Судове рішення #13917562

         

                                                                                Справа № 2-а-1304/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"10" березня 2011 р. суддя  Глобинського районного  суду  Полтавської  області  Левицькі Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Глобинському районі Полтавської області про визнання дій  щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності у розмірах передбачених ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Глобинського районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області про визнання неправомірними  дій відповідача  щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності та зобов»язання здійснити  перерахунок  пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст. ст. 50, 54, 67  Закону України від 28.02.1991 року № 796- ХІІ  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(надалі закон № 796-ХІІ).

 Мотивував тим, що він  є інвалідом ІІ групи   внаслідок захворювання,  пов»язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , віднесений до категорії 1 і отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена ст. ст. 50 та 54  закону № 796-ХІІ . Відповідно до  вищеназваного Закону  пенсія  інвалідам ІІ групи повинна бути не нижчою  8 мінімальних пенсій за віком,  а  розмір додаткової пенсії інвалідам II групи    становити 75% мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком  має відповідати прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність,  що  встановлюється Законами України «Про державний бюджет  України»на відповідний рік.  В порушення цих вимог відповідач, керуючись постановами  Кабінету  Міністрів  України  від  3.01.2002 року № 1,  від 27.12.2005 року   № 1293,  від 28.05.2008 року № 530, від  16.07.2008 року № 654,  здійснив нарахування та проводить виплату основної та додаткової пенсії в значно нижчому розмірі. Крім цього,  УПФ  не підвищує розмір державної та додаткової пенсій в разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Посилаючись на те, що розмір призначених і виплачуваних  йому пенсій не відповідає розміру, передбаченому  спеціальним  законом,  а також  на відмову Управління ПФ привести їх у відповідність з вимогами закону,  позивач прохав суд визнати дії відповідача неправомірними, та зобов»язати його здійснити відповідні перерахунки основної та додаткової пенсії по ІІ  групі інвалідності,  виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, починаючи  з 14 грудня 2010 року, а також зобов»язати УПФ  при обрахуванні не донарахованої частини пенсії по інвалідності  врахувати індекси інфляції у зв»язку з порушенням строків виплати пенсії.

Відповідач заперечень проти позову не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню  з наступних підстав.   

Судом встановлено, що позивач  є  інвалідом ІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Глобинському районі,  з 2002  року одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю, на підставі ст. 50 цього Закону.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.   

Основні положення щодо реалізації вказаного конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи закріплені в Законі України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до  ч.4 ст.54 вищеназваного Закону розмір пенсії для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим по ІІ групі інвалідності   8 мінімальних пенсій за віком. Згідно ст. 50, ст. 53 цього ж Закону, інвалідам ІІ групи також  призначається додаткова пенсія  у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком; її виплата здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Ч.3 ст. 67 Закону № 796-ХІІ (в редакції від 5.10.2006 року) встановлено, що в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1-4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої, згідно зі ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.1 цієї статті.

Розрахунок пенсій позивачу, всупереч вищеназваним вимогам спеціального Закону, УПФ в Глобинському районі провело виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., встановленого чинною на час призначення пенсій Постановою КМУ від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», а в подальшому,  при визначенні розміру державної пенсії  з 1 липня 2008 року керувалося Постановою КМУ від 16 липня 2008 року № 654  «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», при визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії з 22 травня 2008 року - Постановою КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Перерахунок пенсій позивача після зміни  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, УПФ не здійснювало.

Вищеназваними Постановами КМУ фактично переглянув та змінив в сторону зменшення величини мінімального розміру державної та додаткової пенсії інвалідів - чорнобильців, встановлених Законом № 796-ХІІ, чим фактично допустив звуження змісту та обсягу їх прав.

Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-VІ (надалі Закон № 107-VІ) було внесено зміни до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Ці зміни також передбачали зменшення величини мінімального розміру державної та додаткової пенсії інвалідів - чорнобильців, в порівнянні з розмірами встановленими Законом № 796-ХІІ.

Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Статтею 92 Основного Закону передбачено, що виключно законами встановлюються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. В ст.21 Конституції України зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.   

Тому, рішенням Конституційного суду України № 10-РП/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким були внесенні зміни до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».   

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Виходячи з викладеного, суд прийшов до висновку, що УПФ, здійснивши в період з 1.01.2008 року по 21.05.2008 року нарахування та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, у розмірах встановлених Законом України від 28.12.2007 року № 107-VІ, діяло правомірно - у спосіб,  визначений чинним на той час законодавством, і у вказаний період не мало повноважень на виплату зазначених пенсій у розмірах встановлених ст. 50, 54 Закону 796-ХІІ, оскільки протягом цього часу положення базового закону не діяли.  

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.   

Отже, керуючись конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст.50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням розміру  мінімальної пенсії за віком, встановленого  ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів держаного бюджету»№ 1 від 03.01.2002 року, «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»від 16.07.2008 року №654 та «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року №530.   

Згідно ч.3 ст.67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону від 05.10.2006 року, державна та додаткова пенсія позивача підлягають підвищенню у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За встановлених обставин, дії управління Пенсійного Фонду України в Глобинському районі щодо призначення та виплати пенсій позивачу в розмірах нижчих, ніж передбачені спеціальним законом, відмова в проведенні перерахунку пенсій є незаконними.

Згідно ст.ст. 1,2 Закону України «Про компенсацію громадянам частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати»підприємства, установи і організації здійснюють компенсацію громадянам частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу(особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Тому суд вважає, що перераховані позивачу пенсії підлягають індексації відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, в зв»язку з порушенням строків їх виплати.

Згідно ч.1 ст. 76 Закону України  «Про використання ядерної енергії та радіаційну небезпеку»право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров»ю особи, не обмежується строком давності. За ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь - яким строком. З цих підстав на зазначені позовні вимоги строки позовної давності не поширюються.

Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України від 19.10.2004 року № 2089-ІV «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2005 рік», ст.10, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 7-11, 71, 159, 160-163, 256 КАС України,   

П О С Т А Н О В И Л А :     

Позов  ОСОБА_1 задовольнити.   

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку та виплати пенсії по інвалідності, в розмірах передбачених ст.50, ч.4 ст.54, ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із застосуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,  тобто,  виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком встановленої законом на час виплат.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Глобинському районі Полтавської області провести перерахунок державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як інваліду ІІ групи, щодо захворювання якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”, починаючи  з 14 грудня 2010 року по 10 березня 2011 року та провести виплату з урахуванням вже проведених виплат.  

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Глобинському районі Полтавської області провести   перерахунок щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.50, ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  як інваліду ІІ групи, щодо захворювання якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, починаючи  з 14 грудня 2010 року по 10 березня 2011 року.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Глобинському районі Полтавської області при обрахуванні не донарахованої частини державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 застосувати її індексацію, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати».

Постанова прийнята в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню, і, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

          Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глобинський районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.           

           

          Суддя                                                                                Т.В.Левицька

  • Номер: 2-а/1509/1223/11
  • Опис: визнання дій та відмови щодо нарахування та виплати державної соціальної допомоги як дитині війни неправомірними, про зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1304/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Левицька Т.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.09.2011
  • Дата етапу: 29.09.2011
  • Номер: 2-а/2303/620/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1304/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Левицька Т.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.03.2011
  • Дата етапу: 30.05.2012
  • Номер: 2-а/1506/3728/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1304/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Левицька Т.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.08.2011
  • Дата етапу: 26.08.2011
  • Номер:
  • Опис: про нарахування і виплату перахунку пенсії по інвалідності як чорнобильцю
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1304/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Левицька Т.В.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.02.2011
  • Дата етапу: 12.08.2011
  • Номер: 2-а/2216/841/11
  • Опис: про визнання неправомірними дії УПФ України в Старосинявському районі та зобов"язання його здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1304/11
  • Суд: Старосинявський районний суд Хмельницької області
  • Суддя: Левицька Т.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.07.2011
  • Дата етапу: 18.08.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація