Справа № 2а/2570/473/2011
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2011 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заяць О.В.,
при секретарі Сапоненко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства "Крокус" до Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання рішення нечинним, -
В С Т А Н О В И В:
27.01.2011 року позивач, Селянське (фермерське) господарство "Крокус" (надалі – СФГ "Крокус"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі – Чернігівська міжрайонна виконавча дирекція Фонду), в якому просить визнати нечинним рішення № 748 від 21.07.2010 року виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо застосування до нього фінансових санкцій.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що СФГ "Крокус" зареєстроване в якості страхувальника у Чернігівській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду, і відповідно його члени мають право на державне соціальне страхування, таким чином висновки посадових осіб Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду про те що засновник СФГ "Крокус" ОСОБА_1 не може бути застрахованою особою відносно страхувальника не грунтуються на законі, а з врахуванням того, що ОСОБА_1 згідно положень статуту СФГ "Крокус" та ст. 4 Закону України "Про фермерське господарство" є і його головою, позивач вважає, що рішення № 748 від 21.07.2010 року не грунтується на вимогах чинного законодавства та підлягає визнанню нечинним. Крім того, станом на 01.01.2011 року за відповідачем рахується заборгованість в сумі 9299,64 грн., яка позивачу не відшкодована.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що дійсно з моменту реєстрації в Чернігівській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду СФГ "Крокус" набуло статусу страхувальника, а статусу застрахованих осіб набули лише працівники, які працюють в господарстві за трудовим договором. Що стосується членів фермерського господарства, то вони від своєї діяльності одержують дохід, винагороду, яка не є базою для нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а тому набути статусу застрахованої особи можуть лише при умові добровільного страхування в органах Фонду. При цьому, на момент настання страхового випадку ОСОБА_1 не перебував на обліку у Чернігівській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду як добровільно застрахована особа та не сплачував внески добровільно. Відповідач вважає, свої дії щодо винесення рішення № 748 від 21.07.2010 року правомірними та законними і в зв’язку з цим, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9, 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-III (надалі – Закон України № 2240-III) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.
Судом встановлено, що спеціалістом Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду згідно з планом перевірок та ревізій на 2010 рік, на підставі доручення № 191 від 07.06.2010 року була проведена ревізія правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності СФГ "Крокус" за період з 01.07.2009 року по 01.05.2010 року. За результатами ревізії складено акт № 191 від 07.06.2010 року, в якому зафіксовано, що по листку непрацездатності АБФ № 671793 з 02.02.2010 року по 12.02.2010 року надана допомога ОСОБА_1, який на момент настання страхового випадку не перебував на обліку у Чернігівській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду як добровільно застрахована особа та не сплачував внески добровільно, що є порушенням п. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та призвело до переплати за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму 920,05 грн.
Згідно ст. 4 Закону України № 2240-III право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України № 2240-III особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є головою та членом СФГ "Крокус".
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про фермерське господарство” фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ст. 34 Закону України “Про фермерське господарство” члени фермерського господарства і особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпеченню в порядку, встановленому законом. Фермерське господарство у встановленому законом порядку реєструється як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно ст. ст. 3, 4 Закону України “Про фермерське господарство” членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом). Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в статуті особа.
Стаття 27 Закону України “Про фермерське господарство” передбачає, що трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів. У разі виробничої потреби фермерське господарство має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом). Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю. З особами, залученими до роботи у фермерському господарстві, укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі.
Таким чином, трудовий договір (контракт) укладається з особами, які залучаються до роботи в фермерському господарстві та які не є членами такого господарства, а фермерське господарство як юридична особа є страхувальником (роботодавцем) для таких осіб. Члени фермерських господарств набувають статусу застрахованої особи при умові добровільного страхування в органах Фонду.
Взяття на облік членів фермерського господарства здійснюється згідно із Порядком страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженим постановою правління Фонду від 02.06.2005 року N 62 (надалі – Порядок), який визначає механізм страхування осіб, які особисто вирішили брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на добровільних засадах. Дія цього Порядку поширюється на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок). Згідно п.п. 3,4 Порядку у разі виявлення бажання брати участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на добровільних засадах, вищезазначені особи, беруться на облік як страхувальники, в районних (міжрайонних), міських, районних (міжрайонних) у містах виконавчих дирекціях відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за місцем свого проживання та набувають одночасно статусу страхувальника та застрахованої особи з дня отримання від них заяви про участь у страхуванні на добровільних засадах та інших документів.
Отже, члени фермерських господарств мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за умови сплати страхових внесків до Фонду, обчислених згідно з чинним законодавством для осіб, застрахованих на добровільних засадах.
Як вбачається з матеріалів, справи ОСОБА_1 на добровільних засадах у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з моменту створення Фонду (червень 2001 року) і по даний час зареєстрований не був. Отже, ОСОБА_1 на момент настання страхового випадку не перебував на обліку у Чернігівській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду як добровільно застрахована особа та не сплачував внески добровільно, а тому права на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням не мав.
Згідно статтей 28, 30 Закону України Закону України № 2240-III Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності має право накладати фінансові санкції, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства. Право застосування фінансових санкцій мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники. Страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, а також за порушення порядку використання страхових коштів. За порушення порядку витрачання страхових коштів на страхувальника накладається штраф в розмірі 50 відсотків належної до сплати страхових внесків.
На підставі акту ревізії заступником директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення № 748 від 21.07.2010 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф;-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Згідно такого рішення сума платежу, що підлягає до зарахування бюджету Фонду у вигляді не прийнятих до зарахування витрат становить 1380,07 грн. з них: 920,05 грн. – не прийняті до заліку витрати; 460,02 грн. – штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів.
Стосовно відрахувань СФГ "Крокус" страхових внесків за ОСОБА_1 до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, які не відшкодовані позивачу, то суд погоджується з доводами відповідача, що такі відрахування були здійснені у зв’язку з незнанням позивачем чинного законодавства України, а питання про їх відшкодування буде вирішено керівництвом Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду на підставі заяви позивача.
Відповідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб’єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій та рішень.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення № 748 від 21.07.2010 року є законним, обґрунтованим та прийнятим у відповідності з вимогами чинного законодавства України, а тому у задоволенні позовних вимог Селянського (фермерського) господарства "Крокус" до Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Селянського (фермерського) господарства "Крокус" до Чернігівської міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Заяць