Судове рішення #13813094

02.03.2011

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

Справа №22а -1196/2011 р.                                                   Головуючий в І-й інстанції

Категорія:                                                                                              Горшков В.М.

                                                                                                      Доповідач: Базіль Л.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.

2011 року березня місяця 02 дня колегія суддів судової плати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

                                                              Головуючого: Базіль Л.В.,

                                                              Суддів:  Лісової Г.Є.,Прокопчук Л.П.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2009 року в справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни,-

в с т а н о в и л а:

02 грудня 2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним позовом.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказував, що він відноситься до категорії «діти війни»та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Посилаючись на те, що такі виплати не проводяться у розмірі, встановленому вказаною статтею, позивач просив зобов’язати відповідача здійснити ці нарахування за   період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року та за 2008 рік.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2009 року позов задоволено частково.

Зобов’язано відповідача здійснити нарахування і виплату на користь позивача підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з  09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 по 31.12.2008 рік. Вирішено питання про судові витрати.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, пенсійний орган звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Перевіривши під час письмового провадження законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 має статус дитини війни.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Отже відповідно до положень вказаного Закону пенсія позивачу повинна виплачуватися із збільшенням її на 30% мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення Закону України «Про Державний бюджет України  на 2007 рік», яким була зупинена дія ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким змінено редакцію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ч. 2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

 За таких обставин суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», мають діти війни; за 2007 рік –з 9.07.2007 до 31.12.2007 року та за 2008 рік –з 22.05.2008 до 31.12.2008 року і бездіяльність відповідача щодо не нарахування вказаного підвищення за ці періоди є незаконною.

Вірним є також висновок суду, що розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого  частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

 Разом з тим, при прийнятті рішення суд не звернув уваги на вимоги, встановлені ч.1 ст.99 КАС України (діючої на час вирішення спору), відповідно до якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки порушення прав позивача відбувалося періодично, тобто кожного місяця, починаючи з 9.07.2007 року, то позивачу стало відомо про своє порушене право саме з 09.07.2007 року, але ОСОБА_2 звернувся до суду 02.12.2008 року, а тому, враховуючи річний строк звернення до суду, встановлений ч.1 ст.99 КАС України чинною на час звернення з адміністративним позовом, його права підлягають захисту з 02.12.2007 року.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності визначеного законом фінансування цих виплат не можуть бути підставою для скасування рішення суду, оскільки не впливають на встановлене законом право позивача на перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно вирішив справу по суті, але із порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що  відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, є підставою для скасування рішення суду.

Керуючись ст.ст. 99, 195,  197, 198, 202, 205, 207, 254  КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області задовольнити частково.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2009 року в частині зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з 09.07.2007 року по 02.12.2007 рік скасувати і постановити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог в цій частині.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили протягом п’яти днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому КАС України, протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація