21 грудня 2010 року повноважним представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій, посилаючись на часткову сплату відповідачем станом на 20.12.2010 року суму заборгованості зі сплати вказаних витрат у розмірі 18 483,74 грн., просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 58 714,55 грн.
27 січня 2011 року повноважним представником позивача уточнено позовні вимоги. Враховуючи часткову сплату заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат у розмірі 10 134,34 грн., сума заборгованості, яку просить стягнути позивач становить 48 580,21 грн.
Заслухавши пояснення осіб, які з’явились в судове засідання, розглянувши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Вимоги позивача стосуються компенсації його витрат на виплату і доставку працівникам Відкритого акціонерного товариства «Веркон»з червня по вересень 2010 року пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»–«б»статті 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(далі –Закон № 1788-XII), загальною сумою 48 580,21 грн. (з урахуванням уточнених позовних вимог).
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи –суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 1 статті 1 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»(далі –Закон № 400/97-ВР) відповідач є платником зазначеного збору, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва та відповідно до ст.ст. 14, 15, 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-IV несе обов’язки з нарахування, обчислення і сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в установлені строки в повному обсязі.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Статтею 3 Закону № 407/97-ВР встановлено, що збір на обов’язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.11.2003р. № 1058-IV (далі по тексту –Закону № 1058-IV).
Частина 1 статті 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.16 Перехідних положень Закону № 1058-IV положення Закону України «Про пенсійне забезпечення»застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно п.«а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки –після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки –після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці –жінкам.
Пунктом «б»статті 13 цього ж Закону встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки –після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки –після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи –жінкам.
Згідно пункту 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 (який набрав чинності з 21.08.1992 року) пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також: пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць, набрала чинності з 21 серпня 1992 року.
Судом встановлено, що особи, щодо яких відповідач заперечує свій обов’язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, мають право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі відповідних довідок, копії яких знаходяться у матеріалах справи. Належність довідок перевірялась управлінням Пенсійного фонду України під час вирішення питання щодо призначення пільгової пенсії.
Пунктом 3 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 року за № 937 затверджено порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Відповідно до п.2 вказаної постанови пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями і на посадах, не передбачених Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36.
Відповідно до пункту 6.4 глави 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, органи пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначають розмір сум до відшкодування на поточний рік. Підприємства відповідно до вимог п.6.8 гл.6 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У відповідності з вимогами п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі по тексту –Інструкція) позивачем було надіслано до ВАТ «Веркон» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, копії яких як і повідомлень про вручення поштового відправлення містяться в матеріалах справи.
Дії та рішення позивача з цього приводу відповідач ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржував.
В порушення порядку відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-IV та зберігається на момент спірних правовідносин і визначених п.6.8 Інструкції строків внесення вказаних витрат відповідач здійснював перерахування коштів до Пенсійного фонду України не в повному обсязі внаслідок чого утворилась заборгованість за період з червня по вересень 2010 року.
На підставі належних та допустимих доказів судом було встановлено, що станом на день розгляду справи з урахуванням часткової сплати заборгованості, невідшкодований залишок з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах становить 48 580,21 грн.
З огляду на зазначене та враховуючи, що на момент постановлення рішення сума заборгованості товариством не сплачена, а її наявність у вказаному розмірі підтверджена зібраними у справі доказами та не спростована відповідачем, суд приходить до висновку про наявність підстав для її стягнення в судовому порядку.
Судом не приймаються до уваги посилання представника відповідача на те, що деякі з працівників, відносно яких управлінням Пенсійного фонду надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не можуть бути віднесені до осіб, які працювали на посадах, віднесених до списків №№ 1, 2, оскільки атестація робочих місць на товаристві не проводилась. Такі доводи представника відповідача спростовуються вищенаведеними положеннями законодавства та встановленими у справі обставинами.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.
Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Роз’яснити відповідачу, що відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись вимогами ст.ст.69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі міста Києва задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Веркон»(код ЄДРПОУ 05748803, адреса: 03062, м. Київ, пр. Перемоги 67) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 48 580 (сорок вісім тисяч п’ятсот вісімдесят) гривень 21 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва (код ЄДРПОУ 22869431, юридична адреса: 03148, м. Київ, вул. Корольова, 5-А, р/р 256053022612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669).
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя Н.А. Добрівська
Повний текст постанови складений та підписаний 21 лютого 2011 року.