ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2011 р. Справа № 2а/0470/515/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В.
при секретаріКошлі А.О.
за участю:
представника позивача
представника відповідача Воронова Ю.В.
Бабченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства інститут "Дніпровніпіенергопром" до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним рішення, -
ВСТАНОВИВ:
05 січня 2011 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява відкритого акціонерного товариства інститут «ДніпроВНІПІенергопром» до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною постанову Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 405-ДН від 23.11.2010 року про накладення на відкрите акціонерне товариство інститут «ДніпроВНІПІенергопром» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 23.11.2010 року уповноваженою особою відповідача винесено постанову про винесення попередження ВАТ інститут «ДніпроВНІПІенергопром» за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, а саме: реєстрація акціонерів, які прибули 14.09.2010 року для участі у загальних зборах товариства, здійснювалася на підставі реєстру власників іменних цінних паперів, складеного не на дату проведення загальних зборів акціонерів, що є порушенням ст. 41 Закону України «Про господарські товариства». Оскільки, реєстратором товариства – ТОВ «КВАДРО» навмисно не було надано зазначений реєстр, реєстрація акціонерів на загальних зборах акціонерів була здійснена на підставі Переліку та жодного факту порушення прав акціонерів при реєстрації допущено не було, вказана постанова винесена необґрунтовано та незаконно.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з’явився та проти задоволення позовних вимог заперечував у зв’язку з тим, що в порушення ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» реєстрація акціонерів на загальних зборах здійснювалася на підставі реєстру власників іменних цінних паперів, складеного не на дату проведення загальних зборів акціонерів. Так як постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів винесена у відповідності до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, дії Дніпропетровського територіального управління ДКЦПФР щодо застосування санкцій здійснені правомірно.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, встановив.
14.09.2010 року відкритим акціонерним товариством інститут «ДніпроВНІПІенергопром» проведені загальні збори акціонерів.
01.11.2010 року Дніпропетровським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі доповідної записки начальника відділу корпоративних фінансів, ліцензування та моніторингу діяльності учасників фондового ринку прийнято відносно позивача постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
11.11.2010 року відповідачем складено Акт № 297-ДН про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зазначено, що згідно документів, наданих ВАТ «ДніпроВНІПІенергопром» на заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв’язку зміною форми існування акцій, встановлено, що реєстрація акціонерів, які прибули 14.09.2010 року для участі у загальних зборах акціонерів товариства, на яких було прийнято рішення про переведення випуску іменних акцій документарної форми існування ВАТ «ДніпроВНІПІенергопром» у бездокументарну форму існування, здійснювалась на підставі реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «ДніпроВНІПІенергопром», складеного не на дату проведення загальних зборів акціонерів, що є порушенням вимог ст. 41 Закону України «Про господарські товариства», відповідно до якої акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору.
23.11.2010 року уповноваженою особою комісії винесено постанову № 405-ДН про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за порушення законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відкритому акціонерному товариству «ДніпроВНІПІенергопром» винесено попередження.
19.09.1991 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про господарські товариства», який визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників.
Статтею 1 зазначеного Закону встановлено, що господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.
Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.
До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 цього Закону вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
17.09.2008 року Верховною Радою України прийнято Закону України «Про акціонерні товариства», який набрав чинності 29.04.2009 року та, відповідно до статті першої, передбачає, що цей Закон визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.
Розділом ХVII «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону встановлено, що до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом шести місяців з дня опублікування цього Закону розробити і прийняти відповідні підзаконні нормативно-правові акти, передбачені цим Законом. Статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Акціонер акціонерного товариства, статут якого не приведено у відповідність з нормами цього Закону, має право після закінчення зазначеного у цьому пункті строку звернутися до суду з позовом про приведення статуту товариства у відповідність із цим Законом.
Статтею 40 цього Закону передбачений порядок проведення загальних зборів акціонерів, відповідно до якого реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера. Реєстрацію акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають.
Отже, суд доходить висновку, що, оскільки Закон України «Про акціонерні товариства» прийнято пізніше у часі ніж Закон України «Про господарські товариства» та він містить положення, що Закони України та інші нормативно-правові акти діють в частині, що не суперечать йому, застосовуванню підлягає саме порядок проведення загальних зборів акціонерів, визначений Законом України «Про акціонерні товариства».
Представником позивача надано до суду копію переліку власників іменних цінних паперів ВАТ інститут «ДніпроВНІПІенергопром», які мають право на участь у загальних зборах акціонерів, та які повідомляються персонально про проведення загальних зборів акціонерів, та копію протоколу загальних зборів ВАТ інститут «ДніпроВНІПІенергопром» від 14.09.2010 року, в якому зазначено, що реєстрація акціонерів та їх довірених осіб здійснена на підставі реєстру ВАТ «ДніпроВНІПІенергопром» та переліку, що зазначений вище.
Твердження представника відповідача про те, що зазначений Закон застосовується лише до акціонерних товариств, статути та інші внутрішні положення яких приведені у відповідності з цим Законом, є хибним та судом не сприймається, так як сфера дії Закону України «Про акціонерні товариства», згідно ст. 1 та розділу ХVII, розповсюджується на акціонерні товариства без обмежень.
Також, суд не приймає доводи відповідача про застосування до спірних правовідносин вимоги Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 23.12.1998 року № 199, відповідно до якого реєстр власників іменних цінних паперів (зведений обліковий реєстр цінних паперів) повинен бути складений на дату проведення загальних зборів у письмовій формі, з прошитими та прошнурованими сторінками, засвідчений підписом та скріплений печаткою реєстратора (депозитарія), оскільки Закон України «Про акціонерні товариства» містить вимогу до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом шести місяців з дня опублікування цього Закону розробити і прийняти відповідні підзаконні нормативно-правові акти та передбачає, що до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить йому.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з’ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню повністю.
Згідно ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, в тому числі, про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Статтею 11 зазначеного Кодексу встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Виходячи зі змісту позовної заяви та характеру спірних правовідносин, суд, керуючись положеннями статей 11 та 162 КАС України, вважає за необхідне не лише визнати протиправною постанову відповідача, а й скасувати її.
Керуючись ст.ст. 11, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства інститут «ДніпроВНІПІенергопром» до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 405-ДН від 23.11.2010 року про накладення на відкрите акціонерне товариство інститут «ДніпроВНІПІенергопром» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 01.03.2011 року
Суддя
В.В. Горбалінський