Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И Справа № 2-822/07 р.
30 листопада 2007 року Хорольський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого - судді Миркушіної Н.С.
при секретарі - Пойда Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хоролі справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Хорольської державної нотаріальної контори Полтавської області про визначення додаткового строку спадкоємцям для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі ОСОБА_1. та ОСОБА_2. звернулися в суд з позовом до Хорольської державної нотаріальної контори Полтавської області про визначення додаткового строку спадкоємцям для подання заяви про прийняття спадщини.
В позовній заяві позивач ОСОБА_1.вказував, шо він, ІНФОРМАЦІЯ_1, народився в м.Хоролі Полтавської області, проживає в АДРЕСА_1. У свідоцтві про його народження батьками записані, відповідно, батько - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_4
Позивачка ОСОБА_2.в позовній заяві вказувала, що вона,ІНФОРМАЦІЯ_2, народилася в м.Хоролі Полтавської області, зареєстрована за адресою : АДРЕСА_2. У свідоцтві про її народження батьками записані, відповідно, батько - ОСОБА_5, мати - ОСОБА_4 11 серпня 1979 року вона вступила до реєстрованого шлюбу з ОСОБА_6.Її дошлюбне прізвище - ІНФОРМАЦІЯ_3, після укладення шлюбу їй було присвоєно прізвище чоловіка - ІНФОРМАЦІЯ_4.
Позивачі вказували , що 07 червня 1985 року Хорольській державній нотаріальній конторі Полтавської області був оформлений заповіт їхньою матір'ю ОСОБА_4, в якому вона на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження і належний їй жилий будинок з господарськими будівлями заповіла в рівних частках дітям - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 тобто їм, позивачам.
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла їхня мати,ОСОБА_4, в м. Хоролі Полтавської області.
Позивачі вказували, що після смерті матері відкрилася спадщина на належну їй частину жилого будинку з господарськими будівлями за адресою : АДРЕСА_3,- яку вона заповідала їм.
Відповідно до ст.1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних,родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Позивачі вказували,що чоловік їхньої матері , ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Хоролі Полтавської області. Отже, вони є єдиними спадкоємцями за її заповітом.
Для одержання свідоцтва про право на спадщину за заповітом вони звернулися в Хорольську державну нотаріальну контору, але нотаріусом їм були роз'яснені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини.
Позивачі вказували , що вони своєчасно не звернулися із заявами до нотаріуса про прийняття спадщини , так як вважали, що, маючи заповіт матері, ОСОБА_4, на їхнє ім'я, а також свідоцтво про її смерть, технічний паспорт та свідоцтво про право особистої власності на домоволодіння, на 13/25 частин, як правовстановлюючі документи, вони мають право на спадщину незалежно від того, коли звернуться в нотаріальну контору вже після шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини. Позивачі вважають, що причини пропущення ними строку для прийняття спадщини є поважними.
Позивачі просили вказані ним причини пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини до Хорольської державної нотаріальної контори вважати поважними і визначити їм додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті їхньої матері, ОСОБА_4, до Хорольської державної нотаріальної контори терміном один місяць з дня, коли рішення суду набере законної сили.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав і просив суд визнати поважними причини пропущення ним строку для подання заяви до Хорольської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері, ОСОБА_4, і визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ,яка відкрилася після смерті матері, ОСОБА_4, до Хорольської державної нотаріальної контори терміном один місяць.
Позивачка ОСОБА_2. в судовому засіданні позов підтримала і просила суд визнати поважними причини пропущення нею строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини і визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері, ОСОБА_4, до Хорольської державної нотаріальної контори терміном один місяць.
В судовому засіданні представник відповідача, Хорольської державної нотаріальної контори Полтавської області позов визнала і не заперечувала проти визначення позивачам додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,яка відкрилася після смерті їхньої матері, ОСОБА_4 до Хорольської державної нотаріальної контори терміном один місяць..
В судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 показали, що позивачі дійсно з поважних причин пропустили строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки проживають в іншій місцевості.
Суд, заслухавши показання учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи : ксерокопію заповіту ОСОБА_4 від 07.06.1985 року , ксерокопію свідоцтва про смерть ОСОБА_4, серія НОМЕР_1 ксерокопію свідоцтва про смерть ОСОБА_5 серія НОМЕР_2, ксерокопію посвідки про народження позивача, ксерокопію свідоцтва про народження позивачки серія НОМЕР_3,ксерокопію свідоцтва про укладення шлюбу позивачки з ОСОБА_6., ксерокопію довідки, виданої 24.09. 2007 року виконкомом Хорольської міської ради Полтавської області в тім, що ОСОБА_4 до дня своєї смерті проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_3 ,ксерокопію технічного паспорта на ім'я ОСОБА_4 , ксерокопію свідоцтва на право особистої власності на домоволодіння, ксерокопії аркушів паспортів позивачів, - давши належну оцінку всім зібраним по справі доказам в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки позивачі протягом шестимісячного строку, встановленого законом для прийняття спадщини, не подали заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини через те, що вважали можливим подати заяву в будь - який час, маючи заповіт матері, ОСОБА_4, на їхнє ім'я, а також свідоцтво про її смерть, технічний паспорт та свідоцтво про право особистої власності на домоволодіння, на 13/25 частин, як правовстановлюючі документи, і, крім того, проживають в іншій місцевості, суд вважає причину пропущення ними строку для прийняття спадщини поважною і строк терміном один місяць з дня набрання цим рішенням законної сили достатнім для подання ними заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, згідно ст. 1272 ЦК України, суд
Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2до Хорольської державної нотаріальної контори Полтавської області про визначення додаткового строку спадкоємцям для подання заяви про прийняття спадщини задоволити .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованому за адресою : АДРЕСА_1, і ОСОБА_2ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованій за адресою : АДРЕСА_2 спадкоємцям за заповітом після смерті їньої матері, ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, додатковий строк терміном один місяць з дня набрання цим рішенням законної сили для подання ними заяви до Хорольської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини .
Протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду може бути подана заява про його апеляційне оскарження в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд. Протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження на рішення суду подається апеляційна скарга.
Головуючий: