ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Ухвала
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
17.01.11Справа №2а-113/11/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Плієва Н.Г., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2
до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі
про визнання дій протиправними, визнання недійсним висновку,
встановив:
Позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держкомзему в м. Севастополі про визнання протиправними дій щодо надання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи № 648 від 05.04.2005 з проекту землеустрою з відведення та встановлення в натурі (на місцевості) меж та площі земельної ділянки по АДРЕСА_1, гр. ОСОБА_3 та визнання вказаного висновку недійсним.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом вибрів або референдуму.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовій спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з цих норм, спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративної юрисдикції в тому разі, якщо він виник із публічно-правових відносин за участю суб’єкта владних повноважень, який саме у цих відносинах здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.
Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі відповідно до Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" було проведено експертизу землевпорядної документації та за її наслідками складено висновок від 05.04.2005 № 648 який є предметом позову.
Державна землевпорядна експертиза (експертиза землевпорядної документації) - "діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи" (ст. 1 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації").
Згідно зі ст. 23 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" експертом державної експертизи може бути спеціаліст, який має вищу освіту, відповідну спеціальність, кваліфікацію і професійні знання, володіє навичками аналізу експертної інформації, а також має практичний досвід у відповідній сфері не менше трьох років.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.12.2004 №391 затверджена Методика проведення державної експертизи землевпорядної документації, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.12.2004 за №1618/10217 (далі - Методика).
Пунктом 1.1 вказаної Методики встановлено, що ця Методика визначає організаційні засади і вимоги щодо організації та проведення державної експертизи землевпорядної документації, ведення звітності у цій сфері.
Відповідно до пункту 2.2. Методики організація проведення державної експертизи за всіма формами і видами проводиться безпосередньо експертними підрозділами в складі органів виконавчої влади у сфері державної експертизи.
У разі необхідності проведення державної експертизи окремих положень землевпорядної документації за дорученням керівника органу виконавчої влади у сфері державної експертизи можуть залучатись досвідчені фахівці інших структурних підрозділів цього органу виконавчої влади.
Згідно з п. 2.3. зазначеного Наказу до складу виконавців державної експертизи можуть залучатись на договірних засадах висококваліфіковані фахівці проектних, науково-дослідних та інших підприємств, установ і організацій, відповідних структурних підрозділів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, окремі фізичні особи, які мають вищу освіту, відповідну спеціальність, кваліфікацію, професійні знання, володіють навичками аналізу експертної інформації, а також мають практичний досвід у відповідній сфері не менше трьох років.
Пунктом 4.1.1 встановлено, що обов'язкова державна експертиза (первинна, повторна та додаткова) проводиться щодо, зокрема: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (у тому числі цільове призначення яких не змінюється) з особливо цінних земель, земель природоохоронного призначення, оздоровчого та рекреаційного призначення, земель водного фонду (крім ведення рибогосподарської діяльності на території площею до 20,0 га), земель лісогосподарського призначення, історико-культурного призначення; із земель запасу державної та комунальної власності усіх категорій для будь-яких потреб на території Київської області; при вилученні (припиненні права користування) земель державних підприємств у межах м. Києва та Київської області.
Відповідно до пунктів 3.5.3, 3.5.6, 3.5.7, 3.5.9 Методики підготовлені висновки державної експертизи повинні зводитись до трьох можливих варіантів:
- землевпорядна документація в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується (у разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок);
- землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, повертається на доопрацювання;
- землевпорядна документація, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується.
Негативно оцінена землевпорядна документація після доопрацювання підлягає повторній експертизі на загальних підставах.
Висновки державної експертизи землевпорядної документації після їх підпису експертами, керівником експертного підрозділу та затвердження керівництвом Держкомзему України, Рескомзему Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських головних управлінь земельних ресурсів, скріплені гербовою печаткою, є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником.
Статтею 37 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації” встановлено, що замовники або розробники об'єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Лише у разі відмови в розгляді заяви про спростування висновків державної експертизи або незгоди з висновками повторної державної експертизи замовники або розробники об'єктів державної експертизи мають право звернутися до суду.
Таким чином, висновки державної експертизи можуть бути скасовані органом, який їх видав, у разі виявлення обставин, що могли вплинути на об'єктивність оцінки висновку.
З зазначених норм випливає, що законом не передбачено визнання висновку державної експертизи недійсним за позовом особи, яка не є замовником або розробником об'єктів держаної експертизи, оскільки законодавством України встановлений інший порядок спростування висновків державної експертизи.
До того ж, між позивачами у справі та Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі у даному випадку відсутні публічно-правові відносини, а тому даний спір не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом першим частини 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною 5 зазначеної статті передбачено, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1, ОСОБА_2 у відкритті провадження в справі за їх позовом до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі про визнання дій протиправними.
Направити позивачам копію зазначеної ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Н.Г. Плієва