УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-20582/11 Головуючий в 1 інстанції
Категорія № 10.3.2 ( ІV ) Козак А.В.
Доповідач – Барильська А.П.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді – Барильської А.П.,
суддів – Карнаух В.В., Ляховської І.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кривому Розі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу на постанову Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу від 02 квітня 2010 року за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку та виплати пенсії та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу (надалі- УПФУ) про визнання неправомірної відмови щодо проведення перерахунку та виплати основної та додаткової пенсії, зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову посилався на те, що він є постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС і відноситься до 2 категорії. В подальшому уточнив позовні вимоги і просив суд: визнати відмову в перерахунку йому додаткової пенсії неправомірною та перерахунок основної пенсії за понаднормовий стаж та основної пенсії протиправними. Зобов’язати відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії у відповідності із нормами діючого законодавства з 01.01.2007 року по 31.12.2009 р. у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком; зобов’язати нарахувати та виплатити різницю в доплаті за понаднормовий стаж згідно п.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2007року по 31.12.2009 рік; зобов’язати провести перерахунок основної пенсії згідно ст..42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2009 року по теперішній час, урахувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік; зобов’язати в подальшому провадити нарахування згідно вимог законодавства.
Постановою Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу від 02 квітня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано дії УПФУ щодо відмови провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком та доплатити за понаднормовий стаж протиправними.
Зобов’язано УПФУ провести ОСОБА_2 перерахунок додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року; з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, за 2009 рік.
Зобов’язано УПФУ провести перерахунок основної пенсії, починаючи з 01.08.2009 року. В іншій частині позовні вимоги залишені без задоволення.
В апеляційній скарзі УПФУ ставить питання про скасування постанови суду та ухвалення нової постанови про відмову в задоволенні позову, у зв’язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права та невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Зокрема, вважають що судом першої інстанції не враховано, що розмір пенсій визначається Кабінетом Міністрів України, у зв’язку з чим позивачу правомірно проведені виплати основної та додаткової пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року додаткової пенсії в розмірі 15% від прожиткового мінімуму та перерахунок основної пенсії у 2009 році із застосуванням показника в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік.
Окрім того, вважають, що , оскільки позивач отримує основну пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , тому перерахунок її відповідно ст.. 56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснений не може бути; судом до позовних вимог не застосовано ст.99,100 КАС України.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга УПФУ підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, згідно посвідчення серії А № НОМЕР_1 , виданого 21.01.1994 року Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу, отримує пенсію за віком, згідно проведеного перерахунку від 26 серпня 2009 року у відповідності із ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Позивач отримує додаткову пенсію, відповідно ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи .
Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов’язання відповідача перерахувати додаткову пенсію , у відповідності із нормами діючого законодавства з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р.,з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, суд першої інстанції виходив з доведеності протиправних дій відповідача, щодо відмови в перерахунку додаткової пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р.,з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року .
Однак повністю, колегія суддів не може погодитися із таким висновком суду з огляду на наступне.
Стаття 50 Закону передбачає , що особам, віднесеним до 2 категорії , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону, в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 50 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
При перерахунку додаткової пенсії позивачу має застосовуватись прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач в апеляційній скарзі, не підлягає застосуванню, оскільки згідно з положеннями частини четвертої ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно- правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Застосування зазначеної вище Постанови Кабінету Міністрів України істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Однак, відповідачем позивачу проводилось нарахування і виплата державної та додаткової пенсії у розмірах нижчих, ніж передбачено зазначеними нормами Закону.
В запереченні на позов відповідач наполягав на застосуванні ст. 99 КАС України під час розгляду справи в суді першої інстанції.
У відповідності до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, який діяв на час виниклих між сторонами правовідносин, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.
У зв’язку з чим висновок суду щодо не пропуску позивачем строку позовної давності є помилковим.
Позивач звернувся з даним позовом 27 листопада 2009 року. Враховуючи положення ст. 99 КАС України, позивачем було пропущено строк для звернення до суду за захистом порушених прав в період з 01.01. 2006 р. по теперішній час, включно. Питання щодо поновлення пропущенного процесуального строку для звернення до суду з зазначеним позовом позивачем не ставилося.
За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду в частині визнання дії відповідача протиправними щодо відмови в перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії скасувати та ухвалити в цій частині нову постанову про часткове задоволення позовних вимог в цій частині. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу щодо відмови проведення перерахунку додаткової пенсії згідно вимог ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу провести перерахунок ОСОБА_2 додаткової пенсії відповідно ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, згідно 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 27.11.2008 року, з урахуванням сум, які були виплачені до зміни законодавства або статусу позивача.
Задовольняючи позов ОСОБА_2 в частині визнання дій відповідача протиправними, щодо відмови в перерахунку основної пенсії суд першої інстанції виходив з доведеності протиправності дій відповідача, щодо відмови в її перерахунку на підставі ст.ст. 51,56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак повністю з таким висновком суду колегія суддів погодитись не може, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», продовжує працювати, що дає йому право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі.
27 листопада 2009 року ОСОБА_2 звернувся до УПФУ в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі.
У вересні 2009 року УПФУ в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії було використано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.
У відповідності з ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року), у разі, якщо пенсіонер після призначення пенсії продовжує працювати, він має право на її перерахунок з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Отже, вказаним Законом передбачено, що право на перерахунок виникає за умови, якщо після призначення пенсії особа відпрацювала не менше двох років.
Згідно з ч.1 ст. 40 названого Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р.
Відповідно п.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись у відповідності до положень ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», чинних на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року).
Оскільки вищевказані статті Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у чинній редакції після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, не у повній мірі передбачають порядок проведення перерахунку пенсії на зазначених підставах, але п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року, чітко передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного у ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Іншого нормативно-правового акту, який би регулював спірні правовідносини, а саме, визначав порядок проведення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на даний час не приймалось.
Вказана Постанова Кабінету Міністрів України чинна і на теперішній час та не протирічить положенням ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що діяли на час виникнення спірних правовідносин.
Доводи відповідача в апеляційній скарзі щодо правомірності його дій відносно перерахунку пенсії позивачу у 2009 році відповідно до п.п.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, тобто у розмірі – 1197,91 грн., колегія суддів вважає безпідставним, оскільки вони протирічать змісту п.п.3 п.11 вищевказаної постанови, де прямо передбачено що заробітна плата обчислюється з урахуванням показника за календарний рік, що передує перерахунку пенсії (розпорядження про перерахунок пенсії прийняте у 2009 році, отже, попереднім роком є 2008 рік).
Таким чином , колегія суддів приходить до висновку, що позивач мав право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, у зв’язку з чим відповідач повинен перерахувати позивачу пенсію із застосуванням показника середнього заробітку по Україні, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» – в розмірі 1573,99 грн.
У зв’язку із чим позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку основної пенсії, згідно вимог ст. 42 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та зобов’язання відповідача провести зазначений перерахунок підлягають задоволенню.
Оскільки, відповідно довідки відповідача, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і відповідно ч.13 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок ЧАЕС», призначається одна пенсія за вибором, тому позовні вимоги в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу щодо перерахунку основної пенсії на підставі положення ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не підлягають задоволенню.
За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права , у зв’язку із чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню , постанова суду – скасуванню з прийняттям нової постанови згідно вимог п.4 ч.1 ст.102 КАС України про часткове задоволення позовних вимог та визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу щодо відмови проведення перерахунку додаткової пенсії згідно вимог ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та перерахунку основної пенсії згідно ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2009 року , урахувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік – неправомірними; зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу провести перерахунок ОСОБА_2 додаткової пенсії відповідно ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, згідно 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 27.11.2008 року, з урахуванням сум, які були виплачені; зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу провести перерахунок ОСОБА_2 основної пенсії згідно ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01 серпня 2009 року, урахувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік.
В іншій частині постанова суду не оскаржена.
Керуючись ст.ст. 195, 197 , 198, 200, 205, 207 КАС України колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу – задовольнити частково.
Постанову Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу від 02 квітня 2010 року в частині задоволення позовних вимог - скасувати.
Ухвалити нову постанову про часткове задоволення цих позовних вимог.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу щодо відмови проведення перерахунку додаткової пенсії згідно вимог ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та перерахунку основної пенсії згідно ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2009 року , урахувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік – неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу провести перерахунок ОСОБА_2 додаткової пенсії відповідно ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, згідно 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 27.11.2008 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу провести перерахунок ОСОБА_2 основної пенсії згідно ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01 серпня 2009 року, урахувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік.
В іншій частині постанова суду залишена без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді: